22 Aralık Günü Başlamak İçin 3 Neden!

Tüm P90X’e başlamayı düşünenler, daha önce yarım bırakmış olanlar ve ha başladım ha başlayacağım diyenler yaklaşsın… Aslında her bir gün, egzersize ve sağlıklı beslenmeye başlamak için iyi bir gündür ama, sanki 22 Aralık biraz daha özel!

İşte size astrolojik sebeplerden, psikolojik sebeplere, hayatınıza 22 Aralık’ta yeni bir başlangıç yapmanız için nedenler…

1) 21 Aralık Gündönümü: 21 Aralık gecesi, Kış Gündönümü olarak bilinir. Kış Gündönümü’nde güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir, güneşin dünyaya en uzak olduğu andır. Kuzey yarımküredekiler (biz Türkiye’dekiler) için, bu tarihten sonra günler uzamaya başlar. Yani 22 Aralık sabahı doğan güneş ile, her gün bir öncekinden daha uzun, firesiz devam ettiğinizde, siz de güneş gibi, hergün bir öncekinden daha güçlü, tam da 21 Mart Ekinoksu’nda, yani gün ve gecenin eşit olduğu bir günde, ilerisi daha da parlak bir şekilde yeni fiziğinizle yeni hayatınıza merhaba diyebilirsiniz.

2) Tabii ki Pazartesi’ye denk gelmesi: Biz ne kadar hayatınızı değiştirmeye “Pazartesi” başlamak zorunda değilsiniz desek de, çoğu kimse yine de Pazartesi başlamayı yeğler. 1. maddede bahsettiğimiz günlerin uzamaya başlamasının ilk gününün Pazartesi’ye denk gelmesi de, siz “Pazartesi Başlamayı Sevenler” için bulunmaz hint kumaşı olacaktır.

3) Yılbaşı günü değil, şimdiden! : Dünya genelinde spor salonları, 1 Ocak sabahları tarihi günlerini yaşarlar… Yıl boyunca herkesin bir hevesle yazılıp sonra yarım bırakacağını iyi bildiklerinden, full kapasitelerinin 10 katına kadar üye alımı yapmaktan çekinmeyen spor salonlarının, kapasitelerinin test edildiği gündür. Ama bu yoğunluk 2 Ocak’ta en az yarı yarıya düşer. Bu da, spora ve diyete başlamadan önce son bir çılgın gece olarak planlanan yılbaşı ertesinin, aslında çok da iyi bir fikir olmadığını gösterir. Bu hem fiziksel hem psikolojik bir yarışsa eğer, neden buna 10 gün avans ile başlamayasınız? 1 Ocak’ta başlayacağım diyen birinden 10 gün ilerde olmak, o günü bir ivme ile geçmek, yılbaşı günü fazla yoldan çıkmadığı için kendini takdir etmek, özgüven vs. vs…

24 Yorum

 1. ayhan3404

  Birde yarismada var onuda katalim

  Cevapla
 2. Yine de 1 ocak :-))

  Cevapla
 3. Emre Günaydın

  Hocam ben p90x programına başlamak istiyorum programı siz mi yazıyorsunuz? sitede göremedim de..

  Cevapla
  • Evet, P90X DVD setleri ile birlikte siz (ve de isterseniz eşiniz/arkadaşınız vs. için de) 90 günlük program takvimi hazırlıyoruz.

   Cevapla
 4. Erkan

  Dogrusu ben astroloji diye bisey bile duymadim :-(

  Cevapla
 5. Hocam yarın başlıyacağım ama egzersiz kayıt formu yollayabilirmisiniz lütfen :(

  Cevapla
  • Tabii ki, gönderilmiştir.

   Cevapla
 6. Cidden tesadüf olmuş bu yazı. Bende bu gün annemle Decathlon’a gidip barfiks barı ve şınav barı aldım, yarında sabah 6 da kalkıp Chest And Back ile değişime başlıyorum :)))

  Cevapla
 7. umtku

  P90x yapamayıp yapanları kıskanmak diye birşey varmış geçen hafta öğrendim :) spor yapamıyor olmanın yan etkileri varmış.. huzursuzluk,enerji düşüklüğü,mutsuzluk vs vs..başlama konusunda tereddüt yaşayanlar başlasın derim orurarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur.. kalkın be başlayın emin olun ki hayatınıza katacağı şeyleri hayal bile edemezsiniz. Bol sporlu ve mutlu yarınlar dilerim..

  Cevapla
  • Aynen… Bu saydıklarının (huzursuzluk, enerji düşüklüğü, mutsuzluk…) tamamiyle tersi egzersiz yaptığın zaman için geçerli. Hormonlarla açıklaması mevcut; yani sadece psikolojik değil, fizyolojik olarak da.

   Cevapla
   • umtku

    Artık bi 10 gün katlanacağım bu duruma hocam sonrasında devammmmm :)))

    Cevapla
   • musess

    Bende kıskanıyorum :) çok kötü hissediyorum spor yapıyorum ama p90 x yapmıyorum spor yapmıyormuşum gibi sanki hiç güzel değil

    Cevapla
    • umtku

     :) ben yapamıyorum omuzumda sıkıntı var:) 2015 e giriyoruz ilk pazartesi başlıyorum:)

     Cevapla
     • musess

      Geçmiş olsun çok……. Sağlık önemli….dikkat edin tam iyileşmeden zorlamayın. Bende 11 ocakta başlayabilirim ancak

      Cevapla
      • umtku

       Teşekkürler ama yapamamak çok kötüymüş ya acaip sıkılıyorum:) senden 6 gün önce başlayacağım sanırım tabi bir aksilik olmaz bi yerimi sakatlamazsam

       Cevapla
       • musess

        Seni anlayabiliyorum hem de çok iyi :)inşallah tam hazır olduğun zaman başlarsın hiç bir aksilik olmaz…. Bende çok sıkılıyorum :(

        Cevapla
        • umtku

         Sayılı gün çabuk geçer diyip bekleyeceğiz.. :) hazır olacağım o güne kadar:) ben bu sıkıntılı dönemi sherlock holmes serisini okuyarak atlatıyorum:)

         Cevapla
         • musess

          Çok güzel sıkıntılı günler için :)benim depresyona girmeye bile zamanım yok şu ara,,,,,, çok severim kitap okumayı özellikle kışın ona bile zaman yok stresi mi yüzümde çıkan yeni sivilceler ile atabiliyorum şimdilik….. :)

          Cevapla
          • umtku

           Zaman ayırmalısın kendine stres iyi bişey değil.. tahminen sınavlar başlayacak yada başladı .. mesela uyumadan önce 5 sayfa bile okusan fark yaratabilir:))

         • musess

          Son yorumda cevapla butonu yoktu burdan yazıyorum çok çok haklısın kendime zaman ayırmalıyım ama açıp bir film izlemeyi bile zaman kaybı olarak görmeye başladım mecburen,momo diye bir kitap geldi şimdi aklıma tavsiye ederim zamanla ilgili çok güzel bir kitap :) sınavlar başlıyor ev taşıma stresi emlakçı emlakçı gez komisyoncular aç gözlü ev sahipleri derken ayaklara inen kara suları ve gerginlik burdan öğrencilerin çilesini bir kez daha dile getirmek istedim :)

          Cevapla
          • umtku

           :) ) Allah yardımcın olsun ev taşıma işi sinir bozucu bir olay.güzel filmler olmadığı için izlemiyorum onun yerine dizi tercihim forever var onu sevdim :) düşün ki ayın 11 de stresin tamamiyle bitecek daha huzurlu ve keyifli olacaksın:) instagramda barstylez die bi sayfa var barfiks vuhh diyorum onları izleyebilirsin :)

          • musess

           Evet düşündüm mis gibi annemin kollarında tony nın sesi evimizde çınlarken annem yeter yavrum kendine neden eziyet ediyorsun derken terden pestili çıkmış ben harika bir hayal şimdilik :) ve bu çok güzel geldi.. Amin :)evet sinir bozucu ev taşımak tekrar tekrar çabuk iyileşin sizde inşallah

 8. Astrolojiye falan hiç inanan biri değilimdir ama psikolojik açıdan mantıklı.

  Cevapla
  • Doğrusunu söylemek gerekirse ben de astrolojiyle arası olan birisi değilimdir. Ama güneşi çok severim :-) Güneşin uzamaya başlaması benim için motivasyon.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız