Steroid Önce & Sonra’ları… Ne Anladık Bu İşten?!

Vücut geliştirme sporunun karanlık yüzü: Steroid! Bu arada konuya girmeden hemen önce hatırlatalım; P90X programında (ya da Insanity, Hybrid… genel olarak Home Fitness kültüründe) Steroid’in “S”sinin dahi adı geçmez, birlikte anılmaz, bağdaşmaz!…

Ama bu yazıda, vücut geliştirme sporunun karanlık yüzü Steroid’lere ve bırakıldıktan sonraki etkilerine bakacağız. Sonuç olarak vücut geliştirme sporunun gelmiş geçmiş en tanınmış yüzü kabul edebileceğimiz Arnold Schwarzenegger’in dahi açık bir şekilde itiraf ettiği bir gerçektir, müsabık seviyede yasadışı steroidlerin kullanımı.

Ve özellikle de Steroid kullanımının sona erdirilmesinden sonraki oldukça trajik tabloya, örnekleri ile tek tek bakacağız. Hazırsanız başlıyoruz. İşte örnekleriyle Steroid Öncesi & Sonrası De-Transformasyonları…

1) Mustafa Mohammad

mustafa-mohammad 2006-9

Mustafa Mohammed 2

İnanılmaz derecede iyi bir genetiğe sahip olan, Ürdün doğumlu Mustafa Mohammad’ın belki Mr. Olympia’yı kazanacak seviyede ünlü olmamasının tek sebebi, Jay Cutler ve Ronnie Coleman dönemine denk gelmiş olması olarak gösterilir! Yine, döneminde Mr. Olympia ilk 10 finalisti arasına girmiş olduğunu hatırlatalım, ki bu sporda ne derece üst seviye olduğunun da altını çizmiş olalım. Yukarıdaki fotoğrafında 2006 sonunda profesyonel kariyeri ve steroid kullanımını bırakan Mustafa Mohammad’ın sadece 2,5 yıl gibi bir sürede ne hale geldiğini görebilirsiniz!

2) Dorian Yates

Dorian Yates

İkinci sırada bu sefer Mr. Olympia ilk 10’u falan değil, Mr. Olympia’nın tam 6 kere üst üste birincisi Dorian Yates var. Dünyada bu ünvanı kazanan çok sayıda kişi olmadığını bilirseniz, Dorian’ın bu işin “Everest”inde bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Emekli olup steroid’e veda ettikten sonra, şu anki haline yine çok çok kötü diyemeyiz belki ama, mahalle spor salonunuzda görüp de “var ya ben Mr. Olympia’yı 6 kere kazanmıştım” dese, “hadi ordan”ı yer herhalde! Tabii bir de dış görünüş sadece madalyonun bir yüzü. Kendisi hakkındaki oldukça ayrıntılı bir İngiliz dökümanterinde, steroid’i bırakmanın normal testesteron seviyelerini nasıl neredeyse sıfıra indirdiğini ve sırf bu sebepten eski eşi ile ne kadar isteseler de yeni bir çocuk sahibi olamadıklarını tüm açıklığıyla itiraf eder.

3) Tom Prince

Tom Prince

Tom Prince 2

Evet, yanlış görmüyorsunuz, bu iki fotoğraf da aynı adama ait!  Soldaki, adeta bir çizgi romanı karakterinden fırlamışcasına duran devasa (ve bol steroid’li) Tom Prince…  Sağdaki ise, yüz ifadesinden de halinden pek memnun olmadığı anlaşılabilen, bugünkü Tom Prince… Son karede, kendisi de Mr. Olympia olmuş olan Jay Cutler, sanki Tom’un haline bıyık altından gülüyor ama bakalım kendisini ne günler bekleyecek!

4) Paul Dillet

Paul Dillet

İki fotoğraf arasındaki tek benzerlik, değişmeyen saç ve sakal stili olsa gerek. Vücut ise ayrı hikaye! Zamanında suyunu çıkardığı steroid’lerin acısını ise şimdi çıkaran Paul Dillet’in, neden hamileliğini(!) gururlu bir yüz ifadesi ile sergilediği bu stüdyo pozunu çektirdiği ise tam olarak bilinmez…

5) Kevin Levrone

Kevin Levrone

Hmmm… Kevin Levrone’nin neresinden başlasak… Zamanında yarın yokmuşçasına kalçaya vurulan Steroid iğnelerinin bırakılmasından sonra vücudun bir anda sönmesi farklı bir şey ama, gündelik hayatta ve kameralar karşısında o fizikle kırmızı tanga ile dans etme durumu, daha çok yerle yeksan olan testesteron seviyesinin yok oluşluğu ile açıklanabilir sadece!

Burada Bitmedi… Devam Edecek…

3 Yorum

 1. Sporu bırakmış adamlar, birakmasalardi

  Cevapla
 2. icten

  Midem bulandı resmen, zaten bu derece şiş bir görüntünün hastalık olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 3. İnanmıyorum! İğrenç ötesi!!! İnsan kendine bunu neden yapar? Resmen psikolojik hastalık.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız