FBI Fiziksel Testini Geçebilir misiniz?

Bugün biraz polisiye film havasına girelim istedik :-) Hiç bir FBI ajanının fiziksel kapasitesine sahip olup olmadığınızı merak ettiniz mi? Ettiyseniz de, bu yazıdan sonra bunun cevabını bulmuş olacaksınız.

FBI, 1920’de başladığı, 1999’da ara verdiği, fiziksel yeterlilik sınavını, 16 yıl aradan sonra yeniden zorunlu hale getirdi. FBI Genel Direktörü James B. Comey, son yayınladığı bildiride, “Meslektaşlarımızın ve hayatlarını koruduklarımızın hayatı, sizlerin koşabilme, fit olma ve her ne yapıyorsanız en iyisini yapabilmenizden geçmektedir” der… Ve buna, tüm gün masa başında oturan ajanları da dahil eder.

James Comey bu uygulamaya, ziyaret ettiği bir FBI ofisindeki çalışanların enerji düşüklüğü ve genel olarak gayri-fit durumlarını gözlemledikten sonra karar verir. Ve ekler, “Böyle bir fiziksel testi yeniden gündeme getirmek, fitness’in önemi ve beraberinde stres kontrolü hakkında, çalışanlara gerekli mesajı verecektir”.

Şimdi, sadece ABD değil, tüm dünya üzerindeki (Türkiye’de de yeterince mevcut) yaklaşık 13.500 FBI ajanının, Ekim ayına kadar, aşağıda ayrıntılarını vereceğimiz fiziksel testi geçmesi gerekiyor. Test, 4 temel bölümden oluşmakta. Mekik, Şınav, 300 metre Sprint koşusu ve yaklaşık 2,5 km’lik (1,5 mil) koşunun, aralarında sadece 5 dakikalık molalarla gerçekleştirilmesinden.

Aşağıda, yaş ve cinsiyete göre, sınavdan geçmek için gereken minimum değerleri göreceksiniz. Son bir notu ekleyerek bitirelim. Bizce bir P90X mezunu, bu testi gözü kapalı geçer :-)


Erkek, 20-29 Yaş Arası:

1 dakikada 38 mekik

Hiç durmadan üstüste 29 şınav

300 metreyi 59 saniye içerisinde koşma

2.4 km’yi 12 dakika 29 saniye içerisinde alma

Kadın, 20-29 Yaş Arası:

1 dakikada 32 mekik

Hiç durmadan üstüste 15 şınav

300 metreyi 71 saniye içerisinde koşma

2.4 km’yi 15 dakika 5 saniye içerisinde alma


Erkek, 30-39 Yaş Arası:

1 dakikada 35 mekik

Hiç durmadan üstüste 24 şınav

300 metreyi 59 saniye içerisinde koşma

2.4 km’yi 12 dakika 53 saniye içerisinde alma

Kadın, 30-39 Yaş Arası:

1 dakikada 25 mekik

Hiç durmadan üstüste 11 şınav

300 metreyi 86 saniye içerisinde koşma

2.4 km’yi 15 dakika 56 saniye içerisinde alma


Erkek, 40-49 Yaş Arası:

1 dakikada 29 mekik

Hiç durmadan üstüste 18 şınav

300 metreyi 72 saniye içerisinde koşma

2.4 km’yi 13 dakika 50 saniye içerisinde alma

Kadın, 40-49 Yaş Arası:

1 dakikada 20 mekik

Hiç durmadan üstüste 9 şınav

300 metreyi 94 saniye içerisinde koşma

2.4 km’yi 17 dakika 11 saniye içerisinde alma


Erkek, 50-59 Yaş Arası:

1 dakikada 24 mekik

Hiç durmadan üstüste 13 şınav

300 metreyi 83.2 saniye içerisinde koşma

2.4 km’yi 15 dakika 14 saniye içerisinde alma

Kadın, 50-59 Yaş Arası:

1 dakikada 14 mekik

Hiç durmadan üstüste 5 şınav

300 metreyi 113 saniye içerisinde koşma

2.4 km’yi 19 dakika 10 saniye içerisinde alma

FBI Testi

Şimdi kendinizi test edin ve bir FBI Ajanı olup olamayacağınızı görün :-)

18 Yorum

 1. viXen

  FBI’da çalışmak zevkli olabilirdi…

  Cevapla
 2. gkniketya

  Cok zor değilmis standartlari bizim isparta egridir dağ komando okulunda iç guveblik kursu goren komandolarin standartalarindan kolay gibi …

  Cevapla
 3. Bendeniz ensar nami diğer oliver queen ıstanbul’dayım ve ülkemin havası bile çok güzel arkadaş :D

  Cevapla
  • Hoşgeldin bu arada :-)

   Cevapla
   • Sağolun hocam hoş buldum :)))

    Cevapla
 4. ayhan3404

  Gece gece ne heycanla okudum :) hocam peki sizi neden cagirdilar merak ettim. Cok esrarengiz aykut hocam:)

  Cevapla
  • İşin doğrusu bugün bile hala tam olarak bilmem neden beni davet ettiler? Büyükelçi, Davutoğlu, Arab Şeyhleri falan…ve ben :-) Mr. P90X-Turkey :-)

   Ama davetiyesini hala saklarım…

   Cevapla
 5. Erkan

  Fbi gizli servis degildir Aykut hocam :-) federal polis teskilatidir. Turkiye de ve tum dunyada olanlar cia ajanidir kavram karmasasi olmus gibi sanki. Bu kadar fizikksel testi gecebilecek olsam sahsen olimpiyata katilirim :-)
  Bu arada kahrolasica federaller.

  Cevapla
  • Yorumu yazdıktan 1 saniye sonra FBI-Gizli Servis ayrımı aklıma geldi ama kimse yakalamaz diye düzeltmedim, seni hesaba katmamışız :-) Şimdi de düzeltmiyorum ki, senin yorumun havada kalmasın.

   Bence sen mezun olduğun halinle testi geçebilirdin, ama şimdi üzerinden zaman geçince saldın mı bimiyorum? :-)

   Bu arada sanırım John Galt’ın (senin de olabilir tam hatırlamıyorum) “Kahrolasıca Federaller” başlıklı bir yazısı vardı sitede, hiç yayınlanmadı sanırım. Taslaklar arasında bekliyor olmalı, arama çubuğunda aratınca çıkmadı.

   Cevapla
   • Johngalt’in yazısı hocam benim de dikkatimi çekmişti :) sizde de acayip hikayeler var ha :) bu arada fbi bu test ile alacaksa vay onların haline çok basit geldi :)

    Cevapla
    • Evet, şimdi sabah sabah 300 metre sprint atacağım bir yer yok ama yaş grubumda mekik ve şınavı rahat çıkarırım :-)

     Cevapla
   • gkniketya

    Aykut hocam (dvdleri ateşledinmi ) :))

    Cevapla
  • FBI’ın yetkisi ABD sınırları içinde geçerlidir ancak diğer ülkelerin iç güvenlik teşkilatlarında irtibat ajanları(liason agent) vardır. Türkiye’de durum farklı olabilir ama bildiğim kadarıyla İngiltere’de MI5(iç güvenlik) operasyonlarına eğer ellerinde iş yoksa bu arkadaşlar katılıyorlar. Aynı şekilde MI5 irtibat subayları da FBI içinde görev alabiliyorlar.

   Cevapla
 6. İlk yorum benden olsun… :-)

  Beni nereden buldular ettiler gerçekten hala bilmiyorum ama Ankara’da ABD Büyükelçisi’nin (şimdikinden bir önceki -- Francis Ricciardone) konutunda, son 4 Temmuz resepsiyonuna katılım için bir davetiye aldım. Eşimle gittiğimde, hatta şimdiki Başbakan Davutoğlu, birkaç Arab Şeyhi kıyafetli “kodaman” ve başka bir sürü insan da vardı.

  Neyse… Resepsiyonun bir bölümünde, çaktırmadan yanınıza bir gizli servis ajanı geliyor. Zaten her halinden belli. Kulağında bluetooth kulaklık, koyu renk takım elbise, aynı Jean Claude Van Damme’ı gözünüzün önüne getirin, ama daha heybetli, kafası ile boynu bir iniyor… İşte çaktırmadan önce, partide eğlenip eğlenmediğinizi, sonra ne iş ile meşgul olduğunuzu falan soruyor… Geleceğim nokta şu ki :-) 13,500 FBI çalışanını bilmiyorum ama bu gizli servis korumalarını resmen “kapı gibi” adamlardan (ya da kadınlar da olabilir) seçiyorlar. Yani sanırım fiziksel olarak “kapı gibi” olmaları da gerekiyor, çünkü iş ve kontratları gereği, gerektiğinde koruduğu kişi için kurşunun önüne atlamaları bekleniyor.

  İşte aklıma gelmişken, bu da benden bir anı olsun… :-)

  Cevapla
  • Vay Aykut Hocam, ne hikayeler varmış sizde :-) Yazı da ilgimi çekti ama yorum da çok çekti. Başka var mı değişik enterasan anılar?

   Cevapla
   • :-) Eh var; zamanı yeri gelince çıkar ortaya…

    Cevapla

Yorum Paylaşınız