Seni Zorlamayan, Seni Değiştiremez…

Çok meşhur bir İngilizce deyiş vardır… “If it doesn’t challenge you, it doesn’t change you“… Türkçe meali, “Seni zorlamayan, seni değiştiremez de…” Sanki bu söz P90X için söylenmiş!

Geçenlerde, siteye yorum bırakanlar arasından bir talihliye, bir Insanity DVD Seti hediye etmiştik; kazananı Pi-Pet kullanıcı adlı takipçi olmuştu. İlgi çekici olan ve bu yazıyı kaleme almamıza da ilham kaynağı olan, Pi-Pet’in P90X’e 2 ya da 3 kere başladığını ama her seferinde Yoga-X’te zorlanarak yarım bıraktığını söylemesiydi…

Hatta (laf aramızda), sırf bunun için bizden Yoga-X’in kolaylaştırılmış 45 dakikalık versiyonunu da rica etti :-) Ama biz de diyoruz ki… Sizi zorlamayan, sizi değiştirmeyecektir de… Yani, zorlandığınız her ne ise, aksine üstüne gidin. Örneğin, benim P90X’e başladığımda en gıcık olduğum, hatta en nefret ettiğim 2 DVD var ise, onlar da 1 no’lu Göğüs & Sırt ve de 4 no’lu Yoga-X’ti kuşkusuz. Ama ne yaptım, belki öff’leye püff’leye olsa da atlamadım, yaptım, üstüne gittim… Sonunda ne oldu? O inanılmaz değişim geldi. Ha bu arada şu anda en sevdiğim iki P90X egzersizi hangisi deseler; 1 ve 4 no’lu DVD’ler derim :-)

O zaman şimdi tekrar tekrar hatırlatalım… Sizi öldürmeyen şey sizi güçlendirir… Sizi zorlamayan sizi değiştirmeyecektir de… Yani “konfor zonu”nuzdan çıkın, eksik olduğunuzun aksine üzerine gidin… İnsan vücudu inanılmaz bir mekanizma ve bunu yaparsanız nasıl kısa zamanda değişmeye başladığınızı göreceksiniz!

Not: Bu arada, kapak fotoğrafında ve aşağıda da göreceğiniz hareket, P90X’in Yoga-X’inde de var olan bir harekettir – Warrior 3 (Savaşçı 3) Pozu…

 Yoga Warrior 3

5 Yorum

 1. UgurDUZLA

  Ya Aykut Hocam bayramda kavurmalı pilav ve ekmek olayını ne yapacağız bir de tatlı üstüne offf, ben şimdiden bayramda izine ayrılacağım yemek konusunda :D :D

  Cevapla
  • Karşımda çok güzel bir yemek sofrası olduğumda ve başka çarem olmadığında şöyle bi bakıyorum sonra Tony’nin sözü aklıma geliyo ”Do your best , forget the rest”(En iyisini yap Gerisini unut).Yiyebilceğim en sağlıklı şeylerle karnımı doyurup kalan sağlıksız yiyecekleride azar azar yiyerek sadece lezzetini alıyorum.Bence en iyi çözüm bu :D

   Cevapla
 2. onur alp

  Benim favorilerim de 1, 4 ve 6 no’lu dvd’ler. Yoga X’e ilk başladığım zamanlarda “Niye bu kadar konuşulmuş bu yogax hakkında?” diye düşünmüştüm, ta ki ayna karşısında yoga yapana kadar : )

  Halen başlamamış, bu zevki tatmamış olanlar varsa kendilerine yazık ediyorlar. P90X ile kendinize meydan okudukça daha da hırslanacaksınız. Ve işin güzel kısmı, bu programın sonu yok. Çünkü sürekli maksimum gücünüzü ortaya koymanız gerekiyor.

  Hayatınızı değiştirecek 3 aylık serüvene hemen yarın başlayın!

  (Aykut Hocam P90X ikinci tur motivasyon tişörtüm ne zaman gelebilir?)

  Cevapla
 3. Metehan

  Hocam bizler unutulduk mu ya :)
  Warrior 3 and half moon resimdeki yogada bi an önce gelmesi için can attığım bi hareket. Bel kaslarından tutunda tüm core bölgesi bacak kaslarınız bizim o balance (denge) kaslarımızı çok güzel izole eden bir hareket çeşiti çok iyi :)
  Eğer yoga da zorlanan arkadaşlar varsa benden onlara tavsiye, süre çok uzun 93 dk evet onu kabul edelim artık.
  Beni tavsiyem ise kendinize kısa hedefler koyun ve bi hareketi belirleyin kendinize ve heycan ile o harekete sıranın gelmesini bekleyin emin olun ki bu tavsiyem işe yarayacaktır :)
  Dediğim gibi her zaman kısa hedefler koyun :) 90 günüde çok büyütmeyin gözünüzde yaz tatili dedik o da geldi geçti 90 gün de başlayıp biter ve P90X mezunlarımız artar :)
  Ve şunu da unutmayın;
  YA HER GÜN KARANLIĞA KÜFÜR EDERSİNİZ, YA GÜNEŞE YÜRÜRSÜNÜZ..
  O yüzden artık bizler için güneşe yürüme zamanı..
  P90X Aşkı ile kalın..

  Cevapla
 4. pi-pet

  Merhaba Hocam;
  İyiden iyiye, tekrar başlamak için heveslendiğim şu günlerde, kazandığım yeni set beni son derece motive etti, sizden yeni programımın gelişini sabırsızlıkla bekliyorum.
  Aklım hep programda ve Yoga’da :)
  Başlığı görür görmez kendimle ilişkilendirmiştim birde blog fotoğrafını görünce ister inanın ister inanmayın “Olamaz sanırım bana ithafen yazılmış” dedim kendi kendime ve yanılmadım :)
  Aslına bakarsanız, genel manada işin kolayına kaçan biri değilimdir, mücadele etmeyi severim.
  Ancak bazen olmuyor, hele bir kere gözünüzde büyüdümü iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor, bakalım yeni dönem yeni umutlar :)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız