Yağ Yakma Sırları… 1 Numara

Her zaman söylediğimiz gibi, P90X bir “kilo verme” programı değil, komple bir “vücut transformasyon” programı. Ama P90X ile kilo verenlerin de, kas kütlesi ile hacim kazananların da, ortak kocaman bir noktası var… O da çok iyi bir yağ yakımı sağlamaları.

İnce olmanın mı, yoksa kalıplı olmanın mı daha iyi bir görüntü olduğu belki sabaha kadar tartışabilir, ama herkesin ortak bir noktası var ise o da vücuttaki “yağı” kimsenin sevmediği ve herkesin ondan kurtulmak istediğidir. İşte bu yeni yazı dizisinde “Yağ Yakımı Kanunları”nı açıklayacağız…

Yağ Yakma Sırları – 1 Numara: Kalori Açığı Yaratmak

Bu liste belirli bir önem sıralaması ile gitmeyecek ama öyle olsa idi, “Kalori Açığı Yaratma” maddesi yine listenin ilk sırasında olurdu. Yağ yakımı konusunda, 2+2’nin 4 ettiği kadar matematiksel bir gerçeklik istiyorsanız o da, yağ yakımını tetiklemek için “yaktığınız kaloriden daha az kalori alımı yapmanız” ya da daha ideal bir deyişle, “aldığınız kaloriden fazlasını yakmanız”dır.

Vücudunuzdaki 1 kilogramlık yağ, 7000 kalorilik enerjiden oluşur. Belirli bir periyotta vücudunuzda 7000 kalorilik bir açığı yarattığınızda, tam 1 kilo istenmeyen yağdan da kurtulmuş olursunuz. Yani günlük sadece 350 kalorilik bir “kalori açığı” bile, 20 günün sonunda vücudunuzdaki 1 kg. istenmeyen yağdan kurtulmanız demektir.

Egzersiz başına ortalama 600-900 (bu rakam yaz aylarında 1150’lere kadar çıkar) kalori yaktıran P90X programında, bunun aslında oldukça yapılabilir olduğunu ve tüm “Öncesi & Sonrası” fotoğrafların nasıl bu kadar etkileyici olabildiğini anlayacaksınız.

İşin egzersiz ayağı dışında, beslenme yönünden de; cips, fast-food, ağır tatlılar, zararlı abur-cuburlar gibi doymuş yağlı ve yüksek kalori kaynağı besinleri elimine ederek, bu bahsettiğimiz “kalori açığını” çok daha kolay elde edebilirsiniz.

Vücudunuza kas kütlesi eklemenin yanı sıra, yağ kaybetmenin nasıl bir şey olduğunu alttaki fotoğraf size daha iyi açıklayabilir…

Kas mi Yag mi

1 Yorum

  1. Benim için “yağ yakımı” dediniz mi akan sular durur… Güzel bir yazı dizisi olacak gibi duruyor, takipteyim.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız