“Mükemmel Vücut” Denince Google’da İlk Çıkan!

Hemen soldaki görselde yer alan arkadaşın fotoğrafına bir yerden aşina olabilirsiniz. Çok ünlü biri sayılmaz ama Google Amca’ya İngilizce olarak “mükemmel erkek fiziği” (perfect male body) yazdığınızda karşınıza ilk çıkan görsel…

Google’da “mükemmel vücut” yazıldığında birinci sırada (ya da en azından ilk üçte) çıkmak büyük bir onur. Biz, fazla tanınmayan bu arkadaşı biraz araştırdık… Nick Auger. 1982 Florida, ABD doğumlu… Eski bir Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi… Buraları hızlı geçelim… Nick, 2003 yılı Model Universe (Dünyanın en prestijli modellik yarışması – Bodybuilding’deki Mr. Olympia ile kıyaslayabilirsiniz) yarışmasının birincisi, hem de mükemmele yakın bir skor ile. Buraya kadar da çok ilginç değil… Ama neredeyse kimse tarafından bilinmeden, daha öncesinde hiç favori gösterilmeden, bir anda ortaya çıkıp (sonra da bir anda ortadan kaybolup – oraya birazdan geleceğiz…) ünvanı alan Nick, birinciliği kazandığı günkü konuşmasında, sadece 2 yıl öncesinde neredeyse “sıfır” noktasında olduğunu söyler… Yani bu yazıyı okuyan ortalama siz-biz gibi… İşte sadece 2 yıl içerisinde, yaptığı işe tutkuyla konsantre olur… ve sonuç ortada.

Şimdi; “steroid…” diyenleriniz olacaktır. Bu konularda az çok bilgisi olan biri olarak, Nick’in vücuduna bir gram steroid girdiğini düşünmüyorum. Gür bir saç, sorunsuz bir cilt, şişkin olmayan bir mide, su tutmamış bir genel görünüm… Steroid’lerin yan etkilerini bilenler, ne demek istediğimi anlayacaktır. Daha da önemlisi, bodybuilding yarışmalarının aksine, Model Universe ve hemen tüm estetik modellik yarışmaları, steroid kontrolünün en sıkı yapıldığı organizasyonlardır. Tüm bunları geçin, zaten ortaya çıkan fiziğe baktığınızda, sadece estetik değil, “ben sağlıklıyım” diye de bağırıyor…

Gelelim hikayenin sonuna… Google’ın “mükemmel fiziklisi”, tıpkı ortaya çıktığı gibi ansızın kaybolur. Ama kötü anlamda değil. Sahip olduğu tüm dergi kapağı, modellik vs. anlaşmalarını bir kenara bırakır ve Deniz Kuvvetleri’ne katılarak bir piyade olmayı tercih eder. Bize ise hem onun kararlılığını, hem de inandığı ideal her ne ise, bu doğrultusunda her şeyi yapabilme azmini takdir etmek düşer. Bir de aşağıdaki soruyu sormak…

Peki, sizce de diyelim 2 yıl gibi bir sürede, diyelim P90X gibi bir programla, bu fiziğe ulaşmak mümkün müdür? Kimseyi etki altında bırakmadan; iyi bir çalışma, iyi bir beslenme, ve ek olarak tabii ki iyi bir genetik ile… bizce mümkün.

NickAuger370

36 Yorum

 1. Caglayan

  Dürüst olmak gerekirse vücut geliştiren erkeklerden duyduğum kadarıyla P90X’in en eleştirilen noktası, göğüs kasları konusuymuş. Onun haricinde gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki evet, bu programı takip edenler de görmüştür, kasları 90 gün gibi kısa bir sürede biçimlendirip şekillendirmede P90X’in gerçekten üstüne yok.

  Kas şaşırtması yöntemi kadar, P90X’i mucize kılan en üstün yanı beslenme menüsü. Kendi beslenme tablosuyla beraber program takip edildiğinde, çok kısa sürede mucizevi sonuçlar alabiliyorsunuz. Ama bu vücut için tek 90 gün yeter mi, hayır. Bundan sonrası kendinizi aşmanızı gerektiriyor.

  Gerekirse barfikste ayaklarınıza ağırlık bileklikleri takarak, gerek kol çalışırken ağırlığı düzenli arttırarak, gerekse hareketlerde ekrandakilerden daha fazla tekrar yaparak kendinize meydan okursanız; birkaç tur P90X ile ben bu sonuca ulaşabilineceğine inanıyorum. Zira bildiğim kadarıyla (deadlift hariç) spor salonunda yapılacak çoğu egzersize ve daha fazla hareket çeşidine P90X sayesinde ulaşabiliyorsunuz; bench press de yapabiliyorsunuz, ağırlıklı squat da.

  Gerçi ben kadın olduğum için erkek vücut geliştirme çalışmaları hakkında pek bilgili sayılmam, kendi düşüncemi dile getirmek istedim sadece.

  Cevapla
 2. Erdogan

  Bende 90 günde yaptıklarını gördükten sonra, 2 yılda tabii ki mümkün P90X (ve Hybrid) gibi programla. Ama tabii kıçımızı kırıp 2 yıl boyunca yapabiliyor muyuz, o da ayrı!

  Cevapla
  • Vay Erdoğan kardeşim, yaşıyor musun sen? :-) Valla senin fotoğrafını görünce şimdi bir heyecanlandım, yoksa yeni paylaşımlar mı ufukta. Senin Hybrid sonuçlarından etkilenerek programa başlayan biriyim ben de doğrusunu söylemek gerekirse. Neyse, yeniden paylaşımlar geliyorsa çok güzel, yılbaşından önce motivasyona ihtiyaç var cümleten.

   Cevapla
 3. 18 ay off sezon olarak sadece hacim ve kilo almaya yönelik son 6 ayda kardiyo ile definasyon yaparak 2 yılda bu vücuda ve daha iyisine rahatlık ulaşılabilir

  Cevapla
  • Süper bir yorum, tamamiyle katılıyorum (herkes bana/bize katılmasa da!)

   Cevapla
 4. serhat

  Benim anlayamadığım nette onlarca p90x yapan kişilerin before after resimleri var ,ve çoğu bu arkadaştan kat kat daha iyi vücuda sahip.. samimi olmak gerekirse can alıcı soru şu ; dünya genelinde p90x yapanların bir kısmı Nick Auger in vücudundan çok daha iyi halde tanıtılıyor (en azından onların iddiaları bu yönde), eğer bu hakikaten böyle ise ,””P90X gibi bir programla, 2 yıl gibi bir sürede… Mümkün müdür?”” diye sorulduğu zaman ister istemez insanın kafasında başka şeyler oluşmaya başlıyor.. 180-270 gün sonuçlarına bakınca inanılmaz değişim resimleri vardı ,1 sene bile değil..tabiri yerindeyse traş mıydı bunlar demek geldi içimden :) bir çok örnek link atabilirim,o yapabiliyorsa sende yapabilirsin bölümünde de çok iyiler var.. kısa ve net olarak, sorduğunuz bu soru çok şeyler vaad eden bir programın bende soru işaretleri bırakmasına neden oldu,güven eksikliğide denilebilir.. umarım bu yazdıklarımda sakınca görmezsiniz….teşekkürler..

  Cevapla
  • Ben bu yazdığında şahsen bir sakınca görmem, bilakis böyle bir yorumdan çok mutlu oldum; çünkü ben de benzer düşünce içerisindeyim. Ama sadece, Nick Auger’in vücudu (P90X’li ya da P90X’siz) yabana atılacak bir vücut değil.

   Cevapla
   • serhat

    Benzer bir düşüncedeyim derken , 2 yılda p90x le olmaz mı diyorsunuz? lakin Wayne Wyatt ın 180 günlük değişimi gerçek dışımı sizce?

    Cevapla
    • UgurDUZLA

     Ben Wayne Wyatt’ ın 180 günde naturel bir şekilde P90X veya değil hiçbir programla o vücuda sahip olabileceğine inanmıyorum, Youtube ‘ da ki tüm videolara inanırım sadece Wyatt’ ın ya naturelliğine yada 180 gününe inanmam

     Cevapla
     • serhat

      bende inanmıyorum,ürün yelpazesi için bu denli vücutlar kullanılıyor sanki..

      Cevapla
    • Oylamanın hemen üstündeki yazıyı okudunuz mu acep?

     “Kimseyi etki altında bırakmadan; iyi bir çalışma, iyi bir beslenme, ve ek olarak tabii ki iyi bir genetik ile… bizce mümkün.”

     Cevapla
 5. belki bana kızacaksınız ama p90x’deki göğüs hareketleriyle o bu abimizinki kadar hacimli göğüs elde etmek bence imkansıza yakın hocam.

  Cevapla
  • Yok niye kızalım :-) Ama şöyle yanlış bir algı var, kilo vermek vs. ile değil de kas kazanımı ile ilgili: “Evde vücut yapılmaz… Cık, evde vücut yapılmaz…” Aslında evinizde ne olduğuna, yeterince ağırlık olup olmadığına bağlı bu. Ekstrem örnekler, Mr. Olympia şampiyonları Ronnie Coleman ve Jay Cutler’ın spor salonları evlerinde. Kendi ağızlarından, genellikle sadece göstermelik dergi kapakları çekimleri vs. için spor salonlarında çalıştıklarını söylüyorlar. Yani evde vücut olur mu, olur! Evde ne olduğuna ve nasıl çalıştığınıza bağlı :-)

   Cevapla
   • Erkan

    elbette evde vücut olur ancak 5 kiloluk dambılla olmaz :-)

    Cevapla
   • Evde tabii ki vücut yapılır hocam. Ama o düzeneği evde kurmak boş bir alan ve baya bir para istiyor :) Benim dediğimse genel olarak göğüs ile ilgiliydi p90x’de göğüs için sadece şınavın çeşitli varyasyonları var şınav sayısı ne kadar artsa da bir yerden sonra göğüs hacimlenmiyor şınavla ağırlık istiyor.

    Cevapla
  • icten

   Öncelikle hiç bir şey imkansız değildir bunu unutmamak lazım. Sonra da fit bir vücuda sahip olduktan sonra dengeli beslenme, hareketleri doğru ve nizami yapma ve arttırılan kg lar ile mümkün olduğunu düşünüyorum.

   Cevapla
 6. stranger

  Ben hele bır blog yazayım bakın o zaman mumkun mu. Anlatırım 30 gunde bıle salonda 6 ayda alamadıgım sonucu aldım 2 senede bu arkadasın 5 katı olmak mumkun sen yeterkı ıste.

  Cevapla
  • Hello Stranger! (Closer filminden…)

   Şu Blog’u merakla bekliyoruz zaten :-)

   Cevapla
   • icten

    Hocam,
    Siz ne yaptınız :) Çok sevdiğim başarılı bir filmdir.

    Evet Stranger Aykut Hocanın bu yorumundan sonra yazılarını ben de merakla bekliyorum.

    Cevapla
 7. Toy

  Azmeden insan neler yapar…Bir insan bir şeyi gerçekten istediği zaman önüne çıkan bütün engelleri yok edecektir.Onu kimse durduramaz.

  Cevapla
 8. UgurDUZLA

  P90X ile bana da zor geliyor maalesef ama P90X ile yağlar eritilip Body Beast ile de kas kütlesi artırılıp 2 yılda çok çok rahat yapılır diye düşünüyorum buda benim önerim :)

  Cevapla
 9. musess

  Lazar için çok ağır bir şey olsa gerek bu :-) bence p90x ile iki yılda mümkün fakat sürekli tekrarları ve ağırlıkları arttırıp süreyi uzatarak.

  Cevapla
  • umtku

   Hıcam acaba kollar göüs bel ölçüleri nedir ..

   Cevapla
   • umtku

    Düzeltme yapıyorum hocam bel kol ve göğüs ölçüleri nedir acaba :)

    Cevapla
    • İşte o biraz daha zor… Çünkü adam tam bir hayalet. Ne bir Facebook hesabı, ne bir Twitter… Bildiğin denizötesinde piyade şu anda.

     Cevapla
 10. umtku

  Acaba ölçüleri nedir ki. Merak ettim şimdi bende bunu araştırayım :)

  Cevapla
  • Hemen söyleyeyim… 1.90 (6.3ft) boy, 95 (210lbs) kilo…

   Cevapla
 11. Erkan

  Photoshopla 15 dakkada yaparim. P90x ile bu seviye biraz zor bence.

  Cevapla
 12. Şimdi, soru mümkün mü? Mümkün! Ama tabii ki çok çok çok zor. Ama mümkün! Herkesi bizim gibi sabah işe gidiyor, bir başkası için 10-12 saat mesai harcıyor diye düşünmeyelim. Yani işiniz bu olursa, mümkün.

  Bir de Aykut Hocam, gerçekten çok akıllısınız :-) Çünkü yazının son cümlesinde bir de “genetik” faktörünü çok yerinde eklemişsiniz. O kelime olmasa idi, b şıkını seçerdim ama şimdi ben de a’yı seçtim.

  Çok güzel ve yine farklı bir yazı olmuş teşekkürler. Şu an henüz P90X yapmıyorum ama bu siteye her girdiğimde özgün bir içerik görüyorum.

  Cevapla
 13. umtku

  çoğu spor salonunda var bu resim :)

  Cevapla
  • Bu yazıyı yazma sebebim buydu zaten. Herkes Google’da mutlaka en az bir kere görmüştür ama ismini cismini bilen yok! Bulduk, araştırdık :-)

   Tabii tanınmaması doğal, çünkü şöhreti -- parayı bir kenara bırakarak adam deniz piyadesi olup cepheye gidiyor…

   Cevapla
 14. vay be helal olsun bu vücuda kavuş okaddar popüler ol orduya gir helal olsun saygı duydum
  kaldıki internette fitness ile veya yag yakıcı gibi şeyler cıkdıgında dırek bu adamın resmı oluyordu veya mynette sporla ılgılı bır haber de resım dırek bu adam hep merak etmısdım cok guzel bır yazı olmus:D bir bakayım ddeddim çogu insanın fitness başlama sebebimiş adam idol!!!!:D

  Cevapla
  • Evet, şu anda aktif olarak US Marine Corps’ta, bildiğin en alt seviye deniz piyadesi.

   ABD’nin dış politika ve savaş stratejilerini sabaha kadar eleştiririm, ama adamın ideolojisi doğrultusunda bu cesur tercihi bence de takdire şayan…

   Cevapla
 15. ayhan3404

  2 yıl dan uzun süre bilir diye düşünüyorum ben bu vucut profesyonelce yapılmış bence

  Cevapla
 16. Derya_01

  Güzel bir yazı ve oylama olmuş hocam. Söylememde bir sakınca yoksa, benim seçimim A şıkkı oldu :-) Tam da yazdığı gibi, 90 günde neler görüyoruz, 2 yıl uzun bir zaman; en azından P90X için.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız