Dambıl mı, Direnç Lastiği mi? Hangisini Seçmeli?

P90X Programının “minimal” ekipman ile yapılan çok ama çok başarılı bir Ev Fitness Programı olduğunu artık hemen hepiniz biliyorsunuz. Peki bu “minimal” ekipmandan kasıt nedir?

Birincisi, bazı hareketlerin ve programın gerisinde kalmamanız için şart olan bir Kapı Barı. Kapı Barları (Ana Sayfa’daki büyük 4. slide‘da fotoğrafını görebilirsiniz) özellikle Barfiks hareketlerini yapabilmenizi sağlayacağı gibi, isterseniz aynı zamanda Şınav hareketlerinde de size ekstradan 10-15 cm derinlik vererek, hareketlerin daha etkili ve sonuçların daha iyi olmasını sağlayacaktır.

P90X için gerekli diğer ekipman ise bir çift dambıl ya da Direnç Lastiği’dir. Şimdi gelelim ana sorumuza; dambıl ya da direnç lastiklerinden hangisini seçmeli?

Bizim yanıtımız, eğer aşırı derecede seyahat eden, haftanın yarısını otellerde geçiren biri değilseniz, tercihiniz dambıl olmalı. Bu tip durumlarda direnç lastikleri, fazla yer kaplamaması, dambıllara kıyasla kolay taşınabilmesi ve de diğer yandan döküm ağırlıklara kıyasla daha ucuz olmaları açısından pratiklerdir. Ancak, P90X hareketleri açısından gösterecekleri direnç ve kaslarınıza uygulayacağı rezistans, bir dambılın vereceği kadar iyi olmayacaktır. Serbest ağırlıklar (yani dambıllar) günümüzde fitness dünyasının hala en kullanışlı ve etkili ekipmanlarıdır.

Dambıllar, sonuç olarak bir metal değerleri de olduğundan çok ucuz ekipmanlar değillerdir. Ama iyi – sıkı bir fizik ve de yaşam boyu fitness bir amacınız olacak ise, zaten er ya da geç bir dambıl seti edinmeniz yerinde olacaktır. P90X için genellikle, ağırlıkları tak-çıkar değiştirilebilir dambıl setleri en uygun alternatifler olacaktır. Genellikle 2 kısa bardan ve de toplam 18 ya da 20 kilodan oluşan bu setler, programınız boyunca size gerekli tüm ağırlık kombinasyonlarını sağlamaya yeteceklerdir. Bu tip setler artık Migros, Carrefour gibi büyük marketlerde bile bulunabilmektedir. Kaşınıza Krom ya da Vinyl (Plastik Kaplama) gibi seçenekler çıktığında ise, tamamen bütçenize göre karar verebilirsiniz. Krom kaplama setler genel olarak daha şıktır ama her zaman dediğimiz gibi “ağırlık ağırlıktır” ve size/bütçenize en uygununu almanız yeterli olacaktır.

Son olarak, başta bahsettiğimiz fazla seyahat eden kategorisine girenler ya da yine de dambıl yerine Direnç Lastiği kullanmak isteyenler için, sadece tek bir sertlikte değil, farklı sertlikteki (genelde farklı sertlikler farklı renklerde sunulur) lastikleri içeren bir set almaları tavsiye edilir. Böylece farklı kas gruplarını ilgilendiren egzersizlerde, farklı direnç seçeneklerine erişim şansınız olacaktır.

Bands vs Weights

5 Yorum

 1. Bora

  Öncelikle yazın gayet bilgilendirici olmuş teşekkür demek isterim öncelikle,diğer yandan asıl konuya gelecek olursak 8-10 gündür hangi dunbell seti alsam ne alsam diye bakıyorum araştırıyorum hatta beachbody’nin kendi forumlarını da inceledim genellikle adjustable dumbell öneriyorlar ki şu an burada onlardan almak için hem yurtdışından söylemek gerekiyor hem de aşırı pahalıya geliyor herneyse demin rastladığım bir yazıya göre 20 lbs yani 9 kilo civarı bir set başlamak için ideal deniyor viceps curl için ancak hiç emin olamadım çok ağır gelebilir diğer yandan dumbell kullanılan hareketlerde farklı ağırlıklara ihtiyaç duyuluyor mu yoksa aynı ağırlık üzerinden mi gidiyor kol sırt için?…

  Cevapla
  • Teşekkürler. Adjustable Dumbell’lar süperdir ama yeni başlayanlar için çok gerekli değil. İleri seviyede düşünülebilir ama. Ben kendiminkini yurtdışından alarak bizzat yanımda taşımıştım; yarısını valize koyup, yarısını da yanımda taşımıştım ve hemen her aktarmada problem çıkmıştı. En son Almanya aktarmasında polis memuru aldı benim dambılı, uçağın pilotuna soracağız dedi. O izin verirse problem yok! Polizei önde, elde dambıl, ben arkada Cockpit’e kadar yürüdük :-) Pilot tabii ki problem yok dedi. Dambıl ile uçak kaçıran henüz olmamış sanırım :-)

   Neyse, ama onun yerine ağırlıkları manuel olarak tak-çıkar değiştirilebilir setlerden edinebilirsin. 9 kilo değil de onlar genellikle 18 ya da 20 kg (toplam) oluşur ve öyle bir set, P90X’in sonuna kadar gerekli tüm ağırlık kombinasyonlarını sağlayacaktır.

   Cevapla
 2. Pınar BAYTAR

  hocam bende ikiside var ama dambıl tercih ediyorum :)

  Cevapla
 3. Hocam bu yazı için teşekkürler. Sanırım beni düşünerek yazdınız :-) Cumartesi DVD setim geldiğinde size aynı soruyu sormuştum da siz de bana dambıl tavsiye etmiştiniz. Umarım dambıl setim de yarın gelecek ve verdiğiniz programa göre start vereceğim.

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Rica ederim Sarp,

   Evet dediğim gibi, aşırı seyahat etmek zorunda kalan biri değilseniz, benim tercihim her zaman dambıldan yana olacaktır.

   Yarın ilk gününde başarılar :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız