Zor mu – Kolay mı?

Egzersize başlamaya niyetlenip de “acaba?” denilen konu, aslında sonuç alınıp alınmayacağı sorusu değildir; ki genellikle sonuç alınacağı bilinir. Unutmayın, hayatta “ne ekerseniz, onu biçersiniz” ve bedenizinize verip ondan almayı bekledikleriniz de inanın bir istisna değil.

Ama genellikle asıl “acaba?” denilen konu, “çok mu zor… ya çok zorsa?” endişesi olabilir. Aslında sonuç almak için, vücudunuzu biraz sarsmak, onu şaşırtmak ve bizim tabirimizle “konfor zonu”ndan çıkarmak iyidir. Ama şimdiki konumuz bu değil. (Tam da onunla ilgili olarak “Konfor Zonu ve Sihirli Sonuçlar” yazısı ilginizi çekebilir.)

Şimdiki konumuz “Zor mu, kolay mı?” sorusu… Bu sorunun cevabı, tamamen göreceli olmakla beraber, sizlerle “zoru kolay kılmak” adına aslında çok basit olan bir sırdan bahsedeceğiz.

Eğer egzersiz yapmayı kafaya koyduysanız, bunun 2 yolu var. Onları ya severek yapacaksınız, ya nefret ederek! Aslında ikisi de mümkün. Ve aslında iki yaklaşımda da yapılan egzersiz aynı, yakılan kalori miktarı aynı, geliştirilen kaslar aynı… Ama unutmayın, zorla güzellik olmaz.

Tuttuğumuz istatistikler ve deneyimlerimiz, egzersizlerini “severek” yapanların, önce motivasyonu, sonra devamlılığı sağlayarak, finish çizgisine çok daha yüksek bir oranda ulaştıklarını gösteriyor. Dolayısıyla madem bu işe yeltendiniz, bizim tavsiyemiz egzersizlerinizi sevin! “Off'”laya “puff”laya değil de, iple çekerek yapın. Eğer bu kendiliğinden naturel bir biçimde olmuyorsa (her zaman mümkün değil), o zaman bunun için biraz ekstra çaba serf edin. Egzersizlerinizi en modunuzu yükselten müzikler eşliğinde yapın (çok farklı olmakla birlikte mutlaka herkesin modunu yükselten müzikler vardır). Size ekstradan moral vermesi ve egzersizi çağrıştırması için favori spor kıyafetinizi ya da spor ayakkabınızı giyin. Bir hafta boyunca egzersizlerinizi atlamadan yapmayı başarırsanız, kendinizi önceden belirleyeceğiniz bir ödülle ödüllendirin!..

Ama ne yaparsanız yapın, yaptığınız işi sevin. Şimdilerde de yaptığınız, baş koyduğunuz iş egzersizse, egzersizlerinizi severek yapın. O zaman herkesin “zor” dediğinin, aslında ne kadar “kolay” olduğunu göreceksiniz.

* Konu ile ilgili olarak, her bir P90X DVD’sinin “Neden Kolay?” olduğunu maddeler halinde hazırladığımız ve yapacağınız her bir egzersizden hemen önce açıp bir kere okumanızı tavsiye ettiğimiz “Neden Kolay?” serisine, linkin üzerine tıklayarak erişebilirsiniz.

Zor mu – Kolay mı?

 

1 Yorum

  1. Bence de, kesinlikle severek yapacaksınız. Çok farkediyor, zaman su gibi geçiyor. Ben mesela bir tek “Göğüs & Sırt” egzersizini sevmiyorum, onda özellikle ikinci yarı geçmek bilmiyor! Plyometrics ise rüzgar gibi geçiyor.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız