Ve Ramazan’da P90X…

Ve işte bir süredir sorulan ve beklenen konu başlığı… Herkesin bildiği gibi P90X, 90 günlük bir maraton ve 18 Haziran günü başlayacak olan Ramazan ayı, pek çok kişinin takviminde olacak.

Evet, önümüzdeki Ramazan ayı yine sıcak ve uzun yaz aylarına denk gelecek (21 Haziran – en uzun gündüz de dahil)… Ama hayır, Ramazan süresince P90X’e ara vermeniz gerekmiyor. Aksine, dikkat edeceğiniz birkaç küçük püf noktasıyla, hem iftar sonrası ani yükselen kan şekerinin negatif etkilerini azaltabilir, hem de yavaşlayan metabolizmanızın yine gün boyunca hızlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Uzmanlar, Ramazan döneminde metabolizmanın yavaşlama eğiliminde olduğunu göz önünde bulundurarak, mevcut günlük aktivitenizi azaltmamanız üzerinde birleşiyorlar. Ancak tabii ki P90X gibi “ekstrem” sayılabilecek bir egzersiz programında bazı özel noktalara dikkat etmek, hem sağlığınız hem de sonuçlarınız açısından önemli olacaktır.

İşte Ramazan ayı boyunca özellikle dikkat edebileceğiniz püf noktaları:

P90X egzersizinizi iftardan ortalama 1,5 – 2 saat sonraya denk getirmeniz, hem hazmı kolaylaştırması, hem de metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olması açısından en ideali olacaktır.

Ramazan’da, egzersizleri genellikle 1 saatten daha uzun tutmamak tavsiye olunur. P90X DVD’lerinin zaten büyük çoğunluğu 1 saatin altındadır. Ama bu aya özel olarak, Ab Ripper X’inizi ana egzersizden ayırarak (Ab Ripper X, DVD’lerde ağırlık antramanlarından sonra otomatik başladığı gibi, 12 no’lu DVD’nizde de ayrıca yer almaktadır), günün başka bir zamanında yapmayı (örneğin nispeten daha geç yatıyorsanız, gece yatmadan önce) ve Yoga’nın da özellikle ilk 50 dakikasını yapmayı tercih edebilirsiniz.

İftarda bol sıvı ve sindirimi kolay yiyecekler tüketimi, egzersizlerin üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olacaktır. Yine iftar ve sahur arasında bol su tüketimine dikkat edilmelidir.

Egzersizleri yaparken, tercihen evinizde nemin ve sıcaklığın daha düşük olduğu ve hava akımının olduğu (ya da iyi havalandırılmış) bir bölümünde yapmanız daha yerinde olacaktır.

Ramazan ayında, P90X yaparkenki giyiminize, her zamankinden biraz daha fazla özen gösterip, mevcut hava koşullarına uygun ve aşırı terlemeyi engelleyen kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Ramazan ayı boyunca, yeterli uykuya (P90X Kanunları: Madde 8!) özellikle dikkat edilmelidir. Uykusuz kalarak vücudunuza gereksiz yorgunluk yüklememelisiniz.

Normal zamanlarda P90X’in dışında da günlük aktivitenin önerildiği doğru (P90X Kanunları: Madde 7!) ama Ramazan süresince, gün içerisindeki gereksiz yorucu aktivitelerden kaçınmanız en doğrusu olacaktır. Böylese asıl egzersizi daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

Her zaman için geçerli olan egzersiz prensiplerinden, spor öncesi ısınmak ve sonrası vücudu esnetmek, bu dönemde özellikle atlanmamalıdır. Her P90X DVD’sinin bir parçası olan, egzersiz öncesi ısınma ve egzersiz sonrası soğuma hareketleri, hem sakatlanmaların engellenmesi hem de sonuçlarınız açısından ekstradan önemli olacaktır.

Ve son olarak, kendinizi fazla zorladığınızı hissettiğiniz durumlarda, “pause” tuşuna basmaktan çekinmeyin.

P90X bir 100 metre koşusu değil, bir maraton! Ve bu birkaç noktaya dikkat ettiğinizde, 90 günün bu göz açıp kapayıncasına geçen sürecinden zaferle ayrılan siz olacaksınız… Ve her zamanki gibi “Ramazan’dan sonra başlarım“cılardan en az 30 gün önde çıkıp, “iyi ki yapmışım” diyeceğinize emin olabilirsiniz.

Şimdiden Ramazan ayınız mübarek olsun…

4 Yorum

 1. umtku

  Merhaba arkadaşlar.
  Takip ettiğim kadarıyla ben dahil 90 günü bitiren herkes tamam oldu diyip bırakmışız istisnalar hariç sporu yaşam biçimi yapamamışız.. kısa sürede etkili sonuçlar aldığımız içinmidir.. p90x gibi bir programı bitirdiğimiz içinmidir bilmiyorum ama yanlış yaptım.. kilo aldım mı hayır gram oynama yok.. gel gör kas çizgilerim kayboldu 2. Haftamdayım az önce egzersiz bitirdim 30 dakika sonra sahur yapacağım.. demem oki bi kez bitirip tamam oldu diyip bırakakmak yerine hayatımızda yer etme dileğiyle..

  Cevapla
 2. viXen

  Hocam harika bir yazı olmuş. Ben maalesef oruç tutamıyorum bünyem dayanmıyor, ama oruç tutacak olan arkadaşlar saur gece 3 civarında ve çoğu kişi de uyumayacağı için gece saat 01 de P90X’i yapıp daha sonrasında protein ağırlıklı bir saur ile tüm gün harika hissedebilirler.

  Cevapla
 3. Çağrı

  2 senedir yaz dönemini P90Xe ayırdım. Bu sebeple programım ramazanı içeriyordu. İftar ve sahur öğünleri doğru yapılıp normalde gün içinde yapılan ara öğünler de o 7 saate hafifletilmiş şekilde sığdırılırsa güzel sonuçlar alınabiliyor. Geçen iki yılda en çok yağ kaybettiğim dönem ramazan ayı oldu bu sayede.

  Cevapla
 4. İşte benim beklediğim yazıydı :-)

  Yalnız ben geçen Ramazan’da da P90X yapıyordum. Bi türlü tam 90 günününü bitiremedim şu meretin yahu! Hep başkalarının sonuçlarıyla gururlanıyorum. Biraz da kendi sonuçlarımla gururlansam artık bu yaz :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız