Neden Kolay? – DVD No:2

“Neden Kolay” serisine P90X’in 2 no’lu DVD’si olan Plyometrics – Zıplama Antrenmanı ile devam ediyoruz… Plyometrics, Tony’nin değimiyle “tüm egzersizlerin atası”, yine P90X’in en zor egzersizleri arasında gösterilir.

Ama biz bu bölümde, tam tersi onun kolaylıklarını sizlerle paylaşacağız. Böylece bir dahaki sefere onun karşısına geçtiğinizde, kendinizi onun karşısında çok daha güçlü hissedecek ve hakkında çok daha kolay geleceksiniz. Şimdi hazırsanız, çok beğenilen ve faydalanılan “Neden Kolay” serisi devam ediyor…

02 Plyometrics / Zıplama Antrenmanı – Neden Kolay?

1) İlk madde… Eğer henüz farkına varmadıysanız hemen hatırlatalım, Zıplama Antrenmanı DVD’sindeki ekipten Eric’in tek bacağı protez! Yani bu DVD’de göreceğiniz ve “zor” diyeceğiniz tüm hareketleri %90’a yakın bir verim ile tek protez bacağı ile yapıyor. Yani sizin yapamamanız için bir “özrünüz” yok!

2) Egzersiz, 58 dakika 34 saniye sayacı ile başlayacak. Bunun ilk 9:33‘ü ise “ısınma” hareketlerine ayrılmış olacak. Henüz herhangi bir gerçek zorlama ile karşılaşmadan 50’lerin altına düştünüz demektir…

3) Plyometrics, 4’er hareketlik intervaller halinde düzenlenmiştir. Çoğunlukla ilk 3 egzersiz sadece 30’ar saniye, 4. egzersiz ise 1 dakika olacaktır. Tabii ki 1 dakikalıkların özellikle 30’ar saniyeliklere göre daha kolay hareketlerden seçildiğini hatırlatalım.

4) Bu 2 setlik her 4 hareketten sonra, Tony size 30’ar saniyelik su molaları verecektir. Bu lüks diğer bazı programlarda yok (Öhhööö – Insanity!)

5) P90X’in genel dizaynında olduğu gibi, hareketler genel olarak kolaydan başlayıp, DVD’nin ortalarında zorluk açıcından “peak” yapacak ve sonlara doğru yeniden kolaylaşacaktır. En zorlu hareketlerde, daha doğrusu hemen her harekette, ekranınızdaki bir kişi (Pam), hareketleri nasıl daha kolay şekilde modifiye edebileceğinizi size gösterecektir. İlk günden “Süper Kahraman” olmayı denemek istemiyorsanız, daha kolay modifiye hareketleri denemenizde hiçbir yanlış yok.

6) 2’şer setten 4 hareketlik toplam 5 seri bittiğinde, Tony artık “Bonus Round”a geldiğinizi hatırlatacak. Adı üzerinde “bonus”, yani ilk günden yapmak zorunda değilsiniz ve bu sebepten eğer DVD’nizi soğuma hareketlerine ileri sarmak isterseniz, kendinizi kötü hissetmeniz için hiçbir sebep yok. Ama yine “bonus”ları da yapmak istereniz, bonus hareketlerin, basketbol, Amerikan Futbolu, Beyzbol hareketleri gibi aslında oldukça kolay ve zevkli hareketlerden ibaret olduğunu belirtelim.

7) Yine DVD’nin son 5 dakika 20 saniyesi, keyifli bir soğuma ve esneme bölümüne ayrılmıştır.

8) Şimdi gelelim basit matematik hesabına… Tony’nin tüm gevezeliklerini ve esprilerini çıkardığınızda, bu “korkulan” DVD’de aslında sizi sadece 2 x 4 = (5 dakika) x 5 seri = 25 dakikalık konsantre bir çalışma bekliyor; bir saniye fazlası değil.

9) Son bir kez daha; Eric yapabiliyorsa, siz de yapabilirsiniz!…

5 Yorum

 1. musess

  bu yazı dizisi hep çok zor çok zor denen p90x e tersten ve hoş bir bakış açısı katmış.:)bugün benimde zıplama günümde bu yazı cesaret verdi.teşekkürler aykut koç……

  Cevapla
  • Duyduğuma çok sevindim :-)

   Cevapla
 2. ziinal

  hocam öyle güzel anlatıyorsunuz ki benim de bugün 2 nolu dvd günüm işten çıkıp şuanda eve gidip yapasım geliyor umarım bu motivasyonu akşama kadar ve 90 gün sonuna kadar muhafaza ederim

  Cevapla
  • Bu yazı dizisinin amacı da bu zaten, sevindim :-)

   Cevapla
   • ziinal

    acı , tatlı -- ekşi , tuzlu -- soğuk , sıcak -- güzel , çirkin -- iyi , kötü -- kolay , zor. tam olarak adını koyamıyorum böyle değişik bir tad bırakıyor insanda sevdim mi sevmedim mi bilemedim ama şu gerçek ki eğlenceli olma tarafı daha ağır basıyor ve şuan en terli halimle yazıyorum ben bu kadar terlediğimi hatırlamıyorum :) çok karışık duygular içerisindeyim Plyometrics’e karşı ama bir daha ki buluşmamızda net kararı mı vericem :)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız