Fazla Abartılmaması Gereken Bir Kas: Trapez

Trapez kası… Latince adıyla Trapezius… Anatomik olarak tam olarak nerede yer aldığını, aşağıdaki görselde daha net olarak görebilirsiniz. Genel olarak bir sırt kası grubu olmakla beraber, boyunun yanlarında cepheden de oldukça göz önünde bir kastır.

Şimdi… Eğer aşırı derecede orantısız şekilde geliştirmemeniz gereken tek bir kas var ise… o da Trapez kası olmalı! Bunu sadece biz söylemiyoruz; 1977 basımlı, dünyanın en iyi 100 spor kitabı arasında gösterilen, Türkçe’ye de “Arnold: Bir Vücutçunun Eğitimi” adıyla çevrilen kitabında, Arnold Schwarzenegger de söylüyor. (Bu kitabı ben çocukken okumuştum, vaktiniz olduğunda okumanızı şiddetle tavsiye ederim, zamanının ötesinde bir kitapmış, bunu şimdi anlayabiliyorum…)

İşte trapez kası, orantısız olarak aşırı geliştirildiğinde, fotoğraflarda göreceğiniz gibi, kötü sayılabilecek bir görüntüye yola açabiliyor. Özellikle anatomik olarak geniş omuzlara ve uzun bir boyna sahip değilseniz, aşırı orantısız gelişmiş bir trapez, omuzlarınızı olduğundan daha dar, boynunuzu ve boyunuzu da olduğundan daha kısa gösterecektir.

Şimdi iyi haber… P90X yapıyorsanız, korkmanıza hiç gerek yok. Evet, P90X’te Trapez kaslarınızı da çalıştıracak bol bol barfiks varyasyonları karşınıza çıkacak, ancak vücut ağırlığı ile yapacağınız hiçbir egzersiz, prensip olarak “orantısız” bir gelişime yol açmayacaktır.

Trapez Anatomi

Trapez 1

Trapez 2

Trapez Hulk

İki elinizin baş parmağı ile trapezlerin üstünü kapattığınızda, farkı siz de daha iyi görebilirsiniz :-)

10 Yorum

 1. ben insanity ile tanismadan once 4-5 ay gibi gym e gitmistim. o sirada basit geliyo diye heralde trapez kasini gelistirmisim biraz. ama isin kotusu sag taraftaki sol taraftakinden buyuk, ve sporu biraktiktan sonra da her yer yaglanmasina ragmen oralar ayni orantisizlikla duruyor.
  Onerim o bolgeyi dogal sekline birakin veya sag/sol tarafiniz daha gucluyse bilincsizce asilmayin. sekilsiz oluyorsunuz sonra

  Cevapla
 2. UgurDUZLA

  Hareketin adı boşuna BANANE hareketi değil Hocam, onun için yapmıyorum banane :D

  Cevapla
 3. ayhan3404

  Hocamin belirtigi gibi p90x ile o hale gelmeniz imkansiz fazla si gercekten abartili kotu. Duruyor.

  Cevapla
 4. hocam genelde steroid kullananları belirtenbir kas eer orantısız bir trapez varsa kulanma olasılıgı yuksekmiş savaş cebeci öle diordu
  ama dikkat edilmesi gereken şey ise omuz kaslarını çalıştrırken sallanıp yukarı çekenler oluyor veya daha az agırlıkta calısması gerekırken egosuyuzunden agırlık azaltmayıp hareketten calıp momantum yapıorlar burdada devreye giriyor bu sefer trapezleri çalıştırmış oluyor buna dikkat etmek gerekiyor

  Cevapla
  • Vaaay, P90X’in 2 ağır topu, iki sevdiğim arkadaşım İbrahim ve Ayhan aynı anda yorum yazmış, görünce sevindim :-)

   Evet, Steroid’in etkilerini orantısız büyük trapez, tabii ki şişkin bir mide, bir de fazla bilinmez, büyüyen köşeli bir çene olarak gösterirler… Ve dediğin gibi İbrahim, omuz hareketlerini yanlış yaparak bir sırt hareketine dönüştürmek mümkün.

   Sizin hayat nasıl gidiyor gençler? :-)

   Cevapla
   • ayhan3404

    Biz sizi seviyoruz hocam. Usul usul takip halindeyiz siyeyi:) ve yazilari

    Cevapla
 5. Hocam isteseler bile amator insanlarin abartamayacaklari bie kas grubu olduğunu dusunmekteyim :)

  Cevapla
 6. The Rock

  Steroid almayan birinde bu kadar aşırı bir büyüme olmaz herhalde. Hiç normal değil :-)

  Cevapla
  • The Rock!

   Takip numarasından bakıyorum, T-shirt’ün hala teslim alınmamış gözüküyor; al da ben de kurtulayım yükünden :-)

   Cevapla
 7. Hocam, kimse yanlış anlamasın ama kesinlikle iğrenç bir görüntü. Genel olarak o kadar abartmamak lazım demek ki.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız