Haftanın P90X Hareketi: Kamikaze Şınavı!

P90X hareketlerini daha ayrıntıları ile tanıttığımız, Haftanın P90X Hareketi (HPH) serisinde sırada… Dive Bomber Pushup, nam-ı diğer Kamikaze Şınavı var.

Aslında P90X’in en eğlenceli hareketlerinden (eğlence anlayışı kişiye göre değişir :) biri sayılacakken, tamamen bir “zamanlama kurbanı” olduğuna inandığımız harekettir. Zira, programın en zorlayıcı DVD’si sayılan 1 no’lu Göğüs & Sırt egzersizin en son hareketidir. Yani içinizde 10 kat dayanan Duracell pil bile olsa, genellikle pilinizin bittiği anlara denk gelmektedir.

İşte P90X’in Dive Bomber Şınavı…

Kamikaze Sinavi 11) Başlangıç pozisyonunda eller omuz genişliğinden daha açık, bacaklar da yine eller ile aynı açıklıkta. Vücudunuz, belinizden kırık, adeta bir “V” harfi şeklinde. Gözler yerde.

Kamikaze Sinavi 2

2) Ardından, Tony’den söylediği gibi, kendinizi adeta bir çitin ya da dikenli telin altından geçiyormuş gibi hayal edin. Dirsekler kırılarak, başınız neredeyse yere teğet geçecek kadar derin bir şekilde harekete başlayın.

Kamikaze Sinavi 3

3) Sırasıyla; başınız, göğsünüz, karnınız ve kasıklarınız yine neredeyse yere teğet geçecek derin bir şekilde, yine bir çitin alıntan geçtiğinizi düşünerek…

Kamikaze Sinavi 4

4) Hareketin sonunda kollar dik olacak şekilde (hala sadece ayak uçları yerde, dizler yere değmeden) doğrulun. Ve geldiğiniz rotayı aynı şekilde tersine takip ederek başlangıç pozisyonuna dönün.

P90X videolarında bu hareketi daha kolay ya da daha zor olacak şekilde modifiye etmek mümkündür. Hareketi daha kolay kılmak istiyorsanız, 4 no’lu pozisyondan, başlangıç pozisyonu olan 1 no’lu pozisyona geçerken, geldiğiniz şekilde “derin” yolu takip etmek yerine, şınav hareketi olmadan direkt “yukarıdan”, başlangıç pozisyonuna geçebilirsiniz. Videonun bayan kahramanı (Maren) size bu versiyonu gösterecektir.

Hareketi daha zor kılmak istediğinizde ise, aynı geldiğiniz “derin” rotayı tersten alarak geliş pozisyonuna dönebilir; daha da zorlaştırmak istediğinizde ise, Şınav Barları kullanarak, derinliği 15-20 daha da arttırabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Bugün ilk defa programa başladım. İlk gün göğüs ve sırt günüydü. Bu hareketi yaparken çitlerin altından malesef geçemedim :)) zamanla olucak umarım … İlk günden yapamamam normal midir ?

  Cevapla
  • Son derece normal Gizem Hanım :) Önemli olan her hareketi 1 kere çıkarmak, sonrasında performansınız ve sayılar her geçen gün ve hafta artacaktır. Başarılar…

   Cevapla
 2. jarni

  Nerdeyse 1 ayı doldurmak üzereyim tam pil biterken bu hareketi 3 yada 5 defa anca yapabiliyorum kollar bildiğin şoka girip deli gibi titriyor. Gerçekten zor.

  Cevapla
 3. chest & back antrenmanının sonunda geldiğinde resmen vücutla savaş verdiriyor bu hareket. Gücümün son damlasına kadar gidiyorum artık son tekrarda kendimi parçalayarak o 4 numaralı pozisyona gelmenin verdiği tat paha biçilemez. :D

  Cevapla
 4. Erkan

  Düzünü hallettik kamikazesi kaldı :-) Bu ve bir kaç hareket dahavar gördüm mü gülüp geçiyorum, muhatap bile olmuyorum. :-)

  Tony iyi adam hoş adam ama garezi var gibi, önce insanı tüketip, sonra hadi yiyosa bunu da yap der gibi yerleştirmiş hareketleri.

  Cevapla
 5. umtku

  Bu gece legs&back yaptım zaman çabuk geçiyor 2. Turda bittti bitecek :) sonrasın da body beast’a başlamayı düşünüyorum aykut hocam ne kadar ara verip başlamamı önerirsiniz..

  Cevapla
 6. The Rock

  Çok sevdiğim bi harekettir :)

  Cevapla
  • Aynen bendenizin de… Ama gerçekten videodaki zamanlaması açısından biraz talihsiz bir hareket. Resmen pil bittikten sonra geliyor.

   Cevapla
   • The Rock

    Aynen hocam özellikle dönüşte çok zor olabiliyor :)

    Cevapla
 7. farukalamehmet

  Daha yeni başlamış birisi olarak öncelikle sormak istediğim bir sorum var. Barfiks barım yok ve 1-5-10 numaralı antrenmanları yapamıyorum. Bunun için yapabileceğim başka bir şey var mı? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Benim tavsiyem bir bar edinmeniz olur. Düz bir koridor barı değil de çok fonksiyonlu bir bar, barfikslerin yanısıra şınavlarda da size ekstra bir derinlik sağlayacaktır bazı varyasyonlarda.

   Ama alternatif olarak Direnç Lastikleri de kullanılır programda.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız