Hybrid Programı (P90X + Insanity) 60. Gün!

16 Kasım 2015’te başladığım Hybrid Programı’mda, daha ilk gün yazımda söz verdiğim üzere her 10 günde bir yapacağım fotoğraflı güncellemerimde, 60. gün yazısı ile karşınızdayım.

Şimdi dönüp baktığımda 60 gün adeta göz açıp kapayıncaya kadar çabuk geçmiş. Aslında bırakmak ya da bir yerde havlu atmak adına elimde bir sürü de sebep vardı. Kış ayları, soğuk, kısacık günler, hastalık, şu, bu… Ama bir şekilde inat ettim ve ne mutlu ki firesiz devam ediyorum. Tabii burada kesinlikle en büyük faktör, P90X-Türkiye sitesi ve ilk günden yazmaya söz verdiğim 10 günlük güncelleme yazıları. Başta Aykut Hocamın ve sonra diğer herkesin attığı yorumlar beni çok onurlandırıyor ve bir sonraki 10 günde tüm hırsımla devam etme gücü veriyor.

Tabii burada yeri gelmişken, yeni Hybrid Programımı da ne kadar övsem azdır. Çünkü daha önce P90X’i denemiş, çok iyi sonuçlar görmüş ama nedense bir türlü sonunu görememiş ve yarım bırakmış biri olarak, her ne kadar yarısını P90X’ten alıyor olsa da, Hybrid Programı benim için adeta her şeyi değiştiren faktör oldu. Birincisi, elbette Tony Horton’u çok seviyorum, o benim ikinci babam sayılır :-D ama Hybrid’te bir gün Tony’i bir gün Shaun T’yi görmek insana daha bir eğlenceli geliyor. Hybrid Programı’ndaki Insanity kardiyolarından sonra (özellikle 2. ayında başlayan Max Cardio’ları) P90X’in kardiyolarına kardiyo demez oldum doğrusu :-D P90X’in kardiyolarının sonunda – soğuma periyodunda terlediğimi hissederdim; Insanity’nin kardiyolarının ise daha ısınma periyodunda, ilk 5 dakikasında ilk terler yere damlamaya başlıyor! Gerçekten çılgın birşey, ama bittiğindeki o başarmışlık duygusu ile yere yığılmanın verdiği manevi haz, hiçbir şeyde olamaz!

Şimdi artık son ayımın içindeyim. Benim program takvimimde son ay planı iyice bir değişik. Bir yaptığım egzersizi belki bir 10 gün kadar bir daha görmüyorum. Öyle olunca da sanırım ileriye, bir sonraki güne bakmak daha da kolay oluyor. Bir sonraki gün yapacağım egzersiz, inanın hiç gözümde büyümüyor, bilakis iple çekiyorum. Doğrusu belki bu kadar bir motivasyonla başlamamıştım ama şimdi o kıvama geldim. Amacım firesiz devam ederek, tıpkı ilk gün planladığım gibi tam 14 Şubat’ta Hybrid Mezunu olmak. Vücudundan ve özellikle göbeğinin halinde neredeyse tiksinen biriyken, sadece 60 gün gibi bir sürede çevremdeki herkesin iltifatlarını almak ve haklı bir öz güven patlaması müthiş bir şey.

O zaman, bir 10 gün kadarcık sonra, 70 gün yazımda tekrar görüşmek üzere…

Not: İlk başta da dediğim gibi yorumlarınız benim için çok önemli ve değerli, adeta benim devam etme sebebim. O yüzden yorumlarınız ya da özellikle Hybrid Programı hakkında sorularınız olursa, elimden geldiğince de cevap vermek isterim.

Erdoğan – Hybrid (P90X / Insanity) 60. Gün Sonuçları…

ERDOGAN 60 BLOG

22 Yorum

 1. çok iyi gidiyorsun beslenmende iyi sanırım aman protein alıma dikkat et cunku extrem 2 egzersiz prog protein cok onemli ben hybrid yaparken en zorlandıgım kısım legs back ant dan sonraki insanity gün insanity malum bacakları ettigi etki birde p90xlegs ant sonra baacaklarda derman kalmıor 2 3 gun sonra anca kendıme gelirdim yeniden başladım daha oturtamadık beslenmeyi ama fotoalrınız motive edior insanity bel çevresini etkisini gözle görüyorum resimlerinde 30 dakkalık karın egzersizinde favori hareketlerim vardı mesela ayakta iken sagkol sag bacagı aynı anda cekme bir dönem herzaman duşa girmeden önce yapardım inş 90 gün bitiş günü yazısıda gelir başarıalr:D

  Cevapla
  • Erdogan

   Tam nokta vuruşu yapmışsın İbrahim. Çünkü tam da bahsettiğin Legs & Back ile Insanity’nin Max Cardio Conditioning arasında kalmıştım, yani orada ara vermek zorunda kaldım. Neyse ki, Aykut hocamın inanılmaz moraliyle, bu sabah kaldığım yerden Max Cardio Conditioning’imi yapmış bulunuyorum. Gözüm keserse bugün üstüne bir de Yoga sıkıştırmaya çalışacağım. Bildiğim kadarıyla ikisi üstüste birbiriyle çok çakışmayan egzersizler, yapılabilir yani. Yine de sen bu konuda daha tecrübelisin, senin görüşünü merak ediyorum. Aykut hocam sizin görüşünüzü de tabii ki.

   Cevapla
   • YEME İÇME OLARAK NELER YAPTINIZ ÖRNEK OLARAK YAZABİLİRMİSİNİZ

    Cevapla
 2. Erdogan

  Aykut hocam nazarlara geldik sanırım :-D Yine gereksiz yere kaptım şifayı, 3 gündür hastayım. Bugünü de geçip, yarından itibaren 4 gün 2 egzersiz yapmayı planlıyorum, gözümü kararttım. Siz ne önerirsiniz. Biliyorum 3-4 gün önemli değil ama aklımda hep 14 Şubat günü yazacağım yazı. Hatta o gün yazı da yazmayacaktım, ilk günkü yazımı aynen kopyalayacaktım, nasıl başladım nasıl 14 Şubat’ta bitirmeyi planlıyorum diye. Sırf o yüzden 4 gün çifte egzersiz yapmayı deneyeceğim. Uygun mudur sizce?

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun Erdoğan. Fikrimi sorarsan, bu 90 günlük bir maraton ve sen başlama tarihin gereği tam da kışın göbeğinde yapıyorsun (seni takdir etmek için başka bir sebep daha!). Yani ne kadar dikkat etsen de soğuk algınlığı -- gribe yakalanma olasılığın her zaman var, çok da ağır geçirdiğini tahmin etmiyorum yazdıklarından. Tabii ki istiyorsan kısa bir süreliğine, takvimini yakalama adına günde çift egzersiz deneyebilirsin. Eğer yapabiliyorsan sıkıntı yok. Ama imkan bulamazsan da, hiç sorun değil, sadece kaldığın yerden devam et. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde bitmesin de varsın 18 Şubat’ta bitsin. Zaten öyle sonuçlar gösteriyorsun ki bize, bu gidişle 14 Şubat’ın da bir önemi kalmayacak. Senin bitirdiğin gün her ne ise, onu Erdoğan Günü ilan ettireceksin bize :-) Tekrar geçmiş olsun ve başarılar…

   Cevapla
 3. montani

  Erdoğan, şimdiden tebrik ederim. Ortaya çıkan sonuç kesinlikle mükemmel ve bir çok insan için motivasyon kaynağı olacak cinsten. Uyguladığın programı, gerçekten hakkını vererek ve limitlerini zorlayarak yaptığın aşikar. Tekrar tebrik ederim.

  Cevapla
  • Erdogan

   Çok teşekkürler Montani. Doğrusu öyle, hayatımın merkezine Hybrid’i koydum desem yalan olmaz. Bu sitede bana da zamanında çok fazla kişi motivasyon oldu. Şimdi ben de birilerine motivasyon olabiliyorsam ne mutlu bana.

   Cevapla
 4. oha helal olsun 90 gün var bide :D başarılar

  Cevapla
  • Erdogan

   Atakan teşekkürler. Umarım sonunu da güzel getireceğiz.

   Cevapla
 5. Ecem

  Uzun süredir siteye giremiyordum, şimdi kaçırdıklarıma tek tek bakarak eksiği kapatıyorum. Ama bu değişime yorum yazmadan geçemedim. Yani nasıl bir değişimdir bu böyle. Bence daha fazlasına bile gerek yok. Plaj vücudunu da geçtim Abercrombie & Fitch modeli çıkmış ortaya sanki. Gönülden tebrikler.

  Cevapla
  • Erdogan

   Teşekkürler Ecem, bu güzel iltifat için :-D Abercrombie & Fitch’i daha önce duymamıştım ama internetten baktım, ne dediğini anladım :-D
   Ben de her zaman siteye giremiyorum ama 10 günde bir yazacağım yazı ve çekeceğim fotoğraf hep aklımda. Üzerimde pozitif bir baskı oluşturuyor sanırım.

   Cevapla
 6. Sonuçlar çok iyi tebrikler, fakat benim sormak istediğim bir soru var, yukarıda da yazdığı üzere hybridden önce eskiden p90x e başlanmış, o yüzden bu sonuçlarda “muscle memory” nin etkisi var mı acaba?

  Cevapla
  • Erdogan

   Teşekkürler Ahmed Burhan. Bence de P90X’i denemiş olmamın mutlaka pozitif etkisi vardır, formata alışık olmam en azından. Ama benim muzdarip olduğum aslında tam tersi, P90X’i denemenin ve defalarca yarım bırakmanın NEGATİF etkisiydi! Öyle bir noktaya gelmiştim ki, yemin ediyorum 10 kere de başlasam 10 kere yarım bırakacaktım, artık fobi olmuştu. Ama Hybrid fikriyle sıfırdan taptaze bir şekilde başladım, beni çok farklı bir derecede motive etti. Sonuçlar da allaha şükür :-D

   Merak ettim, sia hangi programı uyguluyorsunuz. P90X mi yoksa Hybrid mi?

   Cevapla
   • Ben de şu anda sizin gibi hybrid uyguluyorum:-))

    Cevapla
 7. Aykut Hocam size mail yoluyla ulaşmaya çalıştım fakat görmediniz sanırım. Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Saygılar.

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Tabii ki, şimdi cevapladım, emailinizi kontrol edebilirsiniz.

   Cevapla
 8. icten

  Ohaaaa, bildiğin olmuşsun yani sen… kilo vermeyi anliyorum da hem kilo verip hem de böylesi bir kas şkillenmesini anlamıyorum.
  Pes etmediğin için de seni yürekten tebrik ediyorum. Sitede ki en iyi sonuç seninki şimdiden bence.

  Cevapla
  • Erdogan

   Teşekkür ederim İcten. Evet, ben hayatımda hiç kol kasları olan biri olmamıştım. Yazın bile genellikle uzun kollu kıyafetler giyerdim. Ama ilk kez bu şekilde kol kasımın belirginleştiğini gördüm. Ağırlık antrenmanı günlerinde tekrarları genellikle 8-10 aralığında tutuyorum. Beslenmeme de dikkat ettiğimde sanırım kol çıkıyormuş :-D Zaten öyle aman aman aşırı kaslı bir fizik değil benim istediğim, plaj vücudu tipi seviyorum. Ona da az kaldı. Ama bu tur bittikten sonra da artık Aykut Hocam nasıl uygun görürse o şekilde devam etmek istiyorum, hiç bırakmak istemiyorum.

   Cevapla
 9. SerdarD

  Erdoğan kardeşim valla tebrikler. Değişimini gıpta ile, dürüstçesi biraz da kıskançlık içinde takip ediyorum :-D Şimdi özellikle gittim, yazarlarda “Erdogan”ın üzerine tıklayarak 10-20-30-40-50-60 gün yazılarının fotoğraflarının hepsine tek sayfa içinde baktım. Her 10 günde bir vücut giderek şekil almış. İlk fotoğraflarda üstü hala biraz yağlı 2-pack var. Sonra 4-pack olmuş, şimdi 6-pack, belki finalde 8-pack olacak :-D Bir de sorum olacak, ben mi yanlış görüyorum doğru mu emin olmadım ama bu 60 gün fotoğrafında adonis kasları da çıkmış sanırım. Işıktan dolayı sağ tarafta değil de sol tarafta adonis kası bariz gözüme çarptı. Benim de bu dünyada en çok çıkarmak istediğim kastı ve özel ilgi alanıma girer :-D Adonis için Hybrid’te özel bir egzersiz var mı yoksa sadece normal programımı takip ettin, onu merak ettim. Tekrar tebrik ederim kardeşim.

  Cevapla
  • Erdogan

   Çok teşekkürler Serdar kardeşim. Evet bazen bana da son 10 gün ile arasında fazla değişim yokmuş gibi geliyor ama fotoğraflara yanyana bakınca daha iyi anlaşılıyor, her geçen gün biraz daha değiştiği.

   Soruna gelince, hayır Adonis’ler için özel birşey yapmadım. Benim programımda haftanın 3 günü ekstradan karın antrenmanı var. Bir Ab Ripper X, bir Cardio Abs şeklinde gidiyor, yani üstüste aynısı yok. Belki onun çeşitliliğinin etkisi vardır. O karın egzersizleri kaslara daha bir 3 boyutlu izlenimi veriyor ama asıl numara üstlerindeki yağları yakmada. Onu da sanırım Insanity’nin çılgın kardiyolarına borçluyum. Dediğim gibi daha ısınma periyodunda burnumdan terler damlamaya başlıyor yere :-D

   Cevapla
 10. O zaman ilk yorum benden olsun :-)

  Daha önce de söylemiştim, 10 gün geçip senden “Hocam yeni yazımı yazdım ve fotoğraf gönderdim” diye mesaj alınca inan biraz heyecan yapıyorum :-)

  Acaba bu sefer ne geldi diye. Ya da en azından devam ediliyor, fire yok diye. Çünkü biliyorum, zor olmakla beraber Hybrid beraberinde çok da motive edici bir program. Yazında değinmişsin, sırasıyla bir gün Tony’i bir gün Shaun T’yi evinin salonuna konuk etmek, psikolojik olarak da daha motive edici ve monotonluğu kırıcı olsa gerek.

  Programlarında ilk 21 günü firesiz (ya da minimum fire ile) geçenlerin, %99 oranında sonunu da başarıyla gördüklerini biliyorum. Senin için ise geçen 60 başarılı gün, bundan sonra sonunu da çok çok iyi getireceğinden hiç şüphem yok Erdoğan.

  Tekrar tebrik ederim ve her zamanki gibi, gözler şimdi bir 10 gün sonrasındakinde :-)

  Cevapla
  • Erdogan

   Aykut Hocam çok teşekkürler. Yazıda da söylediğim gibi başta sizin ve diğer tüm arkadaşların yorumları benim için çok değerli. 60 gün öncesini düşünüyorum da, iyi ki beni Hybrid Programı ile tanıştırmışsınız. Resmen şimdiden kendimi yaz aylarında hayal ediyorum, yazlıktaki arkadaşlarım nasıl şaşıracak vs :-D

   Vaktim olduğu sürece sitede daha aktif olmaya çalışacağım. 70. günde görüşmek üzere.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız