Sihirli Rakam: 21

Yeni başlayanlar için çok önemli bir yazı… Hayır, Blackjack’e yeni başlayanlar için değil :-) P90X, Insanity ya da Hybrid’e; yani yeni Ev Fitness Programı’nıza. Gerçi güzel bir film izlemek istiyorsanız, Kevin Spacey’nin başrolünü oynadığı ve bir grup Massachusetts Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisinin Vegas kumarhanelerini “patlattığı”, gerçek bir hikayeyi anlatan “21” adlı filmi de izlemenizi öneririz. Ama konumuz, başka 21…

Uzmanlar, eski bir alışkanlığı yenisi ile değiştirmek ya da yeni bir alışkanlık kazanmak için, 21 gün kuralı üzerinde duruyorlar. Sigarayı bırakmak için, 21 gün üstüste içmemek… 21 gün boyunca kola/gazlı içecek içmemek… Düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmak için 21 gün üstüste “Play” tuşuna basmak…

Biz de bugüne kadar çok geçerli sayılabilecek istatistikler tutacak kadar fazla kişiyi P90X ve diğer ev fitness programları ile tanıştırdık. Ve defalarca kez şahit olduk ki, yeni başlayanlar için sihirli sayı: 21! İstatistikler, 21 gün aralıksız üstüste yapmayı başardığınız programınızda, devamının da geleceğini gösteriyor; hem de çok başarılı bir şekilde.

O yüzden yeni başlayanlara tavsiyemiz, ne yapın ne edin, gerekirse tüm sosyal ajandanızı ona göre ayarlayın ve ilk 21 günü kayıpsız, firesiz, gün kaçırmadan bitirmeyi hedefleyin. Zaten tam da 21. günün ardından gelecek “Recovery Week – Toparlanma Haftası” imdadınıza yetişecektir. 21’iniz kolayca 28’e dönecek ve muhtemelen bir daha arkanıza bile bakmadan 90 günü çok başarılı sonuçlarla bitirmiş olacaksınız.

Bunu belki çok sık söylüyoruz ama daha ilk günden “peki 90 gün sonra ne yapacağım?” sorusu çok doğru değil. Bu, daha ilk günden, ulaşılabilir bir hedefi “gözünüzde” büyütmektir ve sizin için mental bir handikap yaratabilir. Onun yerine tam tersini yapın, hedef küçültün! Kendinize P21X deyin! İnsan 21 güncük ne olsa yapar deyin…

O 21 gün bittiğinde zaten geri dönüşü olmayacaktır. İstatistiklere güvenin. Programınıza ve kendinize de…

8 Yorum

 1. merhaba,
  bende bu yazıyı okumadan kendime 21 gün hedefimi koymuştum çünkü insanın yeni bir alışkanlık kazanması için beynin yeni bir nöron ağı oluşturması gerekiyormuş.İster kötü(sevmediğiniz)bir alışkanlığınızdan vazgeçmek yada iyi (P90X)bir alışkanlık edinmek istiyorsanız sihirli rakam 21.Aykut hocaya bu değerli bilgiyi paylaştığı için bir daha müteşşekirim.

  Cevapla
  • Rica ederim. Ama bence de kesinlikle doğru.

   Cevapla
 2. Herkese merhabalar;

  Bugünden itibaren bende 21. günümü bitirmiş bulunmaktayım.Sanki daha dün başlamışım gibi. P90X e başlamadan önce nasıl olacak nasıl yapacağım derken kiritik 21. günü geride biraktım.Şükürler olsun ki hiç bir egzersizi atlamadım.
  Genel olarak iskelet sistemimde dikleşme vede zorlamadan dik durabiliyorum.90. gün sonunda daha fazla gelişmeler kaydediceğime inanıyorum.

  Herkese bol P90X’li günler…

  Cevapla
 3. Aykut Hocam 2haftayı tam bıtırdım 3.haftada 2 gun mecburi sebeplerden yapamadım fakat yapamadıgım ant. ıcınde ogunlerı %60 kadar ufalttım.Tartıyı sadece oylesıne tartılmıstım,asıl önemli olanı ayna benım ıcın,
  15 Günün bana kazandırdıgı cok sey var.Daha kımbılır 90 gun sonunda neler olcak halısaha macından sonra herkes yorgunluktan yerlere yığılırken ben varmı daha 1 mac diyebiliyorum.Yılbaşı gunu cevremdekı herkes ne son surat ıckıye yuklenırken (Masada yaklasık 8-9 kısıydık).Ben maden sodası-su ıle tum gece ıdare edebılmıstım.

  30 Gün olup da yazımı yazmak ıcın sabırsızlanıyroum

  Cevapla
  • Çok çok çoook sevindim böyle hissetmenize :-) İlk 30 gün yazınızı da bekliyoruz.

   Cevapla
 4. Metehan

  Daha yolun başında gözünü kapatabilmeli ve o yolun sonunda göreceğin resmide hergün hayatta çizebilmelisin.

  Cevapla
 5. erayakca

  Aynen hocam çok doğru bi paylaşım yapmışsınız.Her konu için bu böyledir. Ders çalışma, spor yapma vb. 21 günlük süreçten sonra “alışkanlık”a dönüşüyor. Ben de okumuştum başka biyerde böyle bişeyi; Herhangi bir alışkanlık edinmek 21. günden sonra başlar diye. Bakalım p90x için kaç 21leri geride bırakacağız :)

  Cevapla
 6. Kevin Spacey’in o filmini izlemiştim, evet gerçek bir hikayeye dayanır. Ama bu 21 kuralı çok doğru. Başka bir yerde daha okumuştum, sigarayı bırakmak için de geçerliymiş. Öyle bir problemim olmadı ama P90X’e devamlılık gibi bir problemim oldu :-) Bugün yeni yılla birlikte 7. günümdeyim. Yani fire vermezsem 1 Nisan’da mezun olacaklardanım :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız