Hiçbir Şey Yapamıyorsanız Bunu Yapın!

Tamam, şu anki halinizden artık sıkıldınız, bu işe kafayı taktınız ve vücudunuzu (& hayatınızı) transforme etmeye kararlısınız. Ama özellikle “Beslenme” konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz, okumaya devam edin…

Aslında istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz! Evet, yanlış okumadınız. Çünkü asıl problem “ne yediğiniz” değil, “ne kadar yediğiniz”dir. Bugüne kadar karşınıza çıkan, kısa vadede işe yarar gibi görünüp, uzun vadede kesinlikle işe yaramamaya “programlanmış” tüm diyetlerin (egzersiz programından yoksun diyetlerin) neden sonuç vermediğini zaten “Einstein’in Sözü ve Diyetler Üzerine…” yazısında paylaştık. Daha önce okumadıysanız, mutlaka okuyun.

İşte burada size, o başınızı belaya sokan “ne kadar” yediğiniz ile ilgili fazlasıyla işe yarayan bir illüzyonun sırrını paylaşacağız. Ve bir David Copperfield olmanıza da gerek yok bu işin sırrına varmak için. Sadece yemeğinizi yediğiniz tabakların boyutunu küçültmeniz yeterli.

Hemen bir örnek ile açıklayalım. Aşırı aç olduğunuzu düşünelim ve size aşağıdaki fotoğraftaki 4 tabak sunulmuş olsun. Aşırı aç olma güdünüzü düşünerek, hangisini seçerdiniz? Tabii ki sol üst köşedeki 1 no’lu tabağı. Bunun sebebi, tüm tabaklardaki yiyeceklerin birebir aynı miktarda olmasına rağmen, daha küçük tabakta servis edilenlerin, daha büyük ve daha doyurucu algılanmasıdır.

Hangi Tabakta Daha Cok Var

1960’lardan günümüze, tabak boyutları ortalama 9 cm arttı! Bu da, o büyük tabakları doldurmak için daha büyük porsiyonlar, daha çok kalori ve daha büyük bedenler demek. Bugün otomobil üreticileri ABD’den başlayarak tüm dünyadaki araba modellerinin plastik bardak tutucu ünitelerini daha büyükleri ile değiştiriyor. Niye? Hızla büyüyen ve bazılarının artık kovayı andırdığı fast-food menüleriyle birlikte gelen kocaman bardaklarınızı koyabilmeniz için.

Yine diğer ilginç bir yöntem de, yedikleriniz ile kontrast renklerde tabak kullanmanızın, sizi tabağınızı daha az yiyecek ile doldurmaya yöneltecek olmasıdır. Örneğin bir beyaz pilavı ya da spagettiyi, alışıldık beyaz bir tabakta servis etmek yerine, kontrast oluşturacak koyu renkli bir tabakta tercih ettiğinizde, tabağınıza alacağınız miktar daha az olacaktır. Yapılan araştırmaların, bu farkın %22’ye kadar fark yarattığını ve bu ciddi farkın sizi istediğiniz sonuçlara götürmede ne kadar etkili olabileceğini hatırlatalım.

Kontrast Tabak

İşte bu yüzden P90X-Türkiye olarak diyoruz ki… Hiçbir şey yapamıyorsanız bile bu küçük öğütlerimizi dikkate alın ve deneyin.

Farkı fark edeceksiniz.

3 Yorum

 1. Histoire

  Aykut Hocam,
  Tabak boyutu ile ilgili küçük sırrı biliyordum fakat kontrast renk olayını ilk defa duyuyorum. Teşekkürler, mutlaka deneyeceğim ; özellikle de makarna yerken! :-)

  Bu arada 6 gün p90x’siz geçen fire gün sonrasında bugün geri döndüm, 32. gündeyim Yoga ile devam… :-)

  8 günün 2 gününde p90x yapabildim, kalan günlerde doğa yürüyüşü, ip atlama gibi tatile uygun programlar uygulayabildim, hareket boldu ama yeme içme de boldu.

  Yediğim içtiğim şeyler yüzünden giderken 56.8 olan kilom şu anda 2 kg artmış durumda çünkü gerçekten yeme içme konusunda cozuttum. Yapabildiğim en iyi şey hiç tatlı yememekti fakat otellerin beyaz ekmekleri sağolsun beni doyuramadığı gibi bir de şişirdi. Hiç mi tahıllı ekmek olmaz ya Akdeniz civarında beyaz ekmek hala in! Tam 57.5 sınırını kırmışken yeniden şiştim ama 1 haftaya toparlayacağımı düşünüyorum, bu kadar kısa sürede 2-3 kilo almış olamam aldıysam da yerleşmiş olamaz, tartıya bir hafta sonra yeniden bakacağım.

  Sevgiler,

  Cevapla
 2. Bir kere de şu siteye girdiğimde accaip faydalı bir yazı görmeyeyim!!! :-) Gerçekten 40 yaşımdan sonra böyle faydalı bir Blog (tüm siteden bahsediyorum) bulabileceğime inanmazdım.

  Yarın tabaklar değişiyor (yani en azından benimki)

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Teşekkürler Timuçin Bey,

   Bazı şeyleri değiştirmek adına savaşıyoruz ve elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Arada sizinki gibi mesajlar da bizleri çok mutlu ediyor.

   Takipçi şu an 1,5 Milyon ama ülkenin tamamı olmadan rahat etmeyeceğiz galiba :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız