Yeni Başlayanlar Rehberi… 1 Numara

Türkiye’nin en büyük ev fitness ve vücut şekillendirme sitesi P90X-TR’de yeni bir yazı dizisi… Yeni Başlayanlar Rehberi!

Hiç birimiz annemizin karnından P90X’çi olarak çıkmadığımızdan :-) programa yeni başlamaya  karar veren herkes, bu başlık altında faydalı bilgiler bulacaktır.

İşin aslı, hafta sonu birikmiş Whatsapp mesajlarını yanıtlarken, soruların belki %80’ine yakınının “Hocam, bugün birinci (ya da ikinci, üçüncü) günümdü ama hareketlerin belki yarısını yapabildim, çok yoruldum, bu normal mi, yine de sonuç alır mıyım?” tarzında olduğuydu. Anladım ki, yeni başlayan hemen herkes için bu soru ve hissedilen bu duygu kaçınılmaz! O zaman yeni başlayanlar ve bu duyguyu birebir tadanlar için cevabını topluca verelim.

BU ÇOK NORMAL! (AKSİ OLSA ANORMAL OLUR!)

Biraz daha açmamız gerekirse; ilk gününüzde ve hatta ilk haftalarınızda, egzersizlerin size zor, belki biraz karışık gelmesi ve ekranda gördüklerinizin gerisinde kalmanız çok ama çok normal. Unutmamalısınız ki, ekranda Tony Horton’un ya da Shaun T’nin yanında gördüğünüz hareketleri yapan diğer kişiler birer fitness profesyoneli olmasalar da, en azından birer tur bu programları bitirmiş kişiler. Ki onlar dahi hala bazen nefes nefese kalarak, ara vermek zorunda kalıyorlar, onları çeken kameralara aldırış etmeden.

Dahası, programı verdiğimiz Süperlig futbolcuları dahi (isim vermeyelim :), başlangıçta zorlandıklarını söylediler ki, bu da programın zorluğunun aslında sadece fiziksel değil, biraz da alışık olunmayan hareketlerden oluşmasından kaynaklı olduğunu gösteriyor. Ama o gördüğünüz değişimleri de tam olarak bu getiriyor. Alışık olunmayanı yapmak, vücudu şaşırtmak.

Peki, ilk günlerimizde, ilk haftalarımızda zorlandık, ne yapacağız? Ya “bu iş bana göre değil” deyip havlu atacağız, ya da herşeye rağmen devam edeceğiz. Zaten, programı bitirip sonuç alanlarla, bitirmeyenler (dolayısıyla sonuç alamayanlar) arasındaki tek fark bu! Bırakmamak, devam etmek. Yoksa, bugüne kadar programı sonlandırıp da sonuç alamadım diyen tek bir kişi dahi yok, olması da mümkün değil.

Peki, herşeye rağmen devam etmenin yolu nedir? O da programın sloganlarından birinde gizli… “Sadece elinden gelenin en iyisini yap, gerisini boşver!”. Kimse ilk gününüzden süper kahraman olmanızı beklemiyor. Sadece “play” tuşuna basın ve elinizden geldiği kadarını yapın. Devam etmeniz için bu yeterli. Zaten performansınızın her geçen gün ve hafta arttığına şahit olacaksınız. Bir hafta önce tanıştığınız aynı egzersizde, bir hafta sonra çok daha iyi olduğunuzu göreceksiniz.

Bir örnek ile anlatmak gerekirse; P90X’in Karın Parçalayıcı egzersizine bakalım. Sadece 16 dakikacık olan bu egzersiz, bilmeyenler için başta “çerez” sanılabilir. Ama dünyanın en etkili (adı üzerinde) karın parçalayıcı egzersiz rutinlerinden kabul edilir. Bu egzersizde Tony ve çetesi, 11 farklı hareketi 25’er tekrardan yapacaklar. Siz ilk günden onlar gibi 25’er tekrar yapmayı denerseniz… çok açık söylüyoruz “hüsrana uğrarsınız”! Moraller bozulur, DVD yuvasından çıkarılır ve duvara fırlatılır! Oysaki, tek yapmanız gerekenin bir şekilde “devam etmek” ve havlu atmamak olduğunu söylemiştik. O zaman size vereceğimiz taktik ile, tam da bunu sağlayabilirsiniz. Ekranınızdakiler her hareket için 25’er tekrar yaparken, siz başlangıçta daha realistik, yapabileceğiniz bir sayıyı hedef alın. Bu 5 de olabilir, 10 da olabilir, başka bir sayı da, ona siz karar verin. Ekrandakiler 25’er tekrar yapıyorken, siz hedef sayınızı yapın, gerekirse onların bitirmesini beklerken ekstradan dinlenin. Ama yapmanız gereken tek şey, o belirlediğiniz sayıyı her seferinde +1 arttırmak. Aynı egzersizle her yeni karşılaşmanızda bu +1’i gerçekleştirmek, hem kondisyon hem de psikolojik olarak oldukça mümkün olacaktır. Bahsettiğimiz Karın Parçalayıcı egzersizi ile programınız süresince 29 ya da 30 kere karşılaşacağınızı düşünürseniz, başta belirlediğiniz sayı sadece “1” bile olsa, programın sonu gelmeden o ekrandakileri yakaladığınızı göreceksiniz!

İşte, yeni başlayanlara belki de ilk tavsiyemiz, “sadece elinizden gelenin en iyisini deneyin, gerisini boş verin”. Kesinlikle havlu atmayın, sadece devam edin. Bunu yaptığınızda, çok kısa sayılabilecek bir sürede çok iyi sonuçlar alarak, hayatınızın fiziğine kavuştuğunuza şahit olacaksınız.

1 Yorum

  1. O WhatsApp serzenişlerinden biri de benimdi sanırım :-D

    Cevapla

Yorum Paylaşınız