“Bu benim yaşam tarzım…”

Selam P90X-TR halkı… P90X yapmaya başlayalı neredeyse 2 hafta olacak. Çok kısa bir süre ama P90X yaşamımın bir parçası oldu. Yapmadığım günlerde aşırı derecede uykulu ve yorgun oluyorum. Öyle ki gözlerimin kenarından esnerken yaş geliyor… :-) Her sabah 5’te erinmeden kalkıp yapıyorum..? Tabii ki böyle desem yalan olur :D Sıcacık yatağımdan kalkmam rahat 5-10 dk sürüyor. Ara sıra kalkamadan sızıyorum ve akşam yapıyorum. :-) (genel olaraktan) Her sabah 5:15 gibi yatağımdan kalkıp yarım limonu sıkıp bir bardak suya ekleyip içiyorum ve direk P90X yapmaya başlıyorum. Isındıktan sonra uykum kalmıyor ve vücudum yanıyor. Tabii ki egzersizlere başlayınca bazen ağlıyorum bazen gülüyorum çünkü bazı hareketler aşırı derecede zorluyor insanı. Ama programın temeli de bu değil mi zaten vücudun sınırlarını zorlayarak kendiniz için mükemmeli elde edebilmek…

P90X artık benim “Yaşam tarzım” oldu diyebilirim. Yapmadığım zaman kendimi iyi hissetmiyorum ve içime de dert oluyor… Öyle ki diyetten nefret eden deliren ben, P90X’e başladım diye gidip kendime kahvaltı gevreği aldım ve sabahları yarım ekmeği süpürürken artık sadece (tabi bu henüz 2 gündür geçerli ama olsun :-) kahvaltı gevreği, 1 yumurta, 10 tane kuru üzüm ve bir çayla doymuş olarak sofradan kalkabiliyorum. Yalnız iki akşamdır diyeti biraz (orta veya çok da olabilir!) saptırıyorum. Mâlum annelerimizin yaptığı yemekleri görünce (varsa benim gibiler :-) gözümüz dönüyor. Ama olsun, sonuçta önceden hiç diyet yapmazken iki öğünümde de eskisinden daha az yiyorum ve bu da bir başarıdır.

Her neyse çok konuştuk bu konularda, egzersizlerle ilgili olarak konuşmak istiyorum biraz da… Hoşuma giden 2 program ve Ab Ripper X hakkında.

Chest & Back programını aşırı derecede zorlanarak yaptım. Tabii ilk yapışımda tamamlayamadım ve yarıda bıraktım… :-( Gerçi zevkli bir program, vücudu güzel bir şekilde zorluyor. Ama neredeyse sürekli şınav ve barfiks yapıldığı için yarısında sıkıldım ve beynim artık hareketleri yapmak istemediği için yapamadım…

Plyometrics… Süper bir program yaa, zıp zıp zıplıyorum çocuk gibi, tabi çocuk gibi de ağlıyorum bazı yerlerde bacaklarım yanıyor gözlerim yanıyor vücudum yanıyor ve üstüm sırılsıklam oluyor. Yalnız Plyometrics’in bir artısı var, bacak kaslarını yani büyük kasları çalıştırdığı için diğer programlara göre biraz daha fazla kalori yaktırıyor… :-)

Ab Ripper X programını rahat yapamıyorum. Malum vücut alışık olmadığından dolayı insan aşırı derece zorlanıyor. Ben de ilk günden itibaren azar azar süreyi artırarak yaptım. Bugün hareketlerin tamamını yaptım mesela. Tamamını derken her hareketi en ince ayrıntısına kadar yapamadım tabi. Sürenin sonuna kadar hareketleri yapamayacak hale gelene kadar vücudumu zorlayarak elimden geleni yaptım. Umarım 1-2 hafta sonra daha iyisini yaparım.

Tüm P90X-TR üyelerine başarılar dilerim. Umarım siz de P90X’i hayatınızın bir parçası yapabilirsiniz.

 

5 Yorum

 1. diyete uymayı becersem alası olurum :P :D

  Cevapla
 2. devam devam pes etmek yok geleceğin bestmodelleriyiz biz :D

  Cevapla
 3. Teşekkürler yorumlar için…

  Aykut hocam ayrıca teşekkürler :) Yazılarınızı okumadım yarın ilk iş okuyacağım şimdi yatmak üzereyim. Havlu atmaya niyetim yok ama bu chest & Back canımı sıktı barfiks kapıya uygun olmadığı için terasa monteledim sabahın köründe kalkıp buz gibi bir şekilde ses çıkarmadan mekik çekmeye çalışmak berbat bir durum :( Yarın ilk işim odamın tavanına bir şey montelemem lazım direnç lastiğini takacak şekilde o zaman daha zevkli bir şekilde programı yürüteceğim. Bir de diyeti tam yapabilsem başka sorunum yok. :) Ama diyetide eninde sonunda düzgünce yapmaya başlayacağım yavaş yavaş uyuyorum diyete. Hadi herkese iyi geceler güzel uyku çekmek lazım… :)

  Cevapla
 4. Pes etmek yok diyerekten gireyim konuya :) programını sabah yaptığın için tebrik ederim seni benim uyku sorunum var işe bile zor gidiyorum :) ama akşam mesaileri böyle giderse mecburen programımı sabaha alacağım :( 10’da işten çıkıp eve gelmem 11 buluyor peşine spor zor oluyor, sabah belkide daha kolay olur benim için… Engellere inat devam edicemmmmm :)

  Cevapla
 5. Selam Mesut,

  Ne diyeyim ben sana! :-) Yazını iki kere okudum inan. Çünkü sanki ben yazmışım zannettim. Benim P90X macerama ve heyacanıma o kadar benziyor ki anlattıkların; eminim sonuçların da en az benimki kadar iyi olacaktır.

  Saatini 5:15’u kurmandan, bazı sabahlar uyanamayıp akşama bırakmana, 5-10 dakika afyonun patlamasını beklemenden, sabah ilk iş yarım limonu sıkıp içmene (bu arada ılık suya olursa daha da iyi olur :-), Chest & Back’te çok zorlanıp, yine de çok sevmene kadar… Yani bu kadar mı herşey aynı olur!

  Eğer daha önce okumadıysan, daha önce yazdığım P90X ile bir günümü anlatan aşağıdaki linkteki iki yazımı okumanı tavsiye ederim.

  http://www.p90xtr.com/p90x-ile-bir-gun/
  http://www.p90xtr.com/p90x-ile-bir-gun-devam/

  Tekrar ediyorum, henüz daha 2. haftanda olsan da, sonuçlarının çok çok iyi olacağına dair bir his var içimde ve konu P90X olduğunda kimin havlu atıp bırakacağı ve kimin çok başarılı bitireceği konusunda pek yanılmam :-) Siteyi yakından takip etmen ve hemen herkesin blog yazılarında paylaştığın yorumlar da bunun kanıtı.

  P90X maceranda yeniden başarılar. Zaten oldukça bilinçli ve motive gözüküyorsun ama yine de benim yapabileceğim birşey olursa, haber vermen yeter.

  Koç Aykut S.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız