Neden Kolay? – DVD No:8

P90X’in zorluklarını değil, kolaylıklarını anlatan seri “Neden Kolay”da sıra 8 no’lu DVD, Merkez Sinerjik – Core Synergistics’te…

Öncelikle belirtelim, Core Synergistics DVD’si, P90X’in en iyi dizayn edilmiş (aslında hemen hepsi öyledir ama) egzersizlerinden biri olarak kabul edilir. Düzenli P90X yap(a)madığınız zamanlarda bile, ara sıra bu DVD’yi oynatıcınıza takarak yapmak, size unuttuğunuz tatlı kas ağrılarını hatırlatacaktır. İşte program sıralaması gereği, belki pek çoklarınızın ilk göz ağrısı sayılacak Core Syntergistics’in “neden kolay”ları…

08 Merkez Sinerjik / Core Synergistics – Neden Kolay?

1) Her zamanki gibi süre ile başlayalım… Merkez Sinerjik’in başlangıç sayacı, 57 dakika 27 saniye. Hemen gözünüz korkmasın, daha başta bunun 6:31‘i ısınma, 3:30‘ı ise esneme hareketleri ile geçecek. Tabii Tony’nin ekstra konuşmaları ve hareketleri anlatmaları ile birlikte, ana egzersize başlamadan önce sayacınızda 46:59‘u başarıyla göreceksiniz.

2) Merkez Sinerjik’in “Neden Kolay” yönünden özelliliği ve neden genellikle ilk gününüze konulmasının da sebebi, hareketlerin her başlangıç seviyesine göre modifiye edilebilir olmasındadır. Örneğin, “şınav”dan mı korkuyorsunuz, dizlerinizin üzerinde yapma şansınız var. Zıplamakta problem mi yaşıyorsunuz, ayaklarınız yerde havalanmasın bile… Tony Hoca, size bu opsiyonları sunacak.

3) DVD’nin adındaki “Sinerjik” kelimesi, bir ya da bir kaç kas grubunun değil, vücudun merkez bölgesini ilgilendiren pek çok kas grubunun birlikte bir sinerji içerisinde çalıştırılmasını ifade ediyor.  Yani örneğin bir “Göğüs & Sırt” egzersizinde olduğu gibi, sadece 2 büyük kas grubuna yüklenmeyecek, daha hafif seviyede ama neredeyse tüm vücudunuzu çalıştıracaksınız.

4) İlk 8 hareket bittiğinde, eğer siz de bitmek üzereyseniz, Tony yine imdada yetişecek ve size 1 dakikaya yakın bir su molası verecek.

5) Merkez Sinerjik’te toplam hareket sayısının, diğer DVD’lerin ortalamalarına göre daha az sayıda olduğunu hatırlatalım. Çünkü hemen bir 8 hareketten sonra bir 45 saniyelik su molası daha gelecek.

6) İkinci su molasından sonra sizi sadece bir 3 hareket daha bekliyor olacak. Ardından sayacınız daha 9:33‘ü gösterirken, Tony Horton sizi ya Bonus Raunt’a ya da onu atlayarak soğuma periyoduna geçmeye davet edecek. Programda hangi seviyede olduğunuza bağlı olarak, adı üzerinde “bonus” raundu atlama opsiyonunuzun her zaman var olduğunu hatırlatalım.

7) Ve zamansal açıdan son olarak, yine diğer DVD’lere göre daha uzunca sayılacak (bu pozitif bir şey!) tam 5 dakika 6 saniyelik bir soğuma periyodu ile egzersizi tamamlayacaksınız.

8) Ek bir not: Eğer diğer ağırlık antrenmanlarında not tutulan “Egzersiz Kayıt Form”larını doldurmayı çok sevenlerden değilseniz, Merkez Sinerjik’te not tutmanın olmadığını hatırlatalım.

* Sonuç olarak, Merkez Sinerjik’in pek çokları için “P90X ile tanışma DVD’si” fikri ile her başlangıç seviyesinin göz önünde tutulduğu, çok iyi bir dizayn edilmiş ve üst kalite bir egzersiz olduğunu bilmeniz yeterlidir.

3 Yorum

 1. ziinal

  superman , banana roll bu dvd de miydi hatırlayamadım ama ilk gün yaparken baya zorlanmıştım ama bir o kadar da eğlenmiştim :)

  Cevapla
 2. Kesinlikle benim en favori egzersizimdir kendisi :-) Rol modelim de Dreya.

  Cevapla
  • Benim de Kenpo X ile Core Synergistics ilk iki sıraya oynar favorilerimde.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız