Pazartesi’ler ve Kısa Kısa…

Siz de yeni kararlarınızı (P90X, Insanity, Hybridi egzersiz, diyet vs…) hep Pazartesi’lere bırakanlardan mısınız? Bunu nereden tahmin ediyoruz, çünkü P90X-Türkiye’nin yeni üye ve online kullanıcı sayıları genellike hep Pazartesi’leri tavan yapar, da oradan! Bu gün de o günlerden biri. O zaman biz de o yeni kararlara destek ve tüyolar için bir Pazarartesi yazısı paylaşalım.

Bu arada hemen ekleyeyim; ben kendi P90X’ime bir Pazartesi günü değil, Cumartesi günü başlamıştım. Sebebi, Pazartesi gibi zaten sendromuyla meşhur bir güne, bir de “ekstrem” bir ilk günü ekleyerek, cayma potansiyelimi ortadan kaldırmaktı. Onun yerine, mental olarak belki de en zorlu ilk 2 günü, hem kafasal hem de zamansal olarak daha rahat Cumartesi-Pazar’a denk getirerek aradan çıkarmayı daha uygun görmüştüm. İşe yaradı mı? Bence yaradı :-) (bknz Koç Aykut’un 90 günlük P90X Transformasyonu)

İşte ister Pazartesi, ister Cumartesi, ister başka bir gün olsun, yeni bir hayata adım atmadan önce, tıpkı DVD’lerinizi, kapı barınızı ve dambılınızı hazırladığınız gibi, asıl kendinize bir hazırlık planı yapmalısınız. Beyninize, egzersize başladığınız ve artık kontrollü, sağlıklı yemek yiyeceğinizin sinyallerini göndermelisiniz.

Hayal Edin!

İdeal kilonuzda ve fit olacağınızdaki günleri gözünüzün önüne getirin. Rahatlıkla hareket ettiğinizi, istediğiniz bedende kıyafetler giyebildiğinizi, uzun mesafeli yolları nefes alma zorluğu yaşamadan yürüdüğünüzü, erkekseniz plajda nasıl havalı duracağınızı, kadınsanız bikini giydiğinizi… Hayalinizi desteklemek için “istediğim kiloya ve fit vücuda ulaşacağım, bunu başarabilirim” diye tekrarlayın.

Görsel Şıklığın Tadına Varın!

Yemeklerinizi şık tabaklarda yemeye özen gösterin. Özellikle düz beyaz renkli tabaklar hem yemeği olduğundan güzel gösterir hem de büyük porsiyonmuş gibi görünmesini sağlar. (Hiçbir Şey Yapamıyorsanız Bunu Yapın!)

Çiğneyin!

Ağzınıza attığınız her lokmayı iyice çiğneyerek yutun. Bu sayede yemeğin tadını daha iyi hissedebilirsiniz. Yediklerinizin sindiriminin kolay olması için ön hazırlık yapmış olursunuz.

Hafif Müzik Dinleyin!

Yemek yerken hafif müzikler dinleyin. Farkında olmasanız da yemek yerken müziğin temposuna uyum sağlarsınız ve yavaş yemek sindirim sistemine faydalıdır. Aynı şekilde hızlı müzikler dinleyerek yemek yerseniz, lokmalarınızın büyüklüğünü farketmez ve hızlı yersiniz. Bu durumda yemek sonrası karnınızda şişlik oluşabilir ve sizi asitli içeceklere yönlendirebilir.

Plan Yapın!

Amacınızı bir kağıda yazın ve buz dolabının üzerine yapıştırın. Atıştırmalık yiyecekler almak için gittiğiniz buzdolabında listenizle karşılaştığınızda artık sağlıklı beslendiğinizi bir kere daha hatırlayacaksınız.

Kısa Kısa…

– Normalde her insanın midesi yumruğu kadardır. Ve mide duvarına yapılan basınç tokluk hissi verir. Ama psikolojik nedenlerle yemek yiyorsak bu basıncı duymaz, yemeğe devam ederiz. Psikolojik açlığı kazanlar bile doyuramaz!

– Çabuk kilo verme hayalinden vazgeçtiğinde kilo verebilirsin. Einstein’a atfedilen bir söz vardır; hep aynı şeyi yapıp bu kez farklı sonuç bekleyemezsin.

– İlk gelen en son gider, en son gelen önce gider. Bu fazla yağlar için böyledir. Ve bölgesel zayıflama diye bir şey yoktur.

– Bir yiyeceğin raf ömrü ne kadar uzunsa vücuttan atılma süresi o kadar uzun sürer.

– Sporsuz zayıflama sadece kastan kaybettirir. Egzersizlerinizle sağlıklı beslenmeniz paralel ilerlemeli.  Nasıl haftada 6-7 gün egzersiz yapacaksanız, yine 6-7 gün de beslenmenize dikkat etmelisiniz.

– Hayatta 21 gün süreyle üst üste yapılan şey alışkanlık haline gelir. Bu, egzersize başlamak, sağlıklı yemek veya sigarayı bırakmak için de geçerlidir. Doğru tercihleri yapın!

İyi Pazartesi’ler ve hayatlarına yeni bir başlangıç yapacak olanlara başarılar…

11 Yorum

 1. ayhan3404

  Hocam selamlar evet inanmayanlardan biri bendim:) sonuclariniza:) bayadir yorum yapmiyordum ama bir kac paylasim dikkatimi cekti teounun ve sizin paylasiminiz yeni resimde karin kasi ve gogus cizgilerinin belirgin guzel.duruyor ayni ben:) selamlar gorusmek dilegiyle kendinize iyi bakin

  Cevapla
  • Vay Ayhan’cım :-) O kadar merak edildiğini bilseydim daha önce paylaşırdım. Eh, soğuk haliyle, evde spontane olarak böyle yani :-) Bi de kılları alsak, biraz bronzlaşsak falan… O zaman Lazar Angelov mübarek! :-) 5 yaşında bir kız çocuğu babasına göre eh fena sayılmaz :-)

   Cevapla
 2. Aykut Hocam başka resminiz yok mu? hep aynı resimler.

  Cevapla
  • Var tabii de bu yazı daha önce sanırım 2014’te yayınlanmış bir yazı. Ara sıra böyle eski yazıları yenilerek ana sayfaya taşıyoruz.

   Yoksa, off-season’da bile benim 6-pack’ler yerindedir, öyle de olmak zorunda :-)

   Alın size canlı bir kare…

   Cevapla
 3. Aykut Hocam mutlaka sorulmuştur ama bu sizin 90 günlük sonuçlarınız mı? Öyleyse gerçekten müthiş, çoğunlukla yabancı sitelerde görmeye alıştığımız sonuçlardan bile daha iyi.

  Cevapla
  • Evet, işin doğrusu maalesef bunlar 90 gün sonuçları! Maalesef diyorum :-) çünkü bu değişim ve fotoğrafı çoğu zaman aleyhime çalışır. İnsanlar “hayır, olamaz, imkansız” derler ve programa önyargı ile yaklaşırlar. Daha doğrusu yaklaşırlar-DI diyelim, çünkü 4 yılı aşkın bir sürede bu sitede Türkiye’nin 4 bir yanından o kadar başarı hikayesi ve örneği paylaşıldı ki, artık sanırım bu şüphecilik ortadan kalkmıştır.

   Darısı ve daha iyileri sizin başınıza diyelim :-)

   Cevapla
 4. Aykut hocam ben de birkaç sorumun olduğu biraz uzunca bir mail atmıştım, gözden kaçtı heralde yanıt bekliyorum :)

  Cevapla
  • Tabii ki gözden kaçmadı Barış. Sadece haftasonu cepten yazılmayacak kadar uzun bir cevap da ben yazmak istedim, Pazartesi’yi bekledim. Benim uzunca cevabım da emailindedir :-)

   Cevapla
   • Evet çok teşekkür ediyorum ilginiz için hocam aklımdaki pek çok sorun çözüldü, özellikle de ters barfiks :)

    Cevapla
    • Rica ederim, her birimiz aynı yollardan geçtik :-)

     Cevapla
 5. Hocam elinize sağlık. Yaklaştınız ama ben Pazartesi değil bugün başladım (ayın 1’i diye :-) ve çok güzel geçti. Biliyorsunuz zaten uzun süredir sizinle kontakt içerisindeydim ve kendimi dediğiniz gibi mental olarak hazırlıyordum.

  Verdiğiniz tüm destek için bir kez de buradan teşekkür etmek istedim.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız