Kalori Yakmak İçin Ne Kadar Koşarsın?!

Sağlık, fitness ve özellikle obezite problemi konusunda söylenen en büyük yalan… “Yeterince egzersiz yapmadığın için şişmansın!”

Artık maalesef ülkemizde 1 yaşında çocuklarda bile obezite problemi görülmekte. Peki onların da mı sorunu, yeterince egzersiz yapmamak?!

İşte otoritelerin yaptığı, hazır yiyecek ve fast-food sektörüne bakmak yerine, suçu sadece size atarak, yeterince egzersiz yapmadığınız için şişmanladığınıza sizi inandırmak. Oysa bu işin suçlusu, yeterince egzersiz yapmamaktan ziyade, “boğaz”dan geçiyor.

“Kötü beslenmeyi, iyi egzersiz ile amorti edemezsiniz” diye bir söz vardır… Gerçekten çok doğru. Neredeyse 30 saniye içinde mideye indirdiğiniz bir gofreti amorti etmek için yaklaşık 22 dakika, gereksiz yediğiniz bir top keki eritmek için yaklaşık 47 dakika koşmanız gerekir! İşte bunu size, aşağıda hazırladığımız bir görsel ile açıklamak istedik.

Kalori - Egzersiz 700

8 Yorum

 1. UgurDUZLA

  Aynen Hocam, 2002 -- 2007 yılları arasında kick-box yaparken yememe dikkat etmediğim gram kilo vermemiştim hatta gittikçe kilo alıyordum, bir de tabikii bu durum ile ilgili Canan Karatay’ ın bir sözü var ki elma yediniz şeker aldınız 5 km yürümeniz lazım diye beni benden vurur.

  Cevapla
 2. The Rock

  Aykut Hocam 2500 kalori her halükarda harcadığımız kalori miktarı ise o 3800 kalorinin sadece 1300ünü koşmamız gerekmiyor mu ? Yaklaşık iki saat kadar yani :-)

  Cevapla
 3. Hocam çok güzel yazı olmuş. Bu kalori ne lanet bir şey böyle ya vücuda girerken bir şey yok ama çıkarken insanın canını da alıcak nerdeyse :). Eve çikolata vs. sokmuyorum ama babaannem de yeni fırın almış durmadan hamur işi yapıyor getiriyor. Çok zor yememek çok :(

  Cevapla
  • Aynen… Ben hayatta kalori saymam, çünkü sayarsan kafayı yersin. Almak kolay, vermek zor :-)

   Aslında işte P90X ile vermek zor değil, ama vücuda ne girdiğine dikkat etmek lazım. Yoksa kim 6 saat maraton koşabilir ki?!

   Cevapla
 4. Ellerinize sağlık hocam çok güzel bi paylaşım olmuş :) biraz önce yediğim çikolata egzersizimin 10 15 dksini yedi :)

  Cevapla
 5. Harika bir görsel olmuş hocam, elinize sağlık.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız