P90X İle Hacim Kazanmak…

P90X’in bir “kilo verme” değil, komple bir “vücut transformasyon” programı olduğunu her fırsatta söyleriz. Gerçi, yıllar boyu her bir şeyi deneyen ama asla kilo veremeyenlerin, P90X ile ideal fiziklerine kavuştuklarında, bunun heyecanıyla Blog’larda – Forum’larda daha paylaşımcı oldukları doğrudur. Bu da, sanki programın kilo vermede daha etkili olduğu izlenimini yaratır ve hayatı boyunca ince (hatta sıska diyelim!) olup da, amacı kaliteli kas kütlesi ile hacim kazanmak olanları haliyle biraz şüpheye düşürebilir.

Ancak, P90X Programı’nı uygulayarak, hacim kazanarak da istediğiniz fiziğe ulaşmanız fazlasıyla mümkün. Tabii burada madalyonun 3 yüzü devreye girer (aslında madalyonun 2 yüzü olur ama neyse, çaktırmayın…) Şimdi aşağıda sıralayacağımız 3 önemli madde ile, kaliteli kas kütlesi ile hacim de kazanarak istediğiniz süper bir fiziğe kavuşabilirsiniz.

1) Program Takvimi:

P90X Egzersiz Programı, temelde 12 DVD’den oluşur. Ama bu 12 DVD’nin hangi sıralama ile yapılacağı, hangisi ile ne zaman karşılaşacağınız, yani Program Takviminiz çok önem teşkil eder ve amacınız ne ise, o doğrultuda hazırlanmalıdır.

Aynı bir Fitness Salonu gibi düşünün. Amacı sadece kilo vermek (aslında yağ yakmak) olan biri de, amacı sadece hacim kazanmak olan biri de aynı spor salonuna gidebilir. Biri kapıdan çıkıp diğeri girdiğinde, salondaki tüm aletler değiştirilmez. Ama o salondaki ekipmanlara yaklaşımları, yani takip ettikleri rotasyonlar tabii ki farklı olacaktır.

İşte aynısı P90X için de geçerlidir. P90X amaçları farklı olanlar için de DVD’lerin kendileri değişmez ancak takip edecekleri program takvimleri birbirinden farklı olacaktır. Ancak bu sadece birinci aşama, şimdi ikincisine geçelim.

2) Tekrar Sayıları ve Ağırlıklar:

P90X’te amacı kilo vermek veya hacim kazanmak olan 2 farklı kişinin, ağırlık antrenmanlarındaki tekrar sayıları ve ağırlıklara da yaklaşımları farklı olacaktır. Dambıl kullanılan egzersizlerde, amacı yağlarından kurtulmak olan birinin tekrar sayısının ideal olarak 12-15 tekrar arasında olması gerekirken, amacı hacim kazanmak olan birinin ise tekrar sayısı 8-10 aralığında olmalıdır. Yalnız her iki yaklaşımda da ağırlıkların, özellikle son 3 tekrarınızda sizi zorlayacak şekilde seçilmesi doğrudur. Sizi 8-10 tekrarda zorlayacak ağırlık, kuşkusuz 12-15 tekrarda zorlayacak ağırlıktan daha fazla olacaktır. Bu da P90X ile hacim kazanmak isteyen birinin, genel olarak daha fazla ağırlık kullanması gerekliliğini getirir.

Yalnız hemen hatırlatalım, burada bahsedilen, dambıl gibi “serbest ağırlık” kullanılan egzersizlerdir. Barfiks, şınav gibi vücut ağırlığı kullanılan hareketlerde ise, maksimum verimin alınması için her iki yaklaşımda da “maksimum tekrar”, yani vücut artık bir tane bile yapamama noktasına kadar devam edilmesi doğrudur.

3) Beslenme:

Ve muhtemelen 2 farklı amaç ve sonucu birbirinden ayıracak en önemli madde, beslenme. Amacı P90X ile kilo verme olan birinin, günlük kalori ihtiyacına göre yine günlük bir “kalori açığı” (yani ihtiyacı olandan bir miktar eksik kalori tüketmesi) yaratması gerekirken, amacı hacim kazanmak olan birinin ise tam tersine günlük bir “kalori fazlası” yaratması gerekecektir.

Tabii burada, kalorilerin kaynağı yani nereden geldiği de önemlidir. Sırf kalori almak için pizza-kolalara ya da Snickers’lara hücum etmek sizi bir yere getirmez. Onun yerine protein yönünden zengin (kas inşası ve tamiri), yine karbonhidrat açısından dengeli, lif oranı yüksek ve vücudu aç bırakmadan ara öğünlerle desteklenmiş bir beslenmek şekli, ilk iki madde ile de birleştirildiğinde, P90X ile kaliteli kas kütlesi ile hacim kazanmak isteyenlere istedikleri sonuçları 90 gün içerisinde verecektir.

5 Yorum

 1. hkn23slr

  Aynen öyle hocam ben 63 kilo ile basladım 3. haftanın sonunda 65 kilo oldum . az tekrar maksimum ağırlık çalışıyorum tabi ki sakatlanma riskine girmeden yapıyorum . Çünkü çok yüklenip kendime zarar verebilirim daha 10 haftam olduğunu düşünerek hareket ediyorum 1. ay bitiminde bazı değişikler yapıp beslenme-uyku-dinlenme bu 3 sac ayağını maksimum düzeyde ve en iyi şekilde uygulamayı planlıyorum ve son olarak herkesin vücudu dilediğince olsun :)

  Cevapla
 2. Pınar BAYTAR

  hocam harika bir yazı olmuş :) açık ve net herşey teşekkürler :)

  Cevapla
  • Teşekkürler Pınar. Herkesi ilgilendiren bir konu değildi ama meraklısının da çok merak ettiği :-) P90X ile herşey mümkün…

   Cevapla
 3. İşte ne zamandır beklediğim yazı gelmiş. Gerçi size email attığımda bana özel olarak da açıklamıştınız ama şimdi böyle ayrıntılı çok güzel olmuş.

  Tek derdim, ağırlıkları değiştirirken biraz vakit kaybı oluyor ama yakında daha iyi bir dambıl seti aldığımda bu sorun da çözülecek.

  Cevapla
  • Teşekkürler Uluç,

   Evet, bu 2 noktaya dikkat ederek (1. maddeyi biz en doğru şekilde ayarlıyoruz çünkü) istenilen sonuçlar çok iyi şekilde alınabilir.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız