Hiçbir Şey Yapamıyorsanız, Bunu Yapın! – Su İçin!

Sizlerden gelen yoğun istek üzerine, Türkiye’nin 1 numaralı ev fitness sitesi P90X-TR’ye yeni bir yazı dizisi başlıyor! İsmi “Hiçbir Şey Yapamıyorsanız, Bunu Yapın!”

Neden mi bu başlık? P90X, Insanity ya da Hybrid… Biliyoruz ki, sonuçları çok çok iyi olmakla birlikte, bu programlar birer “ekstrem” program olarak geçmekte. İlk günden vücudunuzu adeta “şoka” uğratmakta, bir anlamda vücudunuz neye uğradığını şaşırmakta :-) ve aslında değişimi/gelişimi de bu getirmekte. Ama yine de bu “ekstrem” programlar ilk günden herkes için uygun olmayabilir.

Vücudunu değiştirmeye istekli olanlar ama henüz bu programlara başlama cesaretini kendinde bulamayanlar için, en azından sağlıklı yaşamaya adım atma adına, bir şeyler yapmaya başlamak isteyenler ama nereden başlayacağını da tam olarak bilmeyenler için bu başlığı oluşturduk. O zaman diyoruz ki, hiçbir şey yapamıyorsanız, bunu yapın!

Su İçin!

Neden su? Yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık %70’i sudan oluşur. Evet, su hayat kaynağıdır! Aslında herkes bunu bilmekle birlikte, nedense gündelik hayatta ona çoğu zaman gereken önemi vermeyiz. Özellikle sıcak yaz ayları dışında kalan aylarda, koca günü bir bardak bile su içmeyi unutarak geçirenler olduğunu biliyoruz. “Onun yerine ben çay içiyorum, meyve suyu içiyorum” vs. değil, asıl içmeniz gereken şey… “Su”dur! O zaman “neden su”yu sizin için maddeler halinde sıralayalım.

1. Zayıflamak İçin Su İçin

Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Bunun için en basit ve etkili çözüm bol bol su içmek. Hem metabolizmanızı hızlandıran hem de tokluk hissi veren su sayesinde fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Biz diyoruz ki, gereksiz yere kalori almanıza neden olan tüm içecekleri su ile değiştirin. Yemekler önce içeceğiniz bir bardak su, sizi frenleyerek gereğinden fazla yemenize engel olacaktır. Meyve suyu veya meyveli sodanın yerine içtiğiniz su sayesinde en az 200-300 kalori daha az almış olacaksınız.

Ayrıca ne kadar fazla su içerseniz metabolizmanız o kadar çok çalışacaktır. Özellikle sıcak ya da soğuk su içtiğinizde, vücudunuz suyu vücut ısısına çekmek için fazladan kalori yakmak zorunda kalacaktır.

2. Enerji Kaynağı ve Kalp Dostu Su

Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız bir bardak su kendinize gelmenizi sağlayacaktır. Vücudunuzdaki su kaybı yorgunluğunuzun nedeni olabilir.

İçtiğimiz su sayesinde kanımız, hücrelerimize daha fazla oksijen ve diğer gerekli maddeleri daha hızlı taşır. Eğer yeterince su içerseniz, kalbiniz de kanı pompalamak için fazladan enerji harcamayacak ve yorulmayacaktır.

3. Stresi Su İle Azaltın

Beyin dokusunun %85’i sudan oluşur. Eğer vücudunuzda yeteri kadar su yoksa hem ruhen hem de fiziksel olarak kendinizi stres altında hissedersiniz.

Susuzluğa dayanamamamızın sebebi de aslında budur. Susuz kalan beyin dokuları su içmek için sürekli bir istek duymamıza neden olur ve suya erişimin olmadığı durumlarda kendimizi gergin hissederiz.

Vücudumuzun ve zihnimizin maruz kaldığı stresi en düşük seviyede tutmak için çalışma masanızda ya da yanınızda sürekli su bulundurun ve sık aralıklarla yudumlayın.

4. Kaslarınızı Güçlendiren Mucize

Su içmek, kaslarınızda zaman zaman meydana gelen kasılma ve krampları engellemede oldukça etkilidir. Vücudunuzdaki kasların sağlığını koruyabilmek için bol su içmek en basit yöntemdir.

Antrenman ve egzersizlerin hem öncesi hem de sonrasında içtiğiniz su, bu kasılmalar ile başa çıkmada etkili olur.

5. En Güzel Cilt Koruyucu Su

Vücudunuz susuz kaldığında yüzünüzdeki kırışıklık ve çizgiler daha belirgin bir hal alır. İçtiğiniz su, avuç dolusu para döktüğünüz kremlerden daha fazla etkiye sahip doğal bir nemlendirici etkisi gösterir.

Bol su içmek, kan akışını hızlandırır, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesini sağlar ve dolayısıyla daha genç görünmenize yardımcı olur.

6. Sindirim Sorunlarının Çözümü

Lifli besinlerin yanı sıra su da sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkin bir rol oynar. Ayrıca ne kadar lif tüketirseniz tüketin, yeterince su içmediğinizde, aldığınız lifler vücudunuz tarafından etkili bir biçimde kullanılamaz.

Su, vücudunuzdaki atık maddeleri çözerek atılmasını kolaylaştırır. Su içmediğiniz takdirde bağırsaklarınızın yüzeyi susuz kalır. Bu şartlar altında sindirim ve boşaltım sisteminiz düzgün çalışamaz ve ağrılara neden olur.

Peki, gün içerisinde su içmeyi unutanlar için öneriler:

– Yanınızda bir şişe su taşıyın ve boş kaldığınızda içmeseniz bile elinizde tutun. Suyun varlığını hissettikçe ister istemez içmek isteyeceksiniz.

– İş yerindeki (veya okul sırasındaki) masanızda devamlı bir bardak (şişe) su bulundurun.

– Yatağınızın başucuna da bir bardak koymayı unutmayın. Çoğumuz sabah susamış bir şekilde kalkarız. Ancak planlarımız aklımıza geldiğinde su içmeyi unuturuz.

– Her gün içtiğiniz bir fincan kahve ya da çay yerine su için.

– Son taktiğimiz ise, her tuvalete gittikten sonra bir bardak su içme alışkanlığı edinin. Bu yöntem, pozitif anlamda bir döngü yaratacak ve idrarınızın renginden bile (açık renkli, şeffafa yakın) günlük yeterince su tüketiyor olduğunuzu gözlemleyebileceksiniz.

O zaman son olarak yine sloganımızı tekrarlayalım; henüz hiçbir şey yapamıyorsanız, bunu yapın!… Su için!

Su Banner

2 Yorum

 1. Beğenmene sevindim. “Hiç yapmıyorsanız bunu yapın!”a dair aklımda daha çok madde var :-) devam edecek…

  Soruna gelince, bir kere sigarayı bırakınca kilo olmak bir klişe, yani bir zorunluluk değil. Hatta programa devam ettiğin sürece, sigarayı bırakmanın hiç bir yan etkisini göreceğini düşünmüyorum. Çünkü psikiyatristlerin de kabul ettiği, uzun süreli bir alışkanlık ancak başka bir alışkanlıkla yer değiştirebilir. Sen de sigaranın yerine çok çok sağlıklı birşey koymuşsun; P90X!

  Yani sıkıntı yok, devam… :-)

  Cevapla
 2. merhaba aykut hocam yazınız için elinize sağlık burda gerçekten su içmenin önemini anlıyorum (iştah bastırıyor)
  ama benim korkum sigarayı bıraktıktan sonra alınan kilonun p90x i etkilemesi? sizce etkiler mi ? hocam metabolizma hızında düşüş gösterirmi ? saygılar…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız