Erkekler İçin Hacim mi, Definasyon mu?

Yazının başına özellikle “erkekler için” ibaresini ekledik, çünkü bayanlar için az çok bu sorunun cevabı belli. Bayanlar için definasyon; yani yağ yakımı, incelme ve sıkılaşma, belki %90 oranında birinci amaç. Hemen yeri gelmişken yine bayanlar için söyleyelim, siz aksini çooook istemedikçe, sağlıklı beslenme ve cardio ile birleştirilmiş ağırlık egzersizleri ile birlikte, istenmeyen bir hacimlenme/kalınlaşma zaten olmayacaktır, sadece sonunda oldukça sıkı ve fit bir vücut sizi bekleyecektir; rahat olabilirsiniz :-)

Gelelim konumuza… erkekler için hacim mi, yoksa definasyon mu birinci sırada? En ideal ve politik cevap; tabii ki ikisi de bir arada! Ama burada politika yapmıyoruz.

Vücut geliştirme dünyasında ünlü bir söyleyiş der ki; “zayıf bir erkeğin 6-pack’leri ile övünmesi, şişman bir kızın büyük göğüsleri ile övünmesine benzer“… Sırf bu söz bile, erkeklerde yeterli kadar hacim gerekliliğinin önemini vurguluyor zaten. Ama biz, “hacim sevdası”na kapılıp, neden definasyonun göz ardı edilmemesi ve onun önemini bir örnek ile açıklayacağız.

İstatistikler gösteriyor ki, estetik bir fizik ile ilgili Google’da en çok aranan kelimelerden biri “Fight Club’taki Brad Pitt Vücudu” imiş… Dikkat ettiyseniz “Troy filmindeki Brad Pitt vücudu” değil. Ki zaten Brad Pitt’in Fight Club’taki Tyler Durden karakteri bir klişedir, efsanedir… Peki daha yakından baktığımızda, 1.80 boyundaki Brad’in, Fight Club’taki kilosunun 68-70 kg (150-155 lbs) aralığında olduğunu biliyor muydunuz? Haaa… Buradaki eksik anahtar kelime, boy ve kilosunun yanısıra, vücut yağ oranının %5 – %6 seviyesinde olması. İşte tam da bu yüzden Fight Club’taki Brad Pitt’e baktığınızda, 1.80 boyunca ama 68 kiloluk bir “tıfıl delikanlı” görmüyoruz da, dillere pelesenk olmuş bir fizik görüyoruz dostlar…

Yeri gelmişken, kaynaklar Pitt’in bu role hazırlanırken, haftanın 3 günü 1 ya da 2 kas grubunu çalıştıran ağırlık antrenmanı, haftanın 3 günü kardiyo ve 1 günü komple dinlenme rutinini takip ettiğini söyler. Şimdi, Brad Pitt bu hazırlık için P90X mi yapmış bilinmez (şaka, Fight Club, P90X icat edilmeden 4 sene önce çekilmiştir!) ama bu çalışma şekli bize oldukça tanıdık geliyor…

Bu arada, yanlış anlaşılmasın, Brad Pitt’in Fight Club fiziğini, “en ideal fizik” olarak nitelendirmiyoruz kesinlikle; zira 100 erkeğe sorsanız belki 95’i Lazar Angelov‘un fiziğini gözü kapalı ona tercih edecektir. Ama zaten Lazar Angelov’un da esprisi, hem hacmin hem de definasyonun bir arada olmasında değil mi? Yani sözün özü, aslında hacimsiz definasyon, definasyonsuz da hacim düşünülmez, düşünülmemeli. Sadece birine konsantre olup da kapılıp gitmek, sizi “estetik” olmaktan uzaklaştıracaktır. Genellikle “definasyon sevdasına” değil de “hacim sevdasına” kapılıp gitmek daha yaygın olduğundan, bu küçük hatırlatmayı yapmak istedik.

Hacimli ve definasyonlu günler dileriz…

13 Yorum

 1. CAN SİRGÜVEÇ

  Ben Hacim taraftariyim tshortun altinda yahut gomlegin icinde plaj vucudu diye tabir ettiginiz vucut zayif olarak gorulecektir bence hem kilo guc demek saglamlik demektir kilodan kastim yağ degil tabiki kastir bana sorarsaniz ideal kilo spor yapan bir kisi icin erkekleri baz aliyorum 180 boya en az 80kg makbuldur benim programim ve beslenmem buna gore sekilleniyor 5 kilo aldim ve karin kaslarimda gozukmeye devam ediyor anlatmak istedigim budur. Mahalle abileri : ye olum ye bol bol yeki tek yumrukla devrilme : ))))

  Cevapla
 2. Caglayan

  Ben de bir kadın olarak Brad Pitt’in vücudunu Lazar Angelov’unkinden daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Biri sağlıklı bir erkek bedeni, diğeri ilaçlarla şiş(iril)miş bir erkek bedenini çağrıştırıyor bende. Yine de ister birini, ister diğerini hedefleyin; yeter ki bunları örnek alın. “Ev balkonsuz, erkek göbeksiz olmaz” gibi saçma bir düşüncenin kabul görmesinden, tembellik ve sağlıksızlığın bu şekilde pazarlanmasından bıktım ben.

  Cevapla
 3. İtiraf ediyorum, benim P90X siparişi vermeme neden, Brad Pitt’in Tyler Durden vücududur. Her zaman istediğim “beachbody” tabir edilen plaj-vücuduydu ve P90X’in vaad ettiği de hemen hemen bu.

  Cevapla
 4. Hacim hacim hacim.

  ”Zayıf bir erkeğin 6-pack’leri ile övünmesi, şişman bir kızın büyük göğüsleri ile övünmesine benzer” bu sözü bilmiyodum öğrenmiş oldum çok güzel sözmüş gerçekten. tam benlik :D. ben salona gidiyorum salona gitmiş olanlar bilir 1.80 boyunda 60-65 kilo olup durmadan aynadan karın kaslarına bakanları. bi de 6-packleriyle övünür bu arkadaşlar ama o packler t-shirt giyince üflesen uçacak gibi görünmelerini değiştirmez.

  Tabii burada hacimi abartmamak da lazım salonda kolu 45 cm.ye yaklaşan ama göbekli gezen abiler var o da hiç hoş bir görüntü değil. Ama kendi açımdan %6-8 yağ oranında zayıf define bir vücut mu yoksa %14-16 aralığında hacimli bir vücut mu derseniz 2.sini tercih ederim.

  Son olarak Brad Pitt’in bu hali bence ideal erkek vücudu olarak görülmesinden değil pek kas kütlesi olmadığından herkesin yapabileceğini düşünmesinden dolayı efsaneleşti. Tabii öyle kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. İdeal erkek vücudu bence adını unuttum şimdi siz paylaşmıştınız hocam asker olan bir arkadaş vardı ”perfect man body” diye google’a yazınca ilk çıkan arkadaşın vücudun.

  Cevapla
  • Ne yalan söyleyeyim, aslında körü körüne ilk cümledeki gibi “Hacim, hacim, hacim” diyenleri doğru bulmam ama o kadar güzel bir yorum yapmışsınız ki şapka çıkarıyorum :-) Zaten bu yorum da fikrinizin “körü körüne” olmadığını sebepleriyle çok güzel açıklıyor.

   Bahsettiğiniz kişinin adı şu an benim de aklıma gelmedi ama o karesi gözümün önünde, şu Google’de “perfect male body” denince ilk çıkan.

   Hah tamam, şimdi baktım, Nick Auger’miş… Hani mankenliği, şanı, şöhreti yarı yolda bırakıp da orduya katılan… Yorum için tekrar teşekkürler.

   http://www.p90xtr.com/mukemmel-vucut-denince-googleda-ilk-cikan/

   Cevapla
 5. teoman.T

  Sayin koc Aykut cok guzel bi konuyaa deyinmisinizz tskler yaziniz icin :)

  Cevapla
 6. UgurDUZLA

  Yazının daha başında Lazar Angelov aklıma geldi son paragrafta da karşıma çıktı, zaten kazanacağımız kas kütlesi yağ kütlesinin tersine sınırı var doğal olarak ne yaparsak yapalım kas kütlesi bir yerden sonra artmaz, onun için definasyon çok çok önemli.

  Cevapla
 7. The Rock

  Aykut Hocam çok güzel bir yazı olmuş. Benim dizimden dolayı kardiyo yapamadığımı biliyorsunuz, bende bu yüzden kendime bir program yaptım 1-3-1-7-3-1-3 şeklinde. Bu antrenmanlari yaparken farkettim ki aslında bizim ağırlık antrenmanlarimiz, kardiyolar kadar olmasa da oldukça kalori yaktiriyor. Eğer ki hacim kazanmak isteyen biri her gün ağırlık antrenmanı yaparsa ve günlük proteinini yeteri kadar karsilarsa hem vücut daha çabuk hacim kazanir, hem de yaglanmamasi için gereken kaloriyi yakmış olur diye düşünüyorum :-) sizin düşünceleriniz nedir ?

  Cevapla
  • ahmet3838

   Sistemde onun üzerine abi :) Sırf kardiyo ile kilo verilir ama kasdanda kayıp olur.Ağırlık antremanı olunca kas yakılmıyor bunun yanında kaslar gelişimde sağlıyor :)

   Cevapla
   • The Rock

    Sırf kardiyo ile kilo verilir evet ama sırf ağırlık antrenmanları ile hacim kazanılır mı bunu merak ediyorum. Yani cevabı belli tabiki kazanılır ama kardiyo + ağırlık çalışan biriyle full ağırlık çalışan biri arasında nasıl bir fark olur o önemli

    Cevapla
 8. Yine çok güzel bir yazı olmuş hocam.

  Maalesef bu hataya geçmişte ben de düştüm. Hacim hacim hacim… diyet tutturdum. Ama kantarın topuzunu biraz kaçırdığım için, plaj sezonunda bile resmen “şişman” durdum. O kadar emeğin üzerine bu insana biraz koyuyor tabii. Definasyonun kıymetini sonradan anladım ama hala toparlamaya çalışıyorum desem yeridir. Ama P90X sağolsun, hallediyor :-)

  Cevapla
  • Teşekkürler Murathan,

   Evet, son paragrafta da söylediğim gibi “definasyon sevdasına” kapılmak çok duymadım ama senin de dediğin gibi “hacim sevdası”nda kantarın topuzu bazen kaçabiliyor. Aslında bunun da psikolojik sebepleri var, ona da başka bir yazıda değinelim, ilgini çekecektir :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız