Artısı… Eksisi… İpucu… 03

Yazın yaklaşması ile P90X’e ilk kez başlayacak olan çok fazla kişiyi ve de yeniden başlayacak olanları da düşünerek, sizlere yeni bir yazı dizisi hazırladık: Artısı… Eksisi… İpucu…

Bu seri, 1’den 12’ye kadar tüm P90X DVD’leri için geçerli olacak. Ve bu seride özetle, tüm egzersiz DVD’lerinin iyi yönlerini, kötü (yani kötü yönü yok ama zorlayıcı yönlerini diyelim) ve de işinizi kolaylaştıracak ya da sonuçlarınızı maksimize edecek ipuçlarını bulacaksınız.

Şimdi… Artısı, eksisi ve ipucuyla, 3 no’lu Omuzlar & Kollar Egzersizi…

03 – Omuzlar & Kollar (Shoulders & Arms)

Artısı: 3 no’lu Omuzlar & Kollar Egzersizi, P90X’in zorluğu ile meşhur DVD’lerinden biri değil. Bunun sebebi belki 1 ya da 2 değil, farklı 3 (fazla büyük olmayan) kas grubunu sırayla çalıştırması; omuz, biceps ve triceps. Egzersizde hareket çeşitliliği fazla (15 ayrı hareketi x  2 setten yapıyorsunuz), yani sıkılmaya vakit yok, zaman su gibi geçecektir.

Eksisi: Biraz uzun olması! Tüm P90X DVD’leri (Yoga hariç) 1 saat sınırının altında tutulmuştur ama bu egzersiz, o bir saat sınırına en yakın olanlardan (57 dakika).

İpucu: Bildiğiniz gibi Tony, her bir egzersiz için “tip of the day” belirtir, yani günün ipucu. 3 no’lu Omuzlar & Kollar için bu ipucu: Asla nefesinizi tutmayın! Ve bu tüm ağırlık antrenmanları için geçerli, önemli bir ipucudur. Kural olarak, “zorlanırken” nefesinizi vermeli, hareketin başlangıç pozisyonuna geçerken (rahatken) nefes almalısınız.

İkinci bir ipucu da bizden; egzersizin son segmenti (son 6 hareket) “Bonus Raunt” olarak geçer. Videoda da hatırlatılacağı gibi, eğer programda daha yeniyseniz ve sonlara doğru haliniz kalmadı ise, bu bonus bölümü atlayıp direkt soğuma hareketlerine geçme opsiyonunuz var (ama soğuma hareketlerini atlamayınız).


03 no’lu Omuzlar & Kollar egzersizinin “Neden Kolay” olduğu ile ilgili yazıyı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Neden Kolay - Omuzlar & Kollar

4 Yorum

 1. Erkan

  Agirlik kaldirirken nefesinizi bosuna tutmaya calismayin. Siz ne kadar tutmaya calissaniz da o yolunu bulup cikar :-)) hos bi durum degil tabi tutmayin koyverin gitsin. Nefesinizi demek istedim.

  Bu arada ilk bahar ve yaz mevsiminden nefret ediyorum.

  Cevapla
  • Vay Erkan Hocam da buralardaymış :-) Özlemişiz vallahi yorumları :-)

   Aklımda bir yazı var FBI ile ilgili, bu gece kaleme alabilirsem, onu size ithaf ediyorum Erkan Hocam, yorumunuzla şenlendirmenizin şerefine :-)

   Cevapla
 2. Biraz önce Plyometrics’i bitirmiştim, sıradaki (yarın yani) egzersiz buydu, tam zamanında geldi yazı :-)

  Cevapla
  • Bunu okuduysan, en alttaki linkteki “Neden Kolay”ını da okumanı tavsiye ederim. Yapacağı her egzersizden önce “Neden Kolay”ını okuyup, egzersizin hakkından çok daha kolay gelen çok fazla kişi var :-)

   Ben bile öyle yapıyorum yani :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız