Hiçbir Şey Yapamıyorsanız, Bunu Yapın! – Gece Yemeyin!

Ekstrem bir ev fitness programına hemen başlamaya belki de cesaret edemeyenler (ki aslında ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi!) ama bir yerlerden ufak ufak başlamak isteyenler için, “Hiçbir Şey Yapamıyorsanız Bunu Yapın!” yazı dizimiz devam ediyor… Serinin önceki yazılarını kaçıranlar için:

Su İçin!    Hareket Edin!    Erken Kalkın!

Şimdi sıradaki “hiçbir şey yapamıyorsanız, bari bunu yapın” öğüdümüz… Gece yatmadan önce yemeyin! Hatta daha spesifik olarak, gece yatağa girmeden yaklaşık 3 saat önce yemeyi – içmeyi (su hariç) komple kesin. Peki neden? Açıklayalım…

“Yattığı yerden kilo vermek” hatta daha doğrusu “yattığı yerden yağ yakmak” terimini duymuşsunuzdur. Kulağa hoş geliyor değil mi? Ama gerçek! Bunun için önce, BMR dediğimiz Bazal Metabolizma Hızı denen kavramı açıklayalım. BMR, vücudumuzun rutin bir dinlenme sürecindeyken sarfettiği enerjiyi ifade eder. Bu oran, bir gün boyunca yakılan kalori değeriyle hesaplanır. Bilirsiniz, diyelim komadaki bir hastanın bile tırnakları uzar, saçları uzar, vücudu hiç hareket etmiyor gibi görünse bile, vücut kalori harcamaya devam eder. İşte benzeri, biz uyku halindeyken de geçerli. Gece yattığımızda, sabah uyanana kadar vücudumuz “çalışmaya” ve enerji harcamaya devam eder.

Peki gece hemen yatmadan önce, “midemiz kazınıp” da o ekmek arası peynirli sandviçi mideye indirip yattığımızda ne olur? İşte bu aslında çok yaygın olan “gece gece” atıştırma alışkanlığının en basitinden 2 negatif etkisi olur. Birincisi, vücudun asıl yapması gereken uyumak ve dinlenmek iken, önce midenizdekileri sindirmeye çalışması olacaktır. Ki bu çoğunlukla size “kaçan bir uyku ve yatakta dört dönmek” olarak geri döner. İkincisi ise, yukarıda bahsettiğimiz Bazal Metabolizma Hızınıza göre, uyku sırasındaki faaliyetler için enerji, yağ rezervlerinizden değil, öncelikli olarak gece yatmadan önce son tükettiğiniz besinlerden karşılanmaya çalışılacaktır.

Ama bu negatif tabloyu, çok kolay bir şekilde pozitife ve vücudunuzu da gece boyunca bir “yağ yakma makinesine” çevirmek aslında çok basit. En son öğününüz ile gece uykunuz arasında (en az) 3 saat bırakın! Bu şekilde, metabolizma hızınıza bağlı olarak, yattığınız yerde vücudunuzdaki yağ rezervlerini kullanan, adeta bir “yağ yakma makinesi”ne dönüşmüş olacaksınız. Ve yine, sindirimini tamamlamış bir mide ile çok daha rahat ve konforlu bir uyku sizi bekliyor olacak.

Son olarak, bu yaklaşımı bir adım daha ileri götürmenin bir yolu da, sabah uyanır uyanmak kahvaltı etmek yerine, kahvaltınızı bir süre daha geciktirmektir! Bu ikisinin kombinasyonu ile, son zamanlarda oldukça popüler olan “Intermittent Fasting” konusu da, başka bir yazının konusu olsun.

1 Yorum

  1. Yine çooook faydalı bir yazı oldu benim için. Hele yazıdaki o “yağ yakma makinesine dönüşme” fikri ve cümlesi bile beni hayli motive etti :-D Bu 3 saat kuralını şu andan itibaren uygulamaya başlıyorum

    Cevapla

Yorum Paylaşınız