P90X ve İlk Etkiler…

Herkese iyi akşamlar. İlk 4 hafta bitti. Şu an için çok fazla bir değişim yok. Tabii ki görüntüde. Kuvvetlendiğimi hissedebiliyorum ama. Ve elime mezura aldığımda sonuç kendini daha net göstermeye başlıyor. Bence tartıyı atın, alın bir mezura! Hem daha ucuz, hem de size gerçeği daha net söylüyor.

Tüm egzersizleri zevkle yaptım bu süreçte. Favorilerim ilk gün olan Göğüs & Sırt, cuma günüme denk gelen Bacaklar & Sırt DVD’leri. Başlangıçta yapamadığım hareketleri şu an 1-2 yapıyor bile olmak muhteşem bir haz.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde başladığım serüvenimde vücudum hep olumlu gelişti diyebilirim. Sağ pazum 33 cm’den 35 cm’e, sol pazum 32.5 cm’den 33.5 cm’e gelişti. Kilo verme amaçlı başlamamıştım. 1 ay boyunca kilomu sabit tutmayı başardım. Vücut ölçülerimde olumlu yönde gelişme var. Belimi göbek deliğinin üstünden ölçtüğümde 98’den 94’e, göbek deliğinin iki parmak üstünden ölçtüğümde 89’dan 87’ye düştüğünü gördüm. Yani alt karın bölgemdeki yağlanma üst karın bölgesine göre daha iyi yakılmış. Göğüs bölgem sıkılı pozisyonda 104 cm’den 108 cm’e gelişti. Kilomun sabit kalması ve vücudumun istediğimin yerlerinin incelmesi ya da hacimlenmesi başarılı bir yağ yakımı ve kaliteli kas kütlesi kazandığımı gösteriyor bana. Ya da ben öyle kandırıyorum kendimi :)

Önceki yazılarımda (Bir Yerden Başlamak) boy-kilo durumumdan bahsetmiştim. P90X’e başlamadan önce 2 buçuk, 3 ay gibi bir sürede 17-18 kilo verdiğim için 1 aydaki bu gelişme beni müthiş mutlu ediyor. Çünkü zamanla gelişim zorlaşıyor.

P90X’den ne istiyorsanız onu veriyor size. Her şeyden önce düzenli olmak çok güzel. Antrenman sonrası alınan duş ve yeşil elma-sade maden suyu ikilisi benim için en büyük mutluluk şu sıralar. Hacimlenmeyi düşünen arkadaşlar varsa kesinlikle denemeliler bence. Hem o demir yığınlarının arasından sıyrılıp kendilerine bir değişiklik yapmış olurlar, hem de o monoton hareketlerin dışına çıkıp, değişik hareketler ile vücutlarını şaşırtabilirler.

Öncesi-sonrası fotoğraflarını nasipse 90 günün sonunda paylaşmayı düşünüyorum. 90 günün sonunda santim santim gene yazacağım değişimi. Ayrıca öğrencilerimin P90X ile olan imtihanlarını da paylaşmayı düşünüyorum yakın zamanda. (Dersimiz: P90X)

Sporsuz kalmamanız dileği ile hepinize selamlar. Herkese bol sporlu günler.

Hasta luego amigos…

6 Yorum

 1. musess

  Tebrikler hocam siz değişim yok demişsiniz pek ama ölçüler öyle söylemiyor…. Çok iyi ölçüler 1 ay için sonuçlarınızı bekliyorum

  Cevapla
  • Teşekkür ederim Musess. Sonuçları bende merak ediyorum :)

   Cevapla
 2. Yagmur Reis selamlar,

  Diger yazilarinizida okudum. Baslamadan once cook benzer bir yol izlemisiz. Ben de karar P90x yapmaya karar verdikten sonra spor yapmaya basladim. 2,5 -- 3 ay arasi zamanda 16 kilo verdikten sonra P90x’e baslama karari aldim. Kaldi 1,5 kilo :-) Yilbasina kadar bu 1,5 kiloyuda verip 1 Ocak sabahi P90x’e basliyorum.

  Umarim daha fazla yazi yazar ve sureci bizimle burda daha fazla paylasirsiniz. 1 aylik sonuclar “hic” kilo vermeden muthis. Benimde en cok merak ettigim P90x’in boyle bir durumdaki etkisiydi. Sayenizde daha da bir motive oldum sonuclarinizi gorunce. Cunku benimde programa basladigimdaki asil hedefim kilo vermek degil, vucudu sekillendirmek. ( Ben her ay 2 kg kadar vericem gerci)

  90.gune geldiginizde sonuclarinizi cok merak ediyorum.

  Iyi haftasonlari..

  Cevapla
  • JohnGalt öncelikle teşekkür ederim :) Yazılarını takip ediyorum ve yaşadığımız süreç çok benzer. 90 günün sonunda ilk gün ve son gün fotoğraflarını paylaşacağım. Sana da 1 Ocakta başlayacak maratonunda başarılar diliyorum. Yazılarını bekliyoruz. İyi pazarlar.

   Cevapla
 3. Merhaba Yağmur Reis :-)

  Paylaşım için teşekkürler. Üçüncü cümlende henüz çok fazla bir değişim yok demişsin ama daha ne olsun :-) Yani verdiğin rakamlar çok iyi, ilk 4 hafta için.

  90 gün sonuçlarını ve de çocuklarla ilgili gelişimleri bekliyoruz.

  Cevapla
  • Merhaba Aykut Hocam :)

   Rakamların iyi olduğunu belirtmen beni ayrı bir motive etti. Bunun için çok teşekkürler.

   Öğrencilere gelince… Okulumuzun bazı branşlarda takımları var. Futbol, futsal, voleybol, badminton, kross gibi… Her spor dalına hitap ediyor bu P90X. Her takımımızın antrenmanında bir şekilde yer alıyor. Mesela futbol ve futsal takımına uyguladığım bacak hareketleri ve merkezi kuvvetlendiren Ab Ripper X egzersizlerini yaparken suratlarının almış olduğu ifadeleri görmek ve onlara Wall Leg yaptırırken “Öğretmenim yanıyoruz, yeter artıkkkk!!!” diye bağırmaları ve ertesi gün gelip bacaklarım tutmuyor demesi, 2 gün sonra ise “Öğretmenim topa daha sert vuruyorum sanki.” demeleri müthiş bir haz. Öğrencilerin video ve fotoğrafları en kısa zamanda bir yazı içinde sitemizde yer alacak. Onlara katkıları ne şekilde ondan bahsetmeye çalışacağım.

   Neyse çok uzatmadan teşekkür ediyorum Aykut Hocam :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız