Steroid Önce & Sonra’ları… Devam…

Bir önceki yazıda, steroid kullanımının nasıl müsabık vücut geliştirme camiasının karanlık yüzü olduğundan, çarıcı örnekleri ile bahsetmiştik. Hatta Arnold Schwarzenegger gibi, Eyalet Başkanlığı gibi büyük resmi bir göreve kadar yükselmiş birinin bile, inkar edemeyeceği kadar abes olduğundan söz ettik, steroid kullanımının.

Oysa ki şimdilerde durum, Arnold dönemini mumla aratacak kadar vahim durumda! Sadece tek bir çatı altında Steroid değil, İnsülin ve HGH (Human Growth Hormone – Büyüme Hormonu) gibi “performans arttırıcıların” günümüzde sadece müsabık değil, bu spora yeni başlayan gençler tarafından bile bilinçsizce kullanılmasının ne gibi hem fizyolojik hem de psikolojik sorunlara sebep olduğu biliniyor.

Daha ayrıntılı bilgi ve “korkutucu” görseller için, daha önce yayınladığımız “Hamile Bodybuilder’cılar” ve “Palumboism Nedir?” yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Ama şimdi, yarım bıraktığımız listemize kaldığımız yerden devam ederek “Steroid De-Formasyonu Önce & Sonrası” Top 10’umuzu tamamlıyoruz!

6) Bob Paris

Bob Paris

Soldaki fotoğrafta göreceğiniz Bob Paris, zamanının Mr. Olympia finalisti… “Mükemmel vücut denince Google’da ilk çıkan adam“dan eksiği yok fazlası var… Sağdaki fotoğrafta ise steroid kullanımı “suyunu çektikten” sonraki halini görmektesiniz!

7) Chris Cormier

Chris Cormier

Sağdaki Chris Cormier’in şimdiki haline baktığınızda, eski bir vücut geliştirmeci değil de, daha çok bir “grafiker” hali var sanki diyebilirsiniz :-) İşin kötüsü, steroid kullanımının zamanında verdiği tüm heybet uçup gittikten sonra, maalesef kafatası ve çene kemiğini de büyütmesi gibi yan etkileri, Chris Cormier’in bizce olağan dışı büyüyen kafatasından net bir şekilde görülebilmekte.

8) Victor Martinez

Victor Martinez

Victor Martinez’e 2007 yılında, bu camianın 2 no’lu kupası kabul edilen Arnold Classic’i kazanıp, yine aynı yıl Mr. Olypmia’da birinciliği kıl payı kaçırıp ikinci olduğunda, vücut geliştirme dünyanının “Altın Çocuğu” gözüyle bakılıyordu… Taa ki Victor Martinez tutuklanıp ceza evine konana kadar. Sağdaki fotoda Martinez’i kısa süreli ama haliyle Steroid’lerden mahrum kaldığı hapishanedeki tahliyesinden hemen sonra görüyorsunuz. Bir önceki örnekte olduğu gibi, kafatasındaki enterasan büyümeyi farkeden tek kişi de biz değiliz sanırım! Victor Martinez’in hapishane öncesi – sonrası “vitaminsizliği” hali, türünün en iyi belgesel filmlerinden kabul edilen Generation Iron filminde de yer almaktadır.

9) Flex Wheeler

Flex Wheeler

1997 – 1998 – 2000 yılları Arnold Classic’i birincisi, 1999 Mr. Olympia ikincisi, 2000’de üçüncüsü… Flex Wheeler, vücut geliştirme denince kuşkusuz akla ilk gelen isimlerden(di)… Steroid kullanmaya 18 yaşında başladığını itiraf eder! Sonuç mu? Böbrek yetmezliği sonucu 37 yaşında böbrek nakli ameliyatı (izlerini sağdaki üzgün fotoda görebilirsiniz) ve sadece 11 hafta içerisinde geçirdiği daha 9 farklı ameliyat! Hala steroid kullanımını düşünüyor musunuz? Bir daha düşünün!

10) ?

Soru İşareti Steroid

Bu “utanç listesi”nde 10 numara kim mi? Maalesef ki bu listeye aday çok, ve bu steroid kullanımı bilinçsizliği devam ettiği sürece de aday çok olacaktır. İşin aslı, bu liste steroid kullanımını bırakma sonrası “sönen” ama bir şekilde yaşamda kalacak kadar da şanslı olanların listesi. Oysa hayatının baharında küt diye hayatlarını kaybedenlerin sayısı belki de daha çok. O yüzden biz size, son sırada kimin yer alacağını değil, kimin yer alMAyacağını söyleyelim… Bu listede, sporu ilk önce “sağlıklı yaşam” uğruna yapan ve steroid kullanımı gibi işin tembelliğine kaçmayacak olan bizler… ASLA YER ALMAYACAĞIZ!

6 Yorum

 1. gkniketya

  Ya aykut hocam helal olsunn nerden bulursun boyle seyleri .artikk kendine bu soruyu soruyorum gercekten steroid kullanmadan eder olivira gibi lazar angelov gibi mükemmel vücuda sahip olan varmıdir ?

  Cevapla
 2. aslında bu konular baya derin binlerce insan var steroid kullanıp ama olympia veya alt yarışmalara giremeyen veya derece alamayan pis diyip geçemem evet bende karşıyım bendebu görüntüleri begenmiyorum ilk p90x basladımda nefret ederdim ve cok kötü bulurdum taaki işin detayına inene kadar pumping iron ile generation iron özellikle izledikden sonra dünyanın enzor sporlarından biri oldugunu düşündüm cünkü bu insanlar en az 15 20 yıl bboyunca uyku saatlerinden beslenmesine sporuna kadar dikakt edip yaşıyorlar verdikleri fedakarlıkları görünce vaybe dedim gece kalkıp takviye almalaarı sabah spor beslenme spor salonlarında verdikleri emekler ve steroid ile de hayatlarını riske atıyorlar ben saygı duyarım onların tercihi ve herkesin yapabilecegi birşey deil istesede yapamazlar da zaten:D ben tabiki begenmiyorum ama saygı duyuyorum beachbody tarzı herzaman benim istedigim tarzdır hocam steroid etklili oluyor bu düşüşleri ama çoguda sporu tamamen bırakıor yada yarısmadıgı ıcın zayıf kalmak ıstıorlar mesela jay cutler devam edıor antremanına eskisi gbi hacimli deil kütleli deil ama fit iyi … eer hedef olympia deilse steroid vs den kesinlikle uzak durulmalı ciddi anlamda sonradan çok büyük saglık sorunlarına yol açıyor hocam ronnie coleman son 1 yılda kaç ameliyat geçirdi?:D:D:D bu arada prog takvimi dvd nolar yapmısınız ısımler olsadı super olurdu:D

  Cevapla
  • Katılıyorum. Burada amaç tabii ki “saygısızlık” değil ama kesinlikle “özendirmemek”. Özenilecek bir durumu yok, bu aşikar.

   Generation Iron’un belki baştan sonra tüm repliklerini ezbere birilirim. Mickey Rourke’un eşsiz ses tonudur belki de filmi bu kadar etkili kılan (baştan sona seslendirici (narrator) odur). Tabii ki bu yol bir seçenek; hayatta hemen her şeyin bir seçenek olduğu gibi. Yine yanlış hatırlamıyorsam filmde (ya da steroid ile ilgili başka bir belgeselde) geçen bir repliktir; steroid ve diğer ilaçları kullanıp 10 sene sonra öleceğiniz ama Mr. Olympia’yı kazanacağınız garanti dense, buna “olur” diyecek sayısız insan var! Dediğim gibi, hayatta her yol tercih meselesi. Saygı duyabilirim ama özendiremem. Steroid kullanıp ticari çıkarlarla “naturelim” demek ise düpedüz aşağılıktır!

   Cevapla
   • aynen hocam katılıyorum özendirenleri anlamıyorum fitness salonlarında cocuk bıraz zorlanıor veya yag yakamıorsa yada kas kazanamıorsa hemen bu secenegı sunuyorlar … oooo :D türkiyede sayıca cok var rant oldu steroid kullanıp natural fitness model pt verilir olayı gözünü yumacan kulagını kapatacan takacan dvd ni benım brazdan yapcam legs back gıbı ant baslıcan:D

    Cevapla
 3. icten

  Steroid kullanılarak yapılan vücutları hiç beğenmiyorum, bu vücut tiplemeleri çekici erkek tanımına girmiyor aksine mide bulandırıcı. Fit vücut çekici çünkü sağlıklı…

  Zaten steroid kullandıktan sonra da hepsi mahvolmuş, önemli olan Tony gibi sürekli fit ve zinde kalabilmek, gösteriş değil. Steroid kullanarak yapılan vücudun geçici dövme yaptırılan vücuttan hiç farkı yok benim için.

  Cevapla
  • Hmmm… Bu son yorumu ilk kez duydum :-) Çok mantıklı ama.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız