2 Adım İleri 2 Adım Geri… Ama artık herşey değişti!

Merhaba herkese. Öncelikle kendimi tanıtmak isterim. Adım Can, 21 yaşında mimarlık öğrencisiyim. Çocukluğumdan beri sporun değişik türleriyle ilgilendim. Son 3-4 yıldır vücut geliştirmeyle de uğraştım. Zamanımın ve hayat şartlarımın el verdiği ölçüde.

Okuduğum bölümün zorluğu spordaki verimime hep olumsuz etki etti. Düzensiz beslenme, düzensiz uyku, okul sonrası 2 saatlik trafiğinin üzerine yapılan antrenmanlardan dolayı 2 adım ileriye attıysam, 2 adım da geriye gittim hep. Bunun üzerimdeki etkisi bir hayalkırıklığının yanında boşa giden çabaların verdiği özgüven kaybıydı.

En formda olduğum zamanlarda bile göbeğim benimleydi. Bu sporla uğraşan herkesin bildiği bir şey vardır. Bu spor 3 kavramdan oluşur: Antrenman, beslenme ve uyku. Ben bunların 2 tanesini müthiş şekilde yapsam bile mutlaka 1 tanesinde başarısız oluyordum. (Projeler, projelerin aldığı zaman, düzensiz beslenme, proje sabahlamaları… vb) Dolayısıyla sonuç yine hüsran. Bu duruma deli oluyordum. Bu yüzden “1 ileri 2 geri gitmektense hiç yapmam” diye düşündüğüm, aylarca spor yapmadığım zamanlar oldu. Sonuç olarak fazlasıyla kilo aldım. O eski kaslardan da eser yoktu :-(

En sonunda bu düzensiz düzenden bıktım. Buna bir son vermeliydim. Peki bunu nasıl yapıcaktım? Önce şu yağlardan kurtulmak lazımdı. Kas yapmak kolaydı, gerisi gelirdi. Ama ben kardio yapmaktan nefret ederdim. Saatlerce önündeki TV’ye bakarak robot gibi koşmaktan ne zevk alırdı insanlar hiç anlamazdım (hala da anlamam:) Bana değişik şeyler lazımdı. Önce Crossfit diye birşey duydum. Keyifli geldi. Ancak bu ülkede bu sporun çok yaygın olmaması ve yapılan bir iki yerin de ticari amaçlar peşinde olmasından dolayı bu spordan soğudum, 2 ay yapıp gittiğim yeri bıraktım. Sonra bir süre daha kendi imkanlarımla internetten bulduğum hareketlerle devam ettim. Sonra o da azalarak bitti. Sonra Youtube’da gözüme bir video takıldı. “P90x transformation” adında bir video. İzledim ve bende müthiş bir duygu uyandırdı. Acaba gerçek miydi? Bence gerçek olamazdı. Ama müthişti. Aradığım tam da buydu. İyice araştırdım. Ölçtüm, biçtim, tarttım. 2 hafta boyunca düşündüm, en sonunda “ben bu işi beceririm” dedim. Şu zamana kadar bir sürü şey denemiştim zaten. Ne kaybederdim ki. Denemeye değerdi.

P90X’e başlamadan önce bayağı korkuyordum. Extreme hareketler içerdiğinden ötürü sakatlanma riski beni düşündürüyordu. Bu yüzden seti edindikten sonra bile, başlamadan önce 2 hafta boyunca her antrenmanı demo tadında yaptım. Kendimi çok zorlamadım. Daha çok programı uygulamalı incelemek gibiydi. Bunun bana kattığı şey, 2 hafta boyunca vücudumu bu programa hazırlamak oldu. Bu adaptasyon sürecini, kasların hamlık ağrılarını başlamadan önceki 2 hafta çektiğim için başladıktan sonra ağrılardan dolayı antrenmanlarım hiç aksamadı (yalnız ilk hafta Plyometrics sonrası 3 gün yeni sünnet olmuş gibi gezdiğimi çok iyi hatırlıyorum onu söylemeden geçemeyeceğim :) Antrenmanları aksatmadım. Bana gereken tek şey kendimi haftanın 6 günü antrenman yapmaya hazırlayacak motivasyondu. Bu da tabiki geçmiş tecrübelerim ve başarısızlıklarımdı. Michael Jordan’ın müthiş bir sözü var; “I’ve failed over and over again. This is why I succeed – Geçmişte tekrar tekrar başarısız oldum, işte bu gün bu sayede başarılıyım.”

Beni antrenmanlarda en çok zorlayan Yoga olmuştu. Yoga X… Allah kahretsin onu :-) Hayatımda böyle bir şey görmemiştim. İlk zamanlar yarım saat dayanabiliyordum. Zamanla tamamlamayı başardım ve anladım ki bu programın yarısı Yoga X. Tamamlamaya başladıktan sonra bu diğer antrenmanlarıma da olumlu etki yaptı. Tekrar sayılarım arttı, ağırlıklarım arttı. Stamina olarak da yüzde 30 diyebileceğim bir artış sağladı.  Herşeyden önemlisi, iyi hissediyordum.

P90X’e Eylül 2012’de başladım. O zaman okul daha başlamadığı için rahatça kafamı buna verebiliyordum. Yüzde 100 verimli antrenman ve sağlıklı beslenme. Okul açıldıktan sonra 1 ay daha direndim bu sporu yapmak için. Okulum varsa yorgun geleceğim için ağır antrenmanlarımı sabah yapıyordum. Akşama bırakmamaya çalışıyordum. Ve okulda da beslenmeme dikkat etmeye çalışıyordum. Evden ara öğünler getiriyordum. Böyle böyle direndim 1 ay daha. Ancak sonradan tekrar projeler, projeler, projeler… Beni her geçen gün uzaklaştırmaya başlıyordu P90X’ten. Direncim azalıyordu, motivasyonum kırılıyordu. Düşünün; teslim zamanları bütün gün çizimdi, maketti derken yemek yemeyi bile unutuyordum. Yediğim yemeklerin kalitesi düşüyordu zamansızlıktan ötürü. Sonra antrenmana gidiyordum. Bu antrenman kaliteme de yansıyordu. Antrenmandan sonra sabahlara kadar tekrar proje… Uykusuz halde tekrar okula proje dersine ve dönüşte gündüz 4’ten gece  3’e kadar deliksiz uyku. Sonuç olarak bozulmuş bir uyku düzeni, bozuk bir beslenme ve dolayısıyla mahvolmuş dinlenememiş yorgun bir vücut. Vücudum bu tempoya daha fazla dayanamazdı. Kendime zarar verdiğimi bu programın hakkını veremediğimi düşündüm ve P90X’i 2.ayımın sonunda bıraktım. Ne yazık değil mi? 1 ay kalmıştı sadece…

Kasım 2012’de bıraktıktan sonra 2 ay içinde hızla eski halime döndüm. P90X’e başlamadan önce 77 kiloydum. 2 ayda 70’e düşmüştüm. Bıraktıktan sonra 2 ayda 75 kiloya çıktım. O zaman P90X’e söz verdim: “İşleri yoluna koyup tekrar döneceğim”.

Verdiğim sözü tutmanın zamanın geldiğine karar verdim. Kafa olarak kendimi hazırlamam bir süre aldı. Mart 2013’ün sonlarına doğru tekrar başladım. Tabi yine 2 hafta hazırlık yaptım. Yeni başlayacak olanlara bunu şiddetle öneriyorum gerçekten işe yarıyor. 7 Nisan ikinci  P90X serüvenimin ilk günüdür. Bu sefer hiç bir mazeret kabul etmeyecektim. Her türlü işleri yoluna koyacaktım, bahaneler yerine çözümlerle ilgilenecektim. Müthiş bir motivasyon sağlamıştım. Gerekirse sosyal hayatımdan kısıp antrenmanlarıma odak veriyordum. O dönem yağ yakımım hızlansın diye yağ yakıcı kullanmıştım. Müthiş bir enerji veriyordu ama felaket bir uykusuzluğa sebep oluyordu. Gece 4’lere 5’lere kadar uyuyamıyordum. Bu da antrenman ve beslenme kalitemi düşürüyordu. İşe yarıyordu ama zararı yararına eşitti. 1 ay kullanıp bıraktım. Supplementlerden mucize bekleyen arkadaşlar… her şey diyetten ibaret. Diyetinize uyarsanız yağ yakıcılara zaten gerek yok. Bıraktıktan sonra tekrar uyku düzenimi ayarladım, diyetime uymaya devam ettim, zaten asıl patlama ondan sonra oldu. Hayatımı da düzene soktum. Projelerimi de son gecelere bırakmak yerine günü gününe azar azar yapmaya başladığım için sabahlamama çok gerek kalmadı. Bunların hepsi P90X sayesinde oldu. Bu programın yaşam kalitesini her yönden arttırdığına ilk elden şahit oldum.

P90X’e başladığımda 20 şınavı zor bitiren ben P90X’i bitirirken 50-60’a kadar çıkıyordum. Aynı şey barfiks için de geçerli. Başlangıçta 3 taneyi ıkına sıkıla çeken ben, son haftalarda 20’yi görüyordum. Bunda programın başarısı tartışılmaz ancak gereken bir şey daha varsa bu da motivasyon ve limitleri zorlamak. Geçmiş başarısızlıklarım limitlerimi zorlamama yardım ediyordu. P90X’i bu sefer bitirdiğimde başlamadan önceki yağ oranım yüzde 17’den 12’ye düşmüştü. Aynada kendime bakınca farkı görebiliyordum. Ancak asıl şoku “Before & After” fotorafını görünce yaşadım. Bu inanılmazdı. Başardığımı görebiliyordum. Bu program bana müthiş bir özgüven kazandırdı. Bu özgüvenin kaynağı aynada gördüğüm vücut değildi. Asıl, birşeyi başarmanın verdiği özgüvendi.

P90X’in bana kattıkları; dayanıklılık, güç artışı, aynada görmek istediğim fit bir vücut, çalışma disiplini, beslenme disiplini, sorumluluk bilinci, düzenli bir hayat, makineyle yarışır hızda bir metabolizma, özgüven ve en önemlisi… Başaramayacağım birşeyin olmadığının bilincine varmam.

Siz de başarısızlıklarınızın üzerine gidin çok çalışın boyun eğmeyin ve istediğinizi alın.. İyi günler :-)

Can Karagöz… Before & After…

Can P90X

12 Yorum

 1. Aykut hocam p90x bugun tesadufen gordum ve almaya karar verdım tek merak ettıgım hangı fıtneess malzemelerı almamız gerekıyor hanı fazla bı ucret cıkarmı ve abartılıcak kıloda yok 75 kılo boy 1.69 yas 19 yaza fit bır sekılde gırmek ıstıyorum bana bı yardımcı olursanız cok sevınırım hocam ıyı gunler saygılarla….

  Cevapla
 2. Can, yazını büyük bir hevesle okudum dostum. Gösterdiğin hırsa ve kararlılığa da hayran kaldım. Başarını her alanda devamlı gösterebilmen dileğiyle :) Umut

  Cevapla
 3. Orhan

  Yazı çok güzel sizinde,benimde ve eminim okuyan herkesin motivasyonunu ve inancını arttırmıştır.90.gün sonuçlarınızı merakla bekliyorum :-)

  “I’ve failed over and over again. This is why I succeed – Geçmişte tekrar tekrar başarısız oldum, işte bu gün bu sayede başarılıyım.” sözü aslında milyonlarca kişinin hak vereceği bir söz.PC ekran koruyucusu yaptım :-)

  Cevapla
 4. Tek kelimeyle:
  Mükemmel . :)

  Cevapla
 5. merhabalar çok güzel bir değişim yaşamışın sakın karın kaslarım daha belirgin olsun diye kg kaybına uğrama internette çok kişi var inanılmaz gözüken karın kasları ama kiloları çok düşük reel de görünce dönüp bakmazsın :D
  bence kg korursan ve beslenmene dikkat edersen sonuçlarını korursun ve geliştirirsin resimlerde bulk define yaşamış gibisin bu arada telefonun kapağı da dikkatimi çekmedi değil
  gögüsler çok iyi olmuş pump etkisi 2 resim arasında en büyük fark gögüs ile omuz arasındaki çizgi ve göbekden kurtulman kas hafızanı tetiklemiş p90x başarılarının devamını diliyorum
  benim 1turumda beslenme şeklim çok kötüdü inkar edemem bilinçsizlik diyebiliriz ama senin başlangıcında bilgin olduğunu görüyorum ve zamanı geldiğinde bunu kullanarak p90x ruhunu layıkıyla yerine getirmişsin
  p90x özellikle bu kar kış kıyamet dönemlerinde salona gitmek çile çekmek yerine evinde sıcak ortamda yapmak ve böyle sonuçlar görmek insani motive ediyor aramıza hoşgeldin:D

  Cevapla
  • cankaragoz

   Öncelikle teşekkür ederim yorumların için. Söylediklerin çok doğru. Şu an bulk döneminde olmama rağmen 3 ay içerisinde yağ oranımı yüzde 10’a çekip 2 kilo kas kütlesi kazandım. Bu da üst sınırlarda olan metabolizma hızımın bana verdiği bir ödül gibi. Olması gereken yolda gidiyorum. Teşekkürler:)

   Cevapla
  • Tekrar Merhaba Can,

   İbrahim’in söylediğine birşey ekleyeyim, bilmiyorum farkında mısın ama abdominallerinin anatomisi çok iyi ve simetrik. Şimdi senin yazını okurken, tesadüf hemen sağ tarafında “Rastgele Blog Yazıları”nda Koç Wayne’in (kendisi P90X Koçları arasında çok ünlüdür) Before & After’ı vardı. Karın kasları çok iyi çıkmış ama maalesef asimetrik, çarpık çurpuk (Google’a Coach Wayne yazarsanız hemen çıkar ama kolaylık olsun diye aşağı ekledim :-)

   Yanlış anlaşılmasın, sonuçları çok çok iyi, kendisiyle de pek çok kez yazışmışlığım, bilgi alışverişim olmuştur ama kendisinin de itiraf ettiği gibi abdominalleri çarpık (onun deyimiyle crooked). Fotoğrafa bakarsanız adamda 6-pack değil, 5-pack çıkmış.

   Tekrar başa döneyim, bizim gördüğümüz kadarıyla senin abdominallerin olabildiğince simetrik. Yani İbrahim’in söylediğine ek olarak aslında biraz daha yağ oranını düşürüp 6-pack’leri tam olarak ortaya çıkardığında, sonuçlar “Woooooaaawww!” dedirtecektir. Özellikle de yazın (tamam kışa giriyoruz farkındayım ama yatırım yapmanın tam zamanı).

   Bu sadece benim görüşüm.

   Wayne

   Cevapla
   • cankaragoz

    Koç Wayne’i tanıyorum. Kendisi p90x2 cast’ında da yer alıyor.Dediğiniz gibi anatomi çok önemli. Şu an yaptığım haftalık programda 1 p90x kardio antrenmanı ( Plyometrics, interval X, core synergistics) ve hafta sonu bir gün yoga X yapıyorum. Çünkü yaptığım programda pek cardioya yer yok. Bu yüzden 1-2 gün çift antrenman yaparak bunu dengelemeye çalışıyorum.Bunu yapmasam şuan ki aldığım karbonhidrat miktarına hiç bir karın kası dayanamazdı zaten:) Benim asıl güvendiğim p90x2 olucak bu konuda. Söylediklerinizi dikkate alıcam:)

    Cevapla
 6. Pınar BAYTAR

  selam can yazını sonuna kadar okudum ama sonucunun I’ve failed over and over again. This is why I succeed. olmasına sevindim tebrikler :)

  Cevapla
  • cankaragoz

   Teşekkürler iyi çalışmalar:)

   Cevapla
 7. Selam Can,

  Süper bir değişim, süper bir yazı. Paylaştığın için çok teşekkürler. Yazdıklarını okurken sanki yaşarmış gibi oldum. Senin de P90X koşulların, aslında mükemmelin çok altındaymış yaparken. Ben de o fotoğrafını gördüğünüz sonuçlarımı daha 40 günlük kızım varken, kışın ortasında başladığım P90X’im ile almıştım. Ama senin de bahsettiğin gibi herşey motivasyon aslında.

  Zaten yazıda beni en çok etkileyen de, P90X’in sana kazandırdığı özgüvenin birincil sebebinin, aynada gördüğün vücut değil, bunu başarmış olmanın verdiği özgüven olduğunu söylemen. Kesinlikle doğru. P90X’e başlayıp yarım bırakan da bir ordu insan var. Ama onlardan değil de bitirenlerden olmak, yani bir bakıma P90X’i “yenme” duygusu paha biçilmez. Yanında gelen süper vücutlar da bonu (süper bir bonus :-)

  P90X’i başarıyla bitirenin, hayatta da önünde hiçbir engel duramaz. Her alanda ve mesleğinde de çok başarılı olacağına eminim.

  Tekrar tebrik ederim…

  Aykut

  Cevapla
  • cankaragoz

   Burada hep birbirini anlayan insanlar toplanmış:) Söylediklerinize katılıyorum sonuna kadar.Teşekkür ederim yorumlarınız için:)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız