Hiçbir Şey Yapamıyorsanız, Bunu Yapın! – Erken Kalkın!

Ramazan ayında sona yaklaşırken, “Bayramdan sonra başlarım”cılar da yavaş yavaş siteye akın ederek aramıza katılmaya başladı… Bize sorarsanız zaten ne Ramazan ayı ne de bayram-seyran, programa başlamayı ertelemek için sebepler değil ve vücudunuzu (+hayatınızı) artık değiştirmeye kararlıysanız, 1 gün bile ertelememek en doğrusu. Ama yine de “tamam, çok yakında başlıyorum ama bu arada ne yapabilirim?” diye soranlar için bu serimiz…

“Hiçbir şey yapamıyorsanız, bunu yapın” yazı dizisine, daha önceki “Su İçin!” ve “Hareket Edin!” maddelerinden sonra, şimdi en az onlar kadar önemli olan “Erken Kalkın!” maddesi ile devam ediyoruz.

Gerçekten de sadece “erken kalkma” maddesini uygulamaya koymak, her yönden hayatınızda kendi adınıza alabileceğiniz en etkili kararlardan biri olacaktır. Önce spor ve egzersiz yönünden bakarsak; biliyorsunuz “egzersize vaktim yok” bahaneler listesinin genellikle birinci sırasında yer alırken, bunu ortadan kaldırmak, çalar saatinizi (çalar saat mi kaldı?! akıllı telefonunuzun saatin diyelim) normalde her gün uyandığınızın 1 saat erkenine kurmak kadar kolaydır aslında.

Evet, sadece normalden 1 saatcik erken kalkmanız bile, ev fitness programınızı uygulamanızı zaman yönünden “bedavaya” getirmeye yetecektir. Ne akşam saatlerinde işten/okuldan yorgun-argın gelmek, ne davetsiz gelen bir misafir, ne takip ettiğiniz (gereksiz) bir TV dizisi, ne de başka bir şey karşınıza engel olarak çıkabilecektir, sabahın o saatlerinde.

Bize en sık gelen sorulardandır; “egzersizleri sabah mı yapmalı, akşam mı yapmalı?” sorusu. Bizim buna cevabımız da genellikle “sonuçlar yönünden hiç farketmez, siz yeter ki yapın!” olmakla birlikte, yine de imkanınız varsa, sabah erken saatlerde yapılmasını daha tavsiye ederiz. Ki, yukarıda bahsettiğimiz bahanelerden biri karşınıza çıkmadan yapın kurtulun!

Hadi olayın spor ve egzersiz bölümünü şimdilik bir kenera bırakalım. Dedik ya “hiçbir şey yapamıyorsanız, bunu yapın” diye… Sabahları (en az) 1 saat daha erken kalkarak yapabileceklerinizi ve hayatınıza katabileceklerinizin sınırı yok. Mesela; normal zamanda alelacele geçiştirdiğiniz kahvaltınızı krallar gibi yapabilir, berrak bir zihin ile ilgili olduğunuz konuda kitap okuyabilir, o gün yapacağınız tüm işleri kafanızda organize edebilir, çıkıp sabahın nispeten daha temiz havasında evinizin çevresinde bir iki tur yürüyüş yapabilir, en kötü ihtimalle herkesten daha erken kalkmış olmanın verdiği huzur ve dinginlikle biraz kafanızı dinleyebilirsiniz.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı diyoruz ki… henüz hiçbir şey yapamıyorsanız, sadece erken kalkın! Hatta bu yazı dizisinde öğrendiğiniz 3 maddeyi birleştirmeye ne dersiniz? Bir dahaki ilk sefere erken kalkın, su için ve hareket edin! (bunu uygulayıp da “hocam, ben kendimi daha kötü hissettim!” diyen çıkarsa, ona madalya takalım :)

4 Yorum

 1. Teşekkürler,Erkan.Bu arada tekrar aramıza hoşgeldin.

  Cevapla
 2. Erkan

  Aykut hocamin izniyle sunu da eklemek istiyorum sabah erken kalkin ve uyandiktan sonra en az 2-3 saat kahvalti etmeyin. Karbonhidrat almayin. Geceden glikojen depolarini bosaltan vucut enerji kaynagi olarak yaglara yonelmisken kahvalti edip insulini costurmayin. Gunun en onemli ogunu kahvalti dir olayi sanirim kilo vermek isteyenler icin gecerli degil. Sabah kahvaltisini geciktirin hatta yapmayin. Gunluk kalori ihtiyacini diger ogunlerde yetrince karsilamaya bakin.

  Cevapla
 3. Ntv sporda muhteşem bir boks ünvan maçı var saat 02 ye geliyor ve ben 07 00 da kalkıp yoga yapacağım mutluluk ve huzur budur.
  Teşekkürler P90x her nerde yapıyor ve yapılabiliyorsan.

  Cevapla
 4. “hocam, ben kendimi daha kötü hissettim!”

  Hani benim madalyam? :-P

  Cevapla

Yorum Paylaşınız