Kahvaltılık Mısır Gevreği Sorusu…

Pek çok kişi kahvaltılık mısır gevrekleri hakkında soru sordu… Faydalılar mı, değiller mi? İyi bir kahvaltı alternatifi mi, yoksa zararlı işlenmiş ürünler mi? İşte çok fazla kişi bu soruları sorduğu için, tek bir yazı ile değil, araştırmacı bir yazı dizisi ile, marka da belirterek bu konuya değineceğiz.

İlk durak, son dönemde reklamları çok yapılan bir ürün… Özellikle negatif yorumlu ürünlerde yazıda marka belirtmiyoruz ama reklamlarında Pascal Nouma’nın oynadığı ürün diyebiliriz. Tamam seni çok severiz Pascal Nouma ama buraya kadarmış!.. Sanırım ürünün aşağıda fotoğrafı bulunan besin öğeleri tablosuna biraz bakmak yeterli.

100 gramında 26 gram yağdan bahsediyoruz ki, bunun 6,6’sı da doymuş yağ. Yani zaten sature olmuş yağ, başka bir deyişle, direkt göbeğinizde birikecek olan yağ! Bunun yanında yine 100 gramındaki 21 gram şekerden söz etmeyeyim bile, o da piyasada bulunabilecek muadillerinin 2-3 katı. Ve tabii dostumuzun kalori konusunda da eksiği yok; 504 kalori (gitti caaanım Plyometrics’in belki yarısı boşa!). Hemen hatırlatalım, paketin ön yüzünde belki ancak büyüteç ile okunabilecek şekilde 40 gramlık porsiyonların besin değerleri ön plana çıkarılmış ama tabii ki 40 gr. realistik bir porsiyon değil. Zaten ileriki günlerde, böyle bir kandırmacaya gitmeden dürüstçe 100 gr’lık değerleri yansıtan ürün incelemelerini de göreceksiniz; o yüzden porsiyon değerlerine amman dikkat!

Araştırmacı bir yazı dedik, ürünlerin hepsini kendim şahsen denediğimi de hatırlatayım. Hiçbir şeyi ziyan etme ve çöpe atma huyum kesinlikle olmadığından, hayatımda hiç de vücuduma sokmak istemediğim bir 310 gramı tüketmiş oldum. Tadı? Tabii ki güzeldi, genellikle zararlı olan hemen her şeyde olduğu gibi.

Son cümle olarak eklemek istediğim; tamam pizza-kola tüketmek kötüdür. Ama en azından “amaaan banane ben böyleyim ve pizza-kola tüketiyorum” dersiniz. Diğer yandan daha da kötü olan şey, sağlıklı bir şeyler tükettiğinizi zannederken, aslında tam aksini yapmaktır. Sanırım mesaj anlaşılmıştır.

Ekstra Buyuk

2 Yorum

  1. Hocam ne zamandır sitede yer almasını beklediğim ve istediğim bir konuydu. Çooooook teşekkürler :-)

    Bu arada umarım tüketilebilir olanlara da sıra gelecek, merakla bekliyoruz.

    Cevapla
    • Rica ederim. Midem elverdiği ölçüde piyasadaki ürünlerin hepsini deneyeceğim. Şu anda kafamda bir iki tane en iyisi var, tabii ki onları da sitede paylaşacağım.

      Cevapla

Yorum Paylaşınız