Daha İyi Bir Kahvaltılık Mısır Gevreği Alternatifi

Bir önceki yazımızda (Kahvaltılık Mısır Gevreği Sorusu) pek de sağlıklı olmayan bir alternatifi açıklamıştık. Peki doğru kahvaltılık gevrek ya da müsli seçiminin nasıl yapılacağı yönünde çok fazla email aldık. İşte bugün çok daha sağlıklı ve tüketilebilir bir ürünü paylaşıyoruz.

İncelediğimiz (ve tattığımız) ürün, Doğa’nın Prebiyotik Müsli’si… Hemen besin öğeleri tablosuna baktığımızda, değerlerin daha önceki örnekte olduğu gibi 40 gr. için değil de çok daha realistik 100 gr. için yazıldığını görüyoruz. Tüketiciyi aldatmaya çalışmama kulvarında, bu bir artı puan. (Yine bu konu ile ilgili “Siz Hiç Sadece Yarısı Yenmiş Snickers Gördünüz mü?” yazısını da okumanızı tavsiye ederiz).

Tabloda değerlerin gönül rahatlığıyla 100 gr. için verilmesinin sebebi, aslında rakamların oldukça iyi olması. 100 gramındaki kalorisi 260 (bir önceki incelemedekinin yarısı), toplam yağ oranı ise 3,65 gr. (yine bir önceki incelemedekinin tam 26 gr. olduğu hatırlayabilirsiniz). Bunun yanı sıra en büyük avantajlarından biri, lif oranının çok çok yüksek olması; 14,58 gr. (bir önceki üründeki sadece 4,5 grama karşılık). Yüksek lif oranının, genel olarak sindiriminizi kolaylaştırıp ve de sizi daha uzun süreler tok tutacağı biliniyor.

Tabii ki bu ürünün tadı, bir önceki kadar iyi değildi (sağlıksız ürünlerin genellikle daha lezzetli olduğu kuramı) ama sizin için test ederken, içine bir çeyrek ananas ve biraz şeftali doğrayarak yarım yağlı süt ile tükettik ki, tadı oldukça idare ederdi.

İşte, kahvaltıda mısır gevreği ya da müsli tüketimi hakkında tüm soru soranlar için, her iki kutupta bir kötü ve bir iyi ürünü test edip yorumlamış olduk. Daha önce de söylediğimiz gibi; zararlı beslenmek kötüdür, ama daha kötüsü doğru beslendiğinizi zannederken yanlış seçimler yapmaktır. Doğru seçimler yapmanız dileğiyle…

Doga Musli

4 Yorum

 1. Nereden bulabiliriz bu ürünü migrosta yok?

  Cevapla
  • Hmmm… Yazı Temmuz 2014’te yayınlanmış. Korkarım, nispeten sağlıklı tüm ürünlerin başına geldiği gibi, bu ürün de yeterince talep olmadığı için piyasadan kalkmış olabilir :(

   Cevapla
 2. Daha fazla bekletmeyip, iyi alternatifi paylaştığınız için teşekkürler hocam, bu yazıyı bekliyordum :)

  Cevapla
  • Rica ederim :-) Tabii ki, sadece kötüsünü söyleyip bırakmak olmaz. Her ikisini de test ettim, lezzet konusunda… Bence kahvaltılık mısır gevreği zaten lezzeti için tüketilen birşey değil, öyle olsaydı sucuklu yumurta yerdim tabii ki. Ama amaç sağlıklı bir öğün ise, kesinlikle iyi bir alternatif. Yanında da bir adet sıkma greyfurt suyu ile (portakalın mevsimi geçti sanırım) tükettim ve acaip tok hissediyorum kendimi.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız