Yağ Yakma Sırları… 2 Numara

Yağ Yakma Sırları – 2 Numara: Cardio Zamanlaması

Cardio’nun genel olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını artık hemen hemen hepimiz biliriz. Cardio, ya da Türkçe söylenişi ile Kardiyo, vücut ısısını yükseltir, kalp atışlarınızı hızlandırır. Kalp atışları hızlandıkça yaktığınız enerji de artar. Enerji yakımından dolayı bir süre sonra vücutta adeta “serbest enerji” kalmaz. Ve vücut, yağın ana yapı taşlarından olan Karbonhidrat’lara yönelir…

Yani özetle, kardiyonun gerekliliği (tabii ağırlık egzersizleri ile birlikte) tartışılmaz; ama biz burada bundan değil, özellikle Cardio zamanlamasından bahsedeceğiz.

Boş (ya da boşa yakın) bir mideye yapılacak cardio egzersizi, yağ yakımınızı da maksimize edecektir. Yaklaşık 30 dakikalık bir kardiyodan sonra salgılanacak olan “Norepinephrine” hormonu, boş bir mide söz konusu olduğunda, direkt olarak yağ hücrelerini hedef alacaktır.

Diğer açıdan baktığınızda, eğer kardiyodan önce bir öğün, özellikle de karbonhidrat yönünden zengin bir öğün tükettiğinizde, insülin seviyeniz yükselecek ve söz konusu yağ yakımını bir bakıma bloke edecektir.

Peki ne yapmalı? Cardio’nuzu (P90X ya da başka her ne olursa olsun) 30 dakikadan kısa tutmayın, tercihen 60 dakikaya yakın olsun. Ve sabah, kahvaltıdan önce yapmaya özen gösterin. Sabahları kahve içme alışkanlığınız var ise, sütsüz ve şekersiz olmak şartıyla, kardiyonuzdan önce kahve de içebilirsiniz. Yine, karbonhidrat yönünden aşırı zengin olmayan bir kaç küçük atıştırmalığın yaklaşık 20 dakika üzerine, cardio’nuzu yapmanız en ideal senaryo olacaktır.

Yağ Yakma Sırları – 1 Numara…

1 Yorum

  1. teoman.T

    Peki bu cardioyu sabah yapamiyip aksam yapiyorsak vee kahve icsek genede yarari olurmj ??

    Cevapla

Yorum Paylaşınız