Dersimiz: P90X

Öncelikle herkese tekrar merhabalar.

Uzun bir süredir P90X ailesini takip ettiğimi daha önceki yazımda paylaşmıştım. Kendimce yaptığım programımla istediğim bir seviyeye gelmiştim ancak beni biraz daha zorlayacak bir yol aramaya başladığımı da söylemiştim. O yazının üstünden P90X’te 1. haftamı tamamladım. Plyometrics dışında diğer günlerim çok eğlenceli geçti. Tüm egzersizleri “kendimce” hakkını vererek yaptığıma inanıyorum. İyi ya da kötü tüm hareketleri de yaptım diyebilirim. Buradaki “kötü” hareketlerin çoğu herkesin tahmin ettiği gibi Yoga’daydı :) Anlayacağınız arkadaşlar gayet iyi bir başlangıç yaptığımı düşünüyorum ancak “Plyometrics”e kendimi her ne kadar “Cardio!!” olarak hazırlamışsam da bana tamamen “bacak” egzersizi oldu. Tabii ki çok terledim, kalp ritmim yükseldi ancak bacak ağrılarım da 2-3 gün sürdü.

Yani arkadaşlar ilk zamanlar, her sporda olduğu gibi P90X’te de çok kritik, Aykut Hocamın da söylediği gibi. Eğer bu süreçte biz zevk alıp, güçlendiğimizi hissedebilirsek bu bizim motivasyonumuzu arttırıp ileriye dönük artı sağlayacaktır. Ancak sürekli “olmuyor, yapamıyorum”, “lanet olsun senin gibi elmas şınavına”, ya da “hay Allah az önce şu Wall Squat’ı çift ayak zor yaptık, şimdi tek ayağı nerden çıktı?” diye söylenip durursak programı yarıda bırakmamız kaçınılmaz diye düşünüyorum.

Aslında bu yazımda bunlardan bahsetmeyecektim. Amacım, bir beden eğitimi öğretmeni olarak P90X’i öğrencilerime bir spor dalı gibi aşılamak. Futbol, basketbol, voleybol, P90X… “Evet çocuklar bugün konumuz futbolda ayak içi pas” ya da “Evet çocuklar bugün konumuz P90X’ten Ab Ripper X”… Düşüncesi bile gayet güzel. Tabii spor dalı gibi görmeleri için aralarına rekabet koymamız lazım. Bunun için üzerine çalışma yapılabilir ancak en basitinden “En fazla tekrar yapan kazanır, hareketi en doğru şekilde yapan artıyı kapar” gibi bir öncül koyarsak çocuklar bunu spor, oyun ya da yarışma olarak görebilir. Neyse şu anki konum bu değil. Dağıtmayayım ben…

Derslerimde öğrencilerime alternatif yollar ile ısınma yaptırmak ya da konu işlemek dersi daha eğlenceli hale getiriyor. Belli bir süredir kafamda planladığım bir durumdu bu. “Isınma hareketlerime Plyometrics’ten bir kaç şey katsam, Kenpo’dan bir şeyler eklesem, her ders sonu Ab Ripper’den 2-3 hareket yaptırsam nasıl olur?” diye düşünüyordum. Ancak okulumda sadece 9 derslik var ve bunları yapabileceğim bir spor salonumuz yok. Tüm derslerimi bahçede işliyorum. O da hava iyi olursa. Onun dışında sınıfta teorik bilgi falan işte. Ancak okulumuzun alt katında 40 m²’lik bir depo mevcuttu. İçi ıvır zıvır dolu. Müdürümle de konuştuktan sonra burayı bir spor salonu haline getirebilirdik. Onun da beden eğitimi öğretmeni olması benim için çoook büyük bir artı bu arada. Ancak malzeme ihtiyacımız vardı. Jimnastik minderi en temel ihtiyacımız. Belediyemizin eski minderlerine ulaşıp onları kullanmak için gerekli izinleri aldık. Bu arada “Bu yapılanları neden bu kadar detaylı anlatıyorsun?” diye soranlar olabilir. Yaşadığım yer kışın 5.500-6.000 nüfusa sahip. Küçük bir yer ve inanın imkanlar bu yönden kısıtlı. Her neyse. Depoyu boşalttık, temizledik, minderleri belediyenin eski deposundan çıkarttık, güzelce yıkadık ve yerleştirdik. Buradaki birinci çoğul kişiler, ben ve 6 öğrencim.

Önümüzdeki hafta itibariyle 9 sınıfıma “P90X’ten örnekler vermeye başlayacağım. Karşımda 30 öğrenci ve onlarla beraber belli bir bölüm Cardio X, Plyometrics X ve ya Kenpo X yapmak eğlenceli olacak. Tabii ki onların seviyesine indirgenmiş bir şekilde, zevk alacakları biçimde. 5. ve 6. sınıfları çok zorlamam ama 7. ve 8. sınıftaki şeytanlara elimden geleni yapacağım :)

Anlayacağınız dostlar, bu durumu çocuklara bir spor dalı gibi empoze edebilirsem, “Her gün bu hareketleri evinizde az da olsa yapacaksınız” dediğimde yaptıklarını ertesi gün bana anlatmak için can ata ata okula gelirlerse, amacıma ulaşmış olacağım. Bence sizler de çevrenize P90X’i tanıtmaktan çekinmeyin.

Sporsuz kalmamanız dileği ile hepinize selamlar. Herkese bol sporlu günler.

Hasta luego amigos…

Yagmur 1

Yagmur 2

17 Yorum

 1. Erkan

  Öncelikle yaptığınız iş için sizi tebrik etmek yetersiz kalır. Olay sadece dört duvar bulup içine minder koymak değil, o çocuklara ne büyük bir imkan sunduğunuzu anlatmak zor.

  Naçizane bir önerim var, eğer başkaca bir ihtiyaç varsa P90X-TR sitesi olarak bir kampanya yapalım. Aykut Hoca organize edebilirse, herkesin gönlünden kopan bir miktar yada malzemeyle destek vereceğinden eminim. Bizim de çorbada tuzumuz olur hatta belki de ilerisi için bir ışık yakmış oluruz.

  Cevapla
  • Öncelikle bu kadar güzel düşündüğünüz için teşekkür ederim. Sağ olun. Destek konusunda herhangi bir şey diyemiyorum çünkü bağışı kabul edecek kurum, birim ya da kişinin bir şey belirtmesi yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor takdir ederseniz ki. Böyle durumlarda miktar yerine malzeme daha anlamlı oluyor :) Bu söylediklerim tabii ki sizin yorumunuza cevaben yazıldı. Arkadaşların “Bize yardım edin!!” şeklinde bir şey anlamalarını istemem. Tekrar ince düşünceleriniz için teşekkür ederim :)

   Cevapla
 2. Öğretmenim,

  Ne kadar şanlı öğrencileriniz var. Eminim sizin gibi, idealist, ileri görüşlü, imkansızlıkları yeni olanaklara çeviren bir öğretmenle çok sağlıklı, sporu seven, imkansız diye bir şey yoktur, çabalayınca her şey olur diyebilen gençler yetişecektir. Ayakta alkışlıyorum sizi. Sevgi ve saygılarımla,

  Cevapla
  • Sözlerinizden ötürü gururum okşanmadı dersem yalan söylemiş olurum. Teşekkür ederim .

   Cevapla
 3. teoman.T

  Valla gozlerim.doldu yeminlee cok sansli bir ogrencileriniz var ozman :) size verdiginiz emekten oturu kutlarim gercektende ayakta alkislanilacak bisey tekrardan tebrikler :)

  Cevapla
  • Teşekkür ederim Teoman :) Sizlerin böyle güzel düşünceleri daha iyi işler yapmaya teşvik ediyor bizleri. Sağ olun.

   Cevapla
 4. The Rock

  Harikasınız başka diyecek birşey bulamıyorum

  Cevapla
  • Teşekkür ederim gerçekten. Bu kadar güzel yorumlar geleceğini tahmin etmiyordum. Sağ olun.

   Cevapla
 5. musess

  yazınız için teşekkür ederim keşke bizimde sizin gibi beden eğitimi öğretmenimiz olsaydı ….

  Cevapla
  • Çocuklara olanak yaratmak bizim görevimiz.Yoksa orada bulunmamızın bir anlamı yok. Elimizden geleni yapmamız lazım. Güzel düşünceniz için teşekkür ederim.

   Cevapla
 6. umtku

  Hocam tebrik ederim çok güzel olmuş spor salonunuz öğrencilerinizle birlikte bol sporlu ve sağlıklı günler dilerim

  Cevapla
  • İnce düşünceniz için teşekkürler :)

   Cevapla
 7. Sayın Aykut Hocam. Olumlu yorumlarınız için teşekkür ederim. Mail adresinize bir kaç fotoğraf atmıştım bu konuyla ilgili. Onların devamını yollayacağım derslerimi işledikçe :)

  Cevapla
  • Fotoğrafları şimdi gördüm :-) Ben de foto yok diye kendim Tony Reis’den bir kare eklemiştim. Şimdi hemen değiştiriyoruz.

   Cevapla
   • Teşekkürler Aykut Hocam, çocuklara göstereceğim fotoğraflarını, ünlü olduk diye sevinirler :)

    Cevapla
    • Yalan sayılmaz, 3,5 Milyon takipçisi var sitenin :-)

     İyi ki hatırlattınız, sizin fotolar eklenince yazı çok daha güzel oldu.

     Atıl olan alan bayağı güzel bir aktivite alanına dönüşmüş, gerçekten tebrikler.

     Not: Küçükken benim de tartışmasız en sevdiğim ders her zaman beden eğitimi dersi idi.

     Cevapla
 8. Tebrikler Yağmur Hocam, gerçekten çok güzel bir iş yapmışsınız.

  Sular çekilirken denize atılan tek bir deniz yıldızının hikayesini bilirsiniz. Sizin de etkilediğiniz tek bir hayat bile, o birey için hayat değiştirici olacaktır.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız