Tony’nin 6 Motivasyon Kuralı! Devam…

Yazının ilk bölümü ve ilk 3 madde için “Tony’nin 6 Motivasyon Kuralı!” linkini okuyabilirsiniz. Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

4) Kendinize Bir “Rol Model” veya İlham Kaynağı Bulun! 

Çevrenizde görürsünüz; rol modeller, mentorlar, ya da eski deyimle abiler, ablalar, amcalar… mutlaka birilerinin hayatında pozitif etkilere neden olurlar. Kendinize iyi örnek alacağınız somut bir karakter edinmeniz, motivasyonunuz üzerinde her zaman pozitif etki edeceketir. Birebir tanımanız şart değil, ünlü biri olabileceği gibi, belki bu siteden kendinize yakın gördüğünüz, sonuçlarını beğendiğiniz biri bile olabilir.

Ya da tersini düşünün; istatistiklere göre anne-babası sigara içen çocukların, ileride kendilerinin de sigaraya başlaması oldukça muhtemel. Peki düzenli egzersiz yapan bir anne-baba olarak, ileride çocuğunuza pozitif etki bırakmak istemez miydiniz? Ya rol model bulun, ya da rol model olun.

5) Ulaşılabilir Kısa ve Uzun Dönem Hedefler Belirleyin!

Bir haftalık hedefiniz ne? Bir aylık? 90 Günlük? Ve daha sonrası… 90 günlük nihai hedeflerine ulaşıp, daha ileri hedefleri olmamalarından dolayı, herşeyi salıp, o kadar hızlı olmasa da bir süre sonra eski haline dönenleri biliyoruz. İşte bu yüzden mutlaka hedefleriniz olmalı.

Şu an öyle şeyler hala veriliyor mu bilmiyorum ama lise hayatımın en sonuna kadar ne bir “Teşekkür” ne de bir “Takdir” belgem olmuştu. Taa ki son seneye kadar. Son senenin ilk döneminde Teşekkür’ü “hedefledim”, kıl payı ile kaçırarak “hiçbir şey” aldım, ama en azından kırığım gelmemişti. Son dönem ise bu sefer Takdir “hedefledim”, yine kıl payı ile kaçırdım ama bu sefer bir “Teşekkür”üm olmuştu :-) Yani, yer alanda olması gerektiği gibi fitness’da da hedefleriniz olsun, ve realistik olmakla birlikte olması gerektiğinden biraz daha yüksek hedefler. Çünkü olur da kıl payı ile kaçırırsanız, sizi yine iyi sonuçlar bekleyecektir.

6) Sonunda Kendinizi Ödüllendirin!

İşte son motivasyon maddesi… O kadar hedef,  o kadar çalışma, o kadar ter… işte bitti. Siz başardınız ve kendinizi ödüllendirmeyi de sonuna kadar hak ediyorsunuz. İstediğiniz sonuca/hedefe ulaştığınızda, kendinize vereceğiniz bir ödülünüz olsun. Yepyeni kıyafetler mi, belki bir bisiklet, belki bir seyahat… İlla materyalistik olmak zorunda da değil, yeni bir arkadaş (evet, isteyince olur), yeni bir iş (evet, o da isteyince olur) ya da herhangi başka bir şey olabilir. Ama tazı yarışlarında burnunuzun hemen ucunda giden sizi motive edecek tavşan gibi, sonundaki ödülünüz gün ve gün sizi kendisine çeksin ve ulaştığınızda o ödülün keyfini çıkarın.

İşte bu kadar. Motivasyon, egzersizler ve beslenmenin kendi kadar önemli bir madde, ve artık bunu daha kolay yakalamın reçetesi elinizde. Başarılar…

8 Yorum

 1. montani

  Yine güzel ve çok faydalı bir yazı…

  Uzuuun bir aradan sonra tekrar merhaba. Evet bneim için gerçekten çok uzun bir ara oldu. Daha önceki periyotta 52 günlük P90X serüvenim olmuş, ancak 40 -- 45 gün dolaylarında, kaya tırmanışı faaliyetim sırasında, sağ el bileğimde ciddi bir ağrı meydana gelmiş, bir süre, ağrıyı ve sakatlığı inkar ederek çalışmaya devam etmiştim. Ancak aldığımız eğitimlerde ”En başarılı dağcı, canlı dağcıdır” mottosu ile yetiştiğimiz için, zirveye dokunacak kadar yakın olsan dahi, ciddi bir tehlike karşısında vakit kaybetmeden geri dönmek gerektiğinin farkında olarak, ben de daha ciddi bir sakatlığa sebep olmamak için programı yarım bırakmak zorunda kalmıştım.

  Sonrasında yapılan kontrollerde bağ dokusunda zedelenme ve hafif bir yırtık tespit edilmişti. Neyse ki, iş ameliyata kadar varmadan, uzun bir fizik tedavi süresi sonunda sakatlığı tam anlamıyla atlattım. Elbette bu süre benim için ciddi sıkıntılı bir süreçti. Alıştığım, tam anlamıyla gözle görülür sonuçlar almaya başladığım ve devam etmek konusunda müthiş bir motivasyona sahip olduğum P90X’ i yarım bırakmak zorunda kalmanın yanı sıra, o dönemde tırmanış yapamamış, en basit günlük hareketler dahi benim için eziyet olmuştu. Sakatlık süreci sonrasında, yoğunlaşan iş temposu, uzun süreli, yurt dışı seyahatler derken, bugüne kadar geldik.

  Ama artık P90X’ e yeniden başlamış bulunuyorum. Bugün programdaki 10. günüm. İlk seferinde olduğum gibi, bu programda da, çalışma partnerim yine eşim. (İki kişi çalışmanın, motivasyona inanılmaz katkısı var. Kesinlikle tavsiye ederim.) Hatta bu sefer ekibin yeni bir üyesi daha var. 8 yaşındaki kızımız. Yaptığımız anlaşma gereği Cuma akşamı ve cumartesi ile pazar günü yapılan egzersizlere o da katılıyor. (Sanırım yazıda bahsedilen rol model böyle bir şey olsa gerek. :) ) Sporu sevmesi ve isteyerek bizimle birlikte yapması beni inanılmaz mutlu ediyor. Şu ana kadar KenpoX, Chest and Back ve YogaX çalışmalarını başından sonuna kadar bizimle yaptı. Yarım bırakır diye tahmin ettiğim için beni oldukça şaşırttı aslında bu durum. :) (YogaX ‘de yaşının vermiş olduğu esneklikten dolayı, pek çok hareketi de benden iyi yaptı aslında. Kıskanmadım değil. :) )

  Yine çenem düştü. Ben yine buralardayım. Aslında hep buralardaydım ve yazılan yazıları sürekli takip ediyordum ama artık ben de fırsat buldukça bir şeyler karalamaya çalışırım.

  Cevapla
 2. Erdogan

  Aykut Hocam 60. gun yazımı gönderdim, uygun gördüğünüzde yayınlarsanız sevinirim :-D

  Cevapla
 3. musess

  …rol modelim de maske :)

  Cevapla
 4. Metehan

  Hocam bu senede okulun basketbol takimina girdim insallah bu sene bi sakatlik cikmadan maclara gireceğim.
  Bugün hocamiz dedi ki evde veya fitness salonunda bizim burda yaptirdigimiz antremandan baska antreman yapmayin diyolar daha gelisim süresindesiniz biz daha bu yasimizda agirlik calismiyoruz diyolar aklim cok karisik hocam yardim eder misiniz? Haftada 3 defa basketbol antremanlarimiz oluyo hocam.

  Cevapla
 5. icten

  Hocam benim hedefim rol model olmak, değişim hikayem ile:-)

  Cevapla
 6. Hepsi çok yerinde ve doğru maddeler olmuş hocam. 2 tur P90X mezunuyum ve aslında bilmeden neredeyse tamamını uygulamışım :-) Uygulamayan varsa da uygulasın, çünkü sonuç veriyor.

  Cevapla
  • Teşekkürler Metehan. Kesinlikle işe yarar. Motivasyon önemli bir madde. P90X zaten mükemmel dizayn edilmiş bir program ama bitirenler ile yarım bırakanlar arasındaki ince çizgi, daha çok motivasyona bağlı. Bu taktikler de bunun için.

   Cevapla
  • icten

   2 tur mu… vay canına tebrikler.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız