Hiçbir Şey Yapamıyorsanız, Bunu Yapın! – 7 Porsiyon Sebze & Meyve

P90X, Insanity ya da Hybrid… Dünyanın en etkili sonuçları olan Ev Fitness programlarıdan bahsediyoruz. Bu programları uygulayıp da sonuç almayan (tek bir kişi bile) henüz yok! Ama yine de, “henüz araştırıyorum, gözüm kesmiyor, önce yavaş yavaş kendimi alıştırayım, ama bu arada da kendimi hazırlamak için neler yapmalıyım, nasıl beslenmeliyim?” diyenler için başlattığımız “Hiçbir Şey Yapamıyorsanız, Bunu Yapın!” serisine devam ediyoruz.

Ama tam da yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var; programa başlamadan önce “biraz kendimi alıştırayım, hamlığımı atayım” düşüncesinden ziyade, fitness geçmişiniz her ne olursa olsun, gözünüzü karartıp programa direkt başlamanın aslında daha iyi sonuçlar getireceğini hatırlatalım. Çünkü alanında çığır açan bu ev fitness programlarının bu kadar işe yaramasının bir sebebi de “Muscle Confusion” denilen, bir anlamda “Kas Şaşırtması” prensibi ile açıklanıyor. Konvansiyonel spor salonlarındaki hep aynı/benzer hareketler ve piyasadaki birbirine benzer (genellikle egzersizden yoksun) diyetlerin aksine, program sizi “şaşırtıyor” ve konfor zonunuzdan dışarı çıkarak, adeta kendini değişime zorluyor. Dolayısıyla tavsiyemiz “önce vücudumu biraz alıştırayım”dan ziyade, PLAY tuşuna basıp başlamak!

Ama yine de, öncesinde en azından beslenmesini biraz daha düzene sokmak isteyenler için, “Hiçbir Şey Yapamıyorsanız, Bunu Yapın!” maddemiz… Günde (en az) 7 porsiyon sebze ve meyve tüketin maddesi. “Ama Canan Karatay, o kadar meyve de tüketmemelisiniz” diyecekler için, dikkat ederseniz 7 porsiyonun tamamını zaten meyve değil, sebze ve meyve karışımı olarak altını çizdik.

Burada hemen “nedir bu porsiyondan kasıt?” sorusu da gelebilir. 1 porsiyon, genellikle 80-100 gram arası kabul edilir. Pek çok sebze-meyvede bu, zaten doğadan çıktığı haline yakındır; elma, armut, portakal, greyfurt, nar, havuç, domates, salatalık, avokado… gibi. Tabii bu toplam 7 porsiyonu yakalamaya çalışırken, sadece rakama takılıp en favori sebzeniz olan diyelim havuçtan gün içerisinde 7 kere yemek olmamalı amaç (o zaman ten renginiz de tam bir havuca dönüp, gün boyu kaşınmanız muhtemel :) Yapmanı gereken, farklı farklı sebze-meyvelerden farklı vitamin ve mineralleri alarak bir denge oluşturmanız.

Yine burada dikkat etmeniz gereken bir konu, özellikle meyveleri yemenin tamam ama, sularını sıkıp tüketmenin bu öneriye dahil olmadığı. Çünkü insanın bir oturuşta 5-6 portakalı soyup yemesi çok mümkün değilken, bir bardak taze portakal suyunda bu kadar portakalın hiç posasından faydalanmayıp sadece şekerini vücuda sokmak, haliyle faydasının yanında zarar da getirecektir.

Lafı daha fazla uzatmadan özetlemek gerekirse, sonuç almada en az egzersizler kadar beslenmenin de önemi bir gerçek. Ama piyasadaki “şu dakika şunu yemelisin” tarzı vücudu aç bırakan klasik diyetlerin aksine, genel olarak nelerden (fast-food, rafine şeker, yüksek sodyumlu gıdalar, genel olarak paketlenmiş ürünler…) uzak durmanız ve neleri (işte günde 7 porsiyon sebze – meyve) tüketmeniz gerektiğini bilirseniz, istediğiniz sonuçlar hem daha kısa sürede gelecek, hem de en önemlisi kalıcı olacaktır.


Önceki “Hiçbir Şey Yapamıyorsanız, Bunu Yapın!” yazıları için…

Gece Yemeyin!      Su İçin!      Hareket Edin!      Erken Kalkın!

7porsiyon

1 Yorum

  1. Aykut Hocam, yazılarınızı çok özlemişiz. Özellikle benim gibi belki 10 kere başlayıp yarım bırakan biri için, en azından hiçbir şey yapamıyorsam bunu yapayım yazıları sanırım tam benimlik!

    Belki yazının genel konusundan alakasız olacak ama, gerçekten günde 7 tane havuç yersek tenimiz havuç rengine döner mi? Çünkü bunu bir yerde daha okumuştum, sanırım KızlarSoruyor sitesinde. Oradaki yorum da çok pozitif değildi ama ben tenimin çok beyaz olmasından nefret ediyorum ve özellikle kışları tenime biraz renk gelsin istiyorum çok. Bunun için havuç tüketmek kullanılabilir mi? İnanın bunu gerçekten soruyorum, sizin bilgi birikiminize güvendiğimden. Cevabınızı merakla bekleyeceğim.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız