Neden Kolay? – DVD No:3

İnsanların P90X egzersizlerine bakış açısını değiştiren “Neden Kolay” serisi, 3 no’lu DVD olan Omuzlar & Kollar ile devam ediyor…

“Omuzlar & Kollar” antrenmanı zaten P90X’in zorluğu ile meşhur DVD’lerinden biri değil. O yüzden de aşağıdaki listemiz bu sefer o kadar uzun ve kalabalık değil.

Ama bu egzersiz rutinini, hem ilk kez başlayanlar için yapılabilir kılan, hem de istenildiğinde aynı zamanda ileri seviyedekiler için hala “vücudu zorlayabilir” tutan özelliği, aşağıda 3 numarada yer almakta.

03 Omuzlar & Kollar / Shoulders & Arms – Neden Kolay?

1) Omuzlar & Kollar DVD’si başladığı anda, ekranınızın sağ altındaki sayaç 56:53‘ü gösterecek. Bu gözünüzü korkutmasın! Isınma hareketleri 2:45, esneme hareketleri ise tam 7:22 uzunluğunda, ana zamanınızı biraz eritecektir. (Ana egzersizlere geçtiğinizde ekranınızın altında 49:39‘u göreceksiniz)

2) Omuzlar & Kollar antrenmanı da, tıpkı Göğüs & Sırt’ta olduğu gibi sadece 12 ana hareketten oluşacak (opsiyonel bonus raundu hariç). Ve bu 12 hareket, sırasıyla bir omuz, bir ön kol, bir triseps (arka kol) hareketi olacak şekilde sıralanacaktır. Yani 2 omuz, 2 biceps ya da 2 triceps hareketi ile üst üste karşılaşmayacaksınız.

3) Ama asıl onu diğer bazı DVD’lerden daha “kolay” kılacak olan özelliği, tüm hareketlerin (bir tek Chair Dips hariç) vücut ağırlığı ile değil (barfiks ya da şınav gibi), ağırlığı kendi kontrolünüzde olacak dambıllar ile yapılacak olmasıdır. Önemli Not: Sadece hareketleri kolay kılmak adına dambıl ağırlıklarınızı haddinden daha hafif/kolay tutmamalısınız. Ağırlıklarınızı her zaman özellikle son 3 tekrarınızda sizi biraz zorlayacak şekilde ayarladığınızda, egzersizlerden en iyi verimi almış olursunuz.

4) DVD’de her 2’şer setlik omuz-biceps-triceps kombinasyonunuzun ardından programlanmış su ve esneme molalarının yine var olduğunu hatırlatalım.

5) Yine bu DVD’de opsiyonel (yapılması zorunlu olmayan) bir Bonus Raund’u mevcut. Eğer bonusu yapmamayı tercih edenlerdenseniz, ana egzersiziniz ekranınızda daha 14:45‘i gösterdiğinde, bu antrenmanı başarıyla sonlandırmış sayılırsınız.

6) Son kalan 3 dakika 53 saniye ise yine “Soğuma Periyodu” için ayrılmış olacaktır. Burada önemli bir not, soğuma hareketleri “sıfıra yakın” zorlukta olmakla beraber, DVD’lerin çok önemli ve kesinlikle atlanmaması gereken bölümlerindendir.

4 Yorum

 1. Benim oda dar bu hareketleri bilgisayara bakarkenmi yapcaz.

  Cevapla
 2. hocam bende alcam ama zormus galiba

  Cevapla
 3. gkniketya

  Hocam dünden mail atmıştim spam olarak düştü yine galiba

  Cevapla
  • Yok :) bu sefer ben biraz yoğundum, şimdi cevapladım :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız