Ter: Ölen Yağlarınızın Cenazesi!

Bugüne kadar Yoga Matı’nız ince mi olmalı, kalın mı olmalı, kaç mm. olmalı vs. gibi bir sürü yazı paylaşıldı… Ama bugünkü onlardan biri değil.

Bugün size, benim Yoga matım neden “siyah”, onu açıklayacağım. Yoga matım özellikle siyah, çünkü her egzersizde “ölen yağlarımın” cenazesine ev sahipliği yapmakta. Evet, her damla ter, aslında ölen bir yağ! Belki teorikte, tam olarak öyle olduğunu düşünmeseniz de, öyle… Bu şekilde kendinizi adamaya ve ter atmaya devam ederseniz, yağlarınızın ruhuna Fatiha okuyabilirsiniz!

Aşağıdaki fotoğraflar, bir Kenpo X egzersizinden hemen sonra çekildi. Hem de “Kenpo yani”… sözde P90X’in en kolay egzersizlerinden. Eğer siz “Kenpo’da terleyemiyorum” diyorsanız, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz!

Gölgenizle dövüşün, ya da sevmediğiniz birini patakladığınızı hayal edin, kendinizi verin… Akan her damla terinizde, ölen yağlarınızı sonsuz yolculuğa uğurladığınızı düşünün… Allah rahmet eylesin, yolları açık olsun…

Ter: Ölen Yağların Cenazesi!

ter 1

Standart bir Kenpo-X sonu…

Ter 3

Bu da, finalde üstteki T-Shirt’ün de suyu sıkılınca… Yağlara toplu katliam!

6 Yorum

 1. Şimdi tam ben yazarken farkettim, benden önce başkası davranmış :-D Ama hakikaten dünya haritası çıkarmışsınız Aykut Hocam. P90X’in hakkını vermişsiniz.

  Bu arada ben de Ramazan’da düşe kalka da olsa devam etmekteyim. Bir iki güne size Whatsapp’tan fotoğraflarımı yollayacağım. Umarım değişimi beğenirsiniz.

  Cevapla
 2. bence güzel bir konu olmuş.

  Cevapla
 3. Deniz Aslan

  Vücut çalışmaya başlayınca ısınır (doğal olarak). Bu ısınma sonucunda beynimiz tepki olarak ilk etapta hızlı nefes alıp vermemiz için kalp ve ciğerlere daha hızlı çalışmaları konusunda emir verir. Baktı ki sıcaklık daha da artıyor refleks olarak ağzımızı açarız. Tüm bunlar ilk 1.5-2 dakikada olup biter. Vücut ısısını normal seviyeye getirmek için bu sefer de ter bezleri devreye girer (araçlardaki su soğutmalı radyatör mantığı). Sizi vücut ısısını yüksek tuttukça o da tersini yerine getirmek için vücuttaki su ve yağ moleküllerini kullanacaktır. Yapılan araştırmalar şunu göstermiş. Sağlıklı bir insan 1 kg lık ter attığında bunun yaklaşık %80 i su, %20 si yağdır. Yine antrenmanlarda daha fazla terlemek için kullandığımız ter eşofmanları ve streçler aslında zararlı. Vücut sadece ağız ve burundan nefes almaz. Derinizi sarıp sarmaladığınızda hücreleriniz oksijeni çok daha az miktarda alacaktır. Ter eşofmanlarıyla antrenman yapanlar bilir 15-20 dakika sonra halsizlikten bitkin düşersiniz. Bu durum çok terlediğiniz için değil, oksijenin yetersiz olduğu için gerçekleşir.

  Sonuç: Terlemek güzeldir :)))

  Cevapla
  • tariquinho

   Süper bilgiler bunlar. Aydınlandım, teşekkürler.

   Cevapla
 4. Hocam resmen dünya haritası çıkarmışsınız :-) Grönlandı, Rusya’sı, İngiltere’si, Avrupası, Asyası hepsi var :-)

  Sadece bana mı öyle geldi bilmiyorum ama onu çağrıştırdı. Gerçekten yağlara toplu katliam olmuş.

  Cevapla
  • Hahahahaha :) Hiç öyle düşünmemiştim ama şimdi sen söyleyince, sanki…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız