Abur Cuburu Yakmak İçin Ne Kadar Egzersiz Gerekir?

Fitness dünyasında çok geçerli bir özlü söz vardır… “Kötü beslenmeyi, iyi egzersiz ile kurtaramazsınız!” diye… Çok doğru!

Siz egzersizlerinizi ne kadar sıkı yaparsanız yapın, kötü ve abur-cuburlu bir beslenme ile tüm o emeklerin çöpe gitmesi dakikalar içerisinde gerçekleşebilir. Hadi belki egzersizsiz ama sağlıklı beslenme ile bir şekilde sonuç alanları ya da sonuçlarını koruyanları gördük ama çok iyi egzersize rağmen kötü beslenme ile bir arpa boyu bile yol ilerleyen henüz görmedik!

Tabii ki en güzel ve ideali, egzersiz ve sağlıklı beslenmenin muhteşem uyumu! Ama yine de içinden “Acaba? Denesem tutar mı?” diye geçirenlerin ve “Pizzamdan, hamburgerimden, patates kızartmamdan vazgeçmem arkadaş!” diyenlerin daha iyi anlaması adına sizin için çarpıcı görseller hazırladık.

Aşağıdaki görsellerde, popüler fast-food ürünlerini tükettikten sonra, onlardan gelen kalori ve yağları yakmak için ne kadar süre fiziksel aktivitenin gerekeceğini görebileceksiniz. Hesaplamalar, hem kardiyo hem de ağırlık antrenmanı olarak ve kadın – erkek için ayrı ayrı yapılmıştır. Yediğini yakma konusunda kadınların biraz daha şanssız olduğunu farkedeceksiniz :-(

Bir örnek ile açıklayalım… Verilerine güvendiğimiz FatSecret uygulamasına göre, 1 dilim sebzeli pizzada (dikkat edin 1 dilim ve sebzeli!) yaklaşık 227 kalori var. Biz hadi insaflı davrandık ve büyük boy pizzanın yarısı sayılacak 3 dilim üzerinden yaptık hesaplamamızı. Bir kadının sadece bunu yakması için bile tam 94 dakika ağırlık antrenmanı yapması gerekiyor! Düşünün bunun bir de tam boyu var, sadece sebzeli değil sucuk-salamlısı var, yanında allah korusun kolası var, yok artık gözün doysun patates kızartması var, yok yok üzerine bir de tatlısı var… Böyle bir hesapla, kötü bir fast-food öğününü yakmak için adeta günde 8 saat egzersiz yapmanız gerekebilir!

Ama hemen gözünüz korkmasın, tablo o kadar da karanlık değil. Sadece, bir dahaki sefere alışveriş merkezinin fast-food katına çıkarken, bu okuduğunuz yazıyı – görselleri aklınıza getirmenizi ve daha sağlıklı seçimlere yapmanızı diliyoruz. Bu kadar basit!

Yakmak İçin Ne Kadar Egzersiz Gerekir?

Burger P90X

Pizza P90X

6 Yorum

 1. Hocam 3 kızarmış tavuk 726 kaori mi cidden ya:)

  Cevapla
  • Aynen! KFC için durum bu. “Deep-fry” dedikleri fritözde derin kızgın yağda kızartılmış, çevresi o klasik un-yağ terbiyeli tavukta durum bu. Ben şahsen KFC’nin bulunduğu yönden bile geçmem, karşı kaldırımdan yürürüm :-)

   Zaten ABD’de bile son yıllardaki biraz sağlık furyasıyla ismi değişti firmanın. Eski adı Kentucky Fried Chicken’dı. Ama içinde “kızarmış (fried)” lafının geçmesini istemedi patronlar, hooooop… oldu kısaca KFC :-)

   Cevapla
 2. gkniketya

  hocam çok güzel bir paylaşım daha gazlı içeceklerin kalori değerleriylede ilgilide bilgi alabilirmiyiz sizden

  Cevapla
  • Felaket! Ama çok istiyorsan onu da ekleyebiliriz liteye görsel olarak :-)

   Ama özetle: Her zaman sıvı yüksek kalorilerden uzak durun. Nokta.

   Cevapla
 3. icten

  Artık ben bu şekilde beslenmiyorum, en azından kaçamak yemek yiyeceksem bile evde hazürladığım yemekleri tercih ediyorum. Ne de olsa ara sıra yoldan hepimiz çikarız, kabul etmeli.
  Bu şekilde beslenen arkadaşlarımı görüyorum ve dehşete düşüyorum. Sanırım 60 yaşımıza geldiğimizde ben eşimle hayatın tadını çıkarıp her yaş ayrı güzel derken onlar hastane köşelerinde tedavi peşinde olacaklar:/

  Cevapla
  • Ne güzel bir yorum :-) Allah sevdiğinle bir yastıkta sağlıklı bir şekilde kocatsın diyelim İçten :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız