Sağlıklı Kilo Vermenin 5 Altın Kuralı!

Bilmem farkında mısınız ama piyasada 100’lerce, belki 1000’lerce diyet kitabı var, daha da olacak! Çünkü maalesef ki “sistem” aslında insanları kilo probleminden ilelebet kurtarmamak üzerine kurulmuş.

Yukarıda bahsettiğimiz o “sistem”i biraz daha açalım… AIDS hastalığı hala, tedavisi olmayan ölümcül bir hastalık olarak biliniyor. Los Angeles Lakers’in efsanevi oyuncusu Magic Johnson, şok edici bir haberle AIDS olduğunu tüm dünyaya açıkladığında, yıllardan 1991’di… Şimdi yıl 2016, ve Magic Johnson hala alabildiğince sağlıklı ve hayatta.

Peki, Afrika’daki çocukları katletmekte bu kadar kararlı olan AIDS’in, Magic Johnson’a “kıyak geçmesinin” nedeni ne sizce ne olabilir? Fazla düşünmeyin… Para!

İşte piyasadaki tüm diyetlerin aslında uzun vadede kesinlikle işe yaramamaya programlanmış olmasının nedeni de aynı bu “para”. Siz, ortaya attığınız her yeni saçma zayıflama diyetinde, milyonların sıraya girerek kitabınızı satın alacağını bilseniz, fazla kilo sorununu bir kez ve kökünden çözecek bir yöntemin bulunmasını ister miydiniz? Muhtemelen istemezdiniz!

Ama öyleyse bile size kötü (iyi!) haberimiz var. O fazla kilo sorununu bir kez ve kökünden çözecek yöntem bulundu! Daha doğrusu zaten hep vardı. Şimdi arkanıza yaslanın ve sadece bu aşağıda sıralayacağımız “altın” kurallar ile kilo probleminizi nasıl bir kere ve sonsuza kadar yenebileceğinize şahit olun.

1) Asla Sadece Diyet ya da Sadece Egzersiz’e Bel Bağlamayın!

Yukarıda bahsettiğimiz, işe yaramayan “moda diyet”lerin genellikle ilk problemi budur. İnsanlar genellikle egzersiz yapmayı SEVMEZ! Bu moda diyetler de, bu sebeple genellikle egzersizden pek bahsetmez ve sadece “diyet” ile sonuca ulaşma sözü verir.

Öte yandan, bazı egzersiz manyakları da, egzersiz yapmayı çok sevmekle birlikte, beslenmelerine gereken önemi gösteremezler ve sonuç yine hüsran olur.

Burada TEK bilmeniz gereken, egzersiz ve sağlıklı beslenmenin kol kola olması gerektiğidir. Eğer bu yoksa, uzun vadede istediğiniz sonuçları almayı unutun!

2) Egzersizleriniz “Yoğun” Olsun!

1 saatlik hafif/orta şiddette egzersiz mi, yoksa sadece 30 dakika yoğun şiddette egzersiz mi? Tabii ki, 30 dakika – yoğun şiddette egzersiz! Bu şekilde nispeten kısa süreli ama yoğun egzersizlerde, sadece vakitten kazanmış olmayacaksınız. Asıl güzel haber, yüksek yoğunluklu egzersizlerin ardından, vücudun yağ yakma modunu, sadece egzersiz sırasında değil, egzersizden sonraki sürede de devam ettirecek olmasındadır.

3) Bir Yiyecek Günlüğü Tutun!

Bu kuralı muhtemelen çok kişi bilir ama pek az kişi gerçekten uygular! Oysa ki, yine pek çok kişinin diyete (sağlıklı beslenmeye diyelim) başladığı günlerdeki kararlılığı ve motivasyonu kaybetmesinin sebebi, bir yiyecek günlüğü tutmuyor olmaktır. Tabii ki sonsuza kadar her yediğiniz lokmayı bir yere not edin demiyoruz ama belki sadece 1 hafta deneyin. Kimse yiyecek günlüğüne boy boy zararlı fast-food’ları not etmek istemez. Dolayısıyla, o zararlı fast-food’ları da yemeyecektir.

4) Daha Çok Su İçin!

İşte size muhtemelen bilmediğiniz bir bilgi… “Açlık” ve “susuzluk” hislerinin ikisi de, beynimizin Hypothalamus bölgesi tarafından kaydedilir. Ve çoğunlukla bu iki sinyal birbiri ile karışır. Yani beyninizin size “aç olduğunuzu” söylediğini hissettiğinizde, aslında sadece “susuz” olabilirsiniz! Bu durumda yeterince su içmek, tüm gereksiz atıştırmalıklarınızın da önüne geçecektir.

Zaten bunun için, Hiçbir Şey Yapamıyorsanız, Su İçin! yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

5) Sakin Olun!

Kortizol, böbrek üstü bezlerinde üretilen ve vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili hormon. Ve stres… neredeyse tüm kronik hastalıkların bilinen ana nedeni. Günlük hayatta stres yaşıyorsanız ve dolayısıyla kortizol hormonu salgılıyorsanız, sağlıklı bir şekilde kilo verme ve yağ yakımını da unutun!

Ya da tersi deyişle, sağlıklı bir şekilde kilo verme / yağ yakımı sağlamak istiyorsanız, mutlaka stresi hayatınızdan çıkarın.

5 Yorum

 1. Erkan

  hepsi tamam da, şu strese girmeme işini nasıl yapacağız onun bi dvd si falan var mı hocam :))

  Cevapla
 2. Diyet diye birşeye inanmıyorum(obezleri saymazsak)SAĞLIKLI BESLENME kurallarına uymak lazım.

  Cevapla
 3. aykut hocam merhaba ben bu hafta kenpo ve diğer kardio antremnalrını yapmadım sadece göğüs dvdsi,bacak,ve biceps dvdsi yapıcam elinizde beslenme günlüğü varmıydı böyle yazıcıdan çıkartıp üstüne yazsak ne güzel olurdu :D

  Cevapla
  • Öncelikle o şekilde yapmanızda bir mahsur yok (komple bırakmaktan iyidir, sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz 3 tane Cardio günü kaçırarak).

   Beslenme günlüğü konusunda da, boş bir çizgili kağıt ve bir kalem işi fazlasıyla görür :-)

   Cevapla
 4. Son zamanlarda okuduğum en güzel blog yazısı. Lütfen okuyun ve paylaşın.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız