Artısı… Eksisi… İpucu… 01

Yazın yaklaşması ile P90X’e ilk kez başlayacak olan çok fazla kişiyi ve de yeniden başlayacak olanları da düşünerek, sizlere yeni bir yazı dizisi hazırladık: Artısı… Eksisi… İpucu…

Bu seri, 1’den 12’ye kadar tüm P90X DVD’leri için geçerli olacak. Ve bu seride özetle, tüm egzersiz DVD’lerinin iyi yönlerini, kötü (yani kötü yönü yok ama zorlayıcı yönlerini diyelim) ve de işinizi kolaylaştıracak ya da sonuçlarınızı maksimize edecek ipuçlarını bulacaksınız.

Hazırsanız… Artısı, eksisi ve ipucuyla, 1 no’lu Göğüs & Sırt Egzersizi…

01 – Göğüs & Sırt (Chest & Back)

Artısı: Tony’nin değimiyle, “dünya klasmanında bir üst vücut egzersizi”. Sırasıyla bir göğüs, bir sırt olacak şekilde, toplam 12 farklı hareketi 2 set halinde yapmanızdan oluşuyor. Bu 12 hareketin 9’unda kendi vücut ağırlığınızı optimize edeceksiniz. Ve egzersiz bittiğinde, gerçekten kaslarınızın “çalıştığını” hissedeceksiniz (muhtemelen ertesi gün ve günlerde de!).

Eksisi: Zor olması! Başlangıç için barfiks ve şınav sayılarınız çok çok yukarıda değilse, bu egzersiz program takviminizde genellikle zaten ilk gününüzde yer almaz. Ama er geç karşınıza çıkacak.

İpucu: Tony’nin de başta size hatırlatacağı gibi, egzersiz 2 setten oluşmakta ve hatırlayacağınız en önemli ipucu, daha ilk setten en maksimum tekrarları yapmaya çalışarak, ikinci set için pilinizi hemen başta bitirmemek. Yani ilk setlerde, artık bir tane daha çıkaramayacağınız maksimum tekrarı denemek yerine (onu artık ikinci sette yapabilirsiniz), kendinizi biraz daha rölantide tutmanız tavsiye edilir.

Diğer bir ipucu ise, hemen hemen tüm hareketleri, daha kolay şekilde modifiye edebileceğinizdir. Yani henüz nizami bir şınav çekemiyorsanız, ayaklarınız değil dizlerinizin üzerinde yapabilir; henüz nizami bir barfiks çekemiyorsanız da yine videolarda gösterileceği gibi bir sandalyenin yardımınını kullanabilirsiniz. Merak etmeyin, performansınız her geçen gün artacaktır.


01 no’lu Göğüs & Sırt egzersizinin “Neden Kolay” olduğu ile ilgili yazıyı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Neden Kolay - Göğüs & Sırt

2 Yorum

  1. ayhan3404

    Ah su barfiskler adami olduruyor resmen ki ayagimin altindan sandalye olmasina ragmen.

    Cevapla
  2. Benim gibi bu Pazartesi başlayacak olanlar için güzel bir yazı dizisi olacak. Merakla devamını da bekliyorum.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız