“Kız Gibi” Koşmak… “Kız Gibi” Vurmak…

Öncelikle, bu sayfalarda içinde “Orkid” reklamının geçeceği bir yazı yazağımı hiç düşünmezdim! Ama peşin fikirli olmamak lazım… Bu yazı da tam bununla ilgili zaten.

“Kız gibi” koşmak, “kız gibi” vurmak, “kız gibi” gülmek… sözleri size ne anlam ifade eder? Bir alay, bir küçümseme?.. Gelin bunu bir de, 10 yaşında bir kız çocuğuna sorun. Henüz stereotipleştirilmemiş, kalıp yargınlarının içine girmemiş, masum küçük bir kıza… Aslında her küçük çocuk gibi “ben”cil bir çocuğa… Ama bencil değil, “ben”cil…

İşte o “ben” olmaktan gurur duyan kız çocuğu, aynı şekilde “kız gibi” olmaktanda da gurur duyacaktır. Bizlere ise sadece bunu yıkmamak, bozmamak düşsün. Lütfen sonuna kadar izleyiniz…

“Kız Gibi” Olmak…

11 Yorum

 1. musess

  Böyle bir yazıya ben nasıl yorum atmamış olurum ellerinize sağlık aykut hocam, çok da güzel bir reklam olmuş gözlerim doldu resmen…. Ben ayrıca kız gibi ol kelimesine de gıcık oluyorum topuklu ayakkabı etek elbise giyince kız gibi olmak çok saçma ne ilgisi var cinsiyetin görünüşle zaten insanlar cinsiyetin görünüş ile bağlantısı olmadığını anladığında ülkemizde ki Lgbt liler de rahata kavuşacaktır….. Nasıl hissediyorsan öylesindir bence… Doğrusu ben bazen erkek gibi bazen dişi gibi bazen her ikisi gibide hissediyorum ruhun hem dişi hem erkil yanı uyum içinde olabilirken neden Biz insanlar erkek ile dişiyi birbirinden ayırmaya bu kadar merak duyarız anlamıyorum.

  Cevapla
  • Gerçekten bu yazıyı hazırlarken, sen aklıma gelmedin değil (bu konudaki düşüncelerini az çok bildiğimden; hani şu bir kadın karikatürünün fazlasıyla kibar stereotip bir adama yeteeeer diye tokat attığı bir kareyi kullanmıştın ya bir yazında :)

   Cevapla
   • musess

    :) mutlu oldum koç aykut nedense benim üstünde çok durduğum bir konu eşitlik özellikle kadın erkek konusunda…..

    Cevapla
 2. icten

  Tüylerim diken diken oldu, farkına varmadan biz bile kendimizi başkalaştırmışız…

  Cevapla
 3. Toy

  Kadın ya da kız olmak utanılacak bir şey değildir.Kadında erkek de eşittir.Ayrım yapanlar ise sadece geri kalmış insanlardır.Yazı için teşekkür ederiz Aykut hocam.

  Cevapla
  • musess

   Toy ne kadar haklısın

   Cevapla
 4. Hocam bayağıdır siteye giremiyordum. Mükemmel bir paylaşım olmuş, resmen duygulandım. Söyledikleri çok doğru, bir de bu muhtemelen Amerika düşünün. Türkiye’de durumlar, özellikle şimdilerde bunun kaç katı…

  Cevapla
  • Teşekkürler Emo.

   Evet beni de etkiledi işin doğrusu.

   Sizin P90X nasıl gidiyor? En son yarı yolu geçmiştiniz yanlış hatırlamıyorsam?

   Cevapla
   • Sağolun Hocam,

    Geçen bir yazınızda dediğiniz gibi, “3 ileri 1 geri” gibi gidiyor benimki :-) Ama biliyorsunuz illa 90 günde bitirmek gibi bir derdim yoktu. 110 olsun, 120 olsun… yeter ki olsun :-)

    Cevapla
 5. Bu arada, küçük bir kız çocuğu babası olarak, kızımın “kız gibi” olmaktan gurur duyması için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. 

  Cevapla
  • Toy

   Hocam kızınız çok şanslı.İlerde sizin gibi bir babası olduğu için gurur duyacak.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız