“Skinny Fat” Nedir?

Bundan bir 5-10 yıl öncesine kadar “skinny-fat” diye bir terim yoktu, şimdi ise çok sık karşınıza çıkıyor olabilir… Skinny-Fat nedir ve siz de acaba skinny fat misiniz, buna geçmeden önce, nedir – ne değildir onu anlayalım.

Birebir Türkçe’ye çevirdiğimizde karşımıza “sıska-şişman” gibi bir tabir çıkar ki, daha doğrusu “yağlı-sıska” olacaktır.  Ve Ekşisözlük’te göreceğiniz gibi “adam dünyaları yiyor ama kilo almıyor”un ingilizcesi değildir. En doğrusu, Türkçe’de bizim bildiğimiz ve her zaman sıkça duyduğumuz “zayıf ama göbekli” tabirine en yakındır aslında.

Bu vücut tipi, dışarıdan bakıldığında, üzerinde kıyafetler ile fit gözükebilir; örneğin uzun kollu bir sweatshirt ile.  Ama asıl sorun, o kıyafetler çıktığında ya da dokunulduğunda kendini belli edecektir. Skinny-fat, şişman değildir. Doğuştan bir irilik ya da kalın kemikli olma durumu yoktur. Hatta tam tersi çöp gibi kollara ve bacaklara da sahip olabilir. Ama genellikle yetersiz hareketten kaynaklı, vücudun tüm genelinde bir “yumuşaklık” hissi söz konusudur ve kaslar “diri” değildir. Ve yine belirli bir yaş ile birlikte (bu yaş giderek çok erkenlere çekilmektedir) göbek bölgesinde bir yağ birikimi de beraberinde gelecektir.

Görenleriniz var ise, Murat Boz’un bundan çok sayılmayacak bir süre önce yazın bir tekneden inerkenki resimlerini hatırlayın (ya da Google’da aratın). Kalın olmayan kollar ve bacaklar, ama yap-yağlı bir göbek ve aynı yağlılıkta sarkmaya başlamış göğüsler. Başta tarif ettiğimiz gibi, üzerinde sadece bir kıyafetle o fotoğraflar bu kadar negatif-sükse yapmazdı, ama işte skinny-fat’in ızdırabı T-shirt çıktıktan sonra başlar!

Şimdi gelelim iyi habere… Tıpkı örneğimiz Murat Boz’da olduğu gibi, skinny-fat’lerin forma girmeleri çok çok zor değildir. Eğer siz de yukarıdaki tariflerden “skinny-fat” olduğunuzu düşünüyorsanız ve ömrünüzün sonuna kadar kıyafetlerin içine saklanmak niyetinde değilseniz, bunu değiştirmek elinizde.

Pek çok P90X başarı hikayesinin “öncesi” fotosunun bu kategoriye girdiğini ve 90 günü kısa sayılacak bir sürede o yumuşak kasların dirileşebileceğini hatırlatalım. Yine aşağıdaki “Survivor Anıl”ın değişimi, skinny-fat’ten fit’e değişimin en güzel örneklerindendir.

Son bir not; “skinny-fat” vücut tipi erkeklerde, kadınlardan genel olarak daha kötü durmaktadır. Baktığınızda kadınlarda bu kategoriye girip de Top Modellik yapanlar dahi görebilirsiniz (bakınız aşağıdaki foto).

Skinny Fat Model

Survivor Anıl

28 Yorum

 1. Arkadaşlar bu fotoshop. Ve böyle bir dergi bunu nasıl yapar ve abonelerini bu şekilde aptal yerine nasıl koyar anlam veremiyorum.murat bozun kafasını başkasının bedenine oturtmuşlar.boğazın nereden kesilip yapıştırıldığı bile belli.ayıp yaa

  Cevapla
 2. CD üzerindeymiş çalışma yapılıyor

  Cevapla
 3. Özellikle Murat boz ile durumum aynı

  Cevapla
 4. İşte bende bahsettiğiniz proğramları nasıl uyğulayacağım onu öğrenmek istiyorum

  Cevapla
 5. Cardio fitnes yaptırıyor hoca

  Cevapla
 6. Peki ne yapmamız gerekiyor böyle olabilmek için
  Ben 3 ayda 108 kilodan 92 kiloya düştüm spora başladım
  Yen’i ama bel ve kalça vede göğüs bölgesi dengesiz

  Cevapla
  • P90X ya da Hybrid, hangi programı uyguluyorsunuz?

   Cevapla
 7. Hocam bu bahsettiğiniz ilaçmı

  Cevapla
  • Skinny-fat mi? Hayır, bir vücut tipi. Tüm yazı onunla ilgili zaten :)

   Cevapla
 8. Toy

  Tam bu bloğu yazıp,yayınladığınız da bende vücudumun giderek yağlı ama zayıf görünümlü olmaya başladığını düşünüyordum.Ama P90X’e yeniden başlayınca bu sorunun hallolacağına eminim :-)

  Cevapla
 9. Erkan

  Simdi aklima geldi yasi 30 u gecenler hatirlar demokrasimizin cok geri oldugu donemlerde (!) En azindan simdiki kadar ileri olmadigi diyelim ; siyasilerin karikaturleri cok populerdi inonu, mesut yilmaz, suleyman demirel vs. Demirelin ki ozellikle komik olurdu kocaman kafa ondan hallice bi vucut ve kibrit copu gibi bacaklar… tam tarife uyan cinsten.

  Cevapla
  • UgurDUZLA

   Alttan alttan olmadık bir yerde iktidarı övmeler hiç hoş değil :)

   Cevapla
  • Çok enteresandır, resme ve çizime hiç kabiliyetim olmamasına rağmen, dünyada çizebildiğim tek karikatür Süleyman Demirel karikatürüdür :-) Bir yerde denk gelirse çizerim :-) Yaş 34…

   Cevapla
 10. musess

  Bende sıska şişman sayılır mıydım hocam

  Cevapla
  • Olabilir (di :) Semptomları bahsettiğim gibi; doğuştan iri kemikli olmadan özellikle göbek bölgesine toplanmış yağ ve genel olarak tüm kaslarda “yumuşaklık”… Öyle isen bile kesinlikle öyle değilsin artık :-)

   Cevapla
 11. musess

  Bence kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi kötü gözüküyor… Ne bir eksik ne bir fazla :-) nasıl olabiliyor kemikleri mi ince şimdi sıska şişman olan insanların nasıl ikisini aynı anda olabiliyorlar ki

  Cevapla
 12. Erkan

  4 packte kalmis

  Cevapla
 13. icten

  Şişman ya da zayıf hiç fark etmiyor, fit olmayan bir vücut her daim sağlıksız ve kötü görünüyor.

  Cevapla
 14. Erkan

  Yani bu imkanlarla oyle bi vucutla dolasir mi insan gercekten garip.

  Cevapla
 15. merverol

  Hocam murat bozun olduğu google yazısına bayıldım :)))))

  Cevapla
  • Ben yapmadım ama ben de beğendim :-)

   Cevapla
 16. Erkan

  Murat boz bu fotodan sonra spora basladi toparladi hatta bi derginin kapagina cikmisti.

  Cevapla
  • Aynen, 6 ayda nerelere geldi. Durun bulabilirsem, bahsettiğiniz fotoyu da koyayım…

   Cevapla
   • icten

    Bence göbeği hiç hoş durmuyor. Sanırım bazı kasların oluşumu anatomi ile de çok ilgili. Sizin after fotoğrafınızla nasıl oyuncu olmadınız ya da foto-model merak içerisindeyim halen hocam.

    Cevapla
    • :-) Ooooo iltifat :-) Teşekkürler…

     Cevapla
 17. Aynen, şu anki P90X ve egzersiz bilgimle, Murat Boz’un o fotoğrafına baktığımda aslında nasıl toparlanabileceğini görebiliyorum. Dediğiniz gibi üzerinde bir tane uzun kollu tshirt olsa kimse laf etmez, bacaklar falan incecik.

  Kadınlarda daha az göze battığı konusu da doğru, çok fazla kişi biraz balıketi sever bizde :-)

  Bu Survivor’daki eleman da sağlam değişmiş ama, yüzü gülmüş :-)

  Cevapla
  • Bana da günde pek çok “öncesi” fotoğrafı gelir. Artık baktığım zaman nasıl (kolay) şekillenebileceğini gözümde canlandırabiliyorum.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız