Artısı… Eksisi… İpucu… 02

Yazın yaklaşması ile P90X’e ilk kez başlayacak olan çok fazla kişiyi ve de yeniden başlayacak olanları da düşünerek, sizlere yeni bir yazı dizisi hazırladık: Artısı… Eksisi… İpucu…

Bu seri, 1’den 12’ye kadar tüm P90X DVD’leri için geçerli olacak. Ve bu seride özetle, tüm egzersiz DVD’lerinin iyi yönlerini, kötü (yani kötü yönü yok ama zorlayıcı yönlerini diyelim) ve de işinizi kolaylaştıracak ya da sonuçlarınızı maksimize edecek ipuçlarını bulacaksınız.

Şimdi… Artısı, eksisi ve ipucuyla, 2 no’lu Plyometrics Egzersizi…

02 – Zıplama Antrenmanı (Plyometrics)

Artısı: Tony’nin değimiyle, tüm P90X egzersizlerinin “ANA”sı… Bu ünvanı da hak ediyor. Plyometrics egzersizinde, yaklaşık 1 saate yakın mükemmel kalitede bir kardiyo antrenmanı çıkaracağınızı, yaklaşık 900 kalori yakacağınızı, ama bunun 1 saniyesinde bile “sıkılmayacağınızı” garanti edebiliriz (lütfen spor salonlarındaki koşu bandı ya da eliptik bisikletler ile bunu karıştırmayınız!). Egzersiz boyunca, bacaklarınızdan aldığınız patlayıcı güç ile ayaklarınız her yerden kesildiğinde, muhtemelen sizin de problem bölgeniz olan karnınızı nasıl toparlamaya ve düzleştirmeye yaradığını, ertesi gün deneyimleyeceğiniz “tatlı” kas ağrılarından anlayabilirsiniz.

Eksisi: Zor olması! Tabii ki iyi bir fizik, kanepe uzanmaktan geçmiyor ve bu egzersiz sizi gerçekten çalıştıracak.

İpucu: Bir önceki maddede zorluğundan bahsettik ama programda henüz yeniyseniz, bu zoru daha kolaya çevirecek opsiyon, videolarda yer alacak. Özellikle ekranınızın sağ bölümünde yer alacak Pam’i (kısa kıvırcık saçlı zenci kız) kendinize örnek alıp, onun gibi hareketleri daha kolay yapabileceğiniz şekilde modifiye edebilirsiniz.

İkinci bir ipucu, ekranınızdakiler hareketler arasında 30 saniye mola alırken, siz ihtiyaç duyduğunuzda bu süreyi 45 saniye ya da 1 dakikaya çıkarabilirsiniz. Ama vücudunuzu soğutmamak adına, 1 dakikayı geçen molalar almanız tavsiye edilmez.

Son olarak, her zıplamadan sonra yere inerken, ayağınızın tabanı ya da topuğu üzerine değil, yumuşakça parmak uçlarınız üzerine inmenizin doğru olacağını hatırlatalım.


02 no’lu Zıplama Antrenmanı egzersizinin “Neden Kolay” olduğu ile ilgili yazıyı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Neden Kolay - Plyometrics

7 Yorum

 1. Ben kalori açığı yaratamıyorum sanırım çünkü 38 günümdeyim evet sıkılaştım kalça bölgemde ama göbek ölçüm aynı duruyor milim oynamadı.. Sizce bu dvd yi haftada 3 kere yapsam mı böylece fazladan aldığımı düşündüğüm kaloriyi bununla yakmış olurum ve göbek bölgemdeki yağlardan yemeye başlar vucudum diye düşündüm ?

  Yani aynı program devam edecek pazar günü 1 kere yapıcam 1 kerede yoga gününde yapıcam 1 kerede zaten kendi gününde var… Ne dersiniz ? çok mu saçmaladım ?

  Cevapla
  • The Rock

   Bence böyle bir hatayı yapma. Plyo zor bir antrenman ertesi gün ki antrenmanı yarıda bırakman kuvvetle muhtemel olacaktır. Herşeyden önce yeme düzenini değiştirmeni öneririm, onun dışında istersen günde beş plyo yap yine de birşey değişmez. Kalori hesaplamasi yapmana da gerek yok bence, düşük karbonhidrat ve yüksek protein almaya dikkat edersen eminim baklavalar kısa zamanda çıkacaktır:-)

   Cevapla
   • Aslına bakarsan baklavalar göbeğimdeki yağ tabaksının altında mevcut… Öyle bir karın kasım olduki oturken bile şaşıyorum… Hatta eşime söylemeye utanıyorum çünkü onunkisi benimkisinin yarısı bile değil… Benim vucudum kaslanmaya çok müsait… ama işte o kasların üzeri yağlarla kaplı ve ben bu yağları nasıl giderceğimi bilemiyorum… 87 santimden bir milim oynamadı göbeğim…

    Zaten genel olarak hep sağlıklı beslenrim, kalori saymak bana göre değil, denedim hiç mutlu olamadım… Şeker, çukulata, talı vs yemiyorum… Sadece 3 dilim falan light ekmek yiyorum… Acıktıkça kuruyemiş yiyorum doğal işlenmemiş olanlarından… Canım arada aburcubur istediğinde light bisküvi yiyorum… en az 2 litre su içiyorum hiç zorlanmadan…

    Makul düzeyde kaçamak yapıyorum vs…

    Eşim 3 santim göbekten zayıfladı hiç sağlıklı beslnemek gibi bir derdi olmadığı halde ama ben incelemedim… Nedenide o sporun yanı sıra çok aktif yaşıyor ama ben evden çalışıyorum işte burada kalori artısı yaratıyor diye düşündüm…

    Ondan sebep o benden daha iyi sonuç aldı diye düşündüm…

    Böyle bir çözüm ürtettim kendimce…

    Cevapla
 2. Evet çok zor ama çok zevkli :) hele tony hazır misin diye sordugunda pam kesinlikle dediğinde acayip gaza geliyorum :) bence eksisi çok uzun olması ama son 10 dk gelince benim için eğlence başlıyor :)

  Cevapla
 3. Metehan

  Beni bu programa başlamama sebep olan Plyometrics’di iki yıl kadar önce basketbol sıçrama teknikniklerini araştırıyorum derken kendimi bu sitede buldum :)
  Plyometrics bu programın gerçektende ANASI’DA- ATASI’DA :)

  Cevapla
 4. Bugün ilk kez yapacağım antrenmanım :-o

  Neden Kolay yazısına denk geldiğim güzel oldu ama, onu düşünerek yapacağım artık :-)

  Cevapla
  • Kolay gelsin çok seveceksiniz ;)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız