Nefes Alış Genişliğimiz ve Sorumluluk Düzeyimiz Arasındaki İlişki

P90X gerçekten zor bir program; zor olması bütün vücudu eksiksiz olarak çalıştırmasında aslında, olumsuz algılanmasın :-) Tüm P90X ailesine saygı duyuyorum, sizlerin nasıl insanlar olduğunuzu bilmeden ve tanımadan. Burada 90 günü tamamlayan da, bırakan da, hiç başlamayıp niyetlenen de, ortak bir amaç taşıyor: Değişim!

Bir şeyleri değiştirmek için harekete geçmek, saygı duyulacak bir davranış biçimidir. Bu yüzden bunu bu platform dışında herhangi bir yolla yapanlar da, Tony ve çetesi ile birlikte yola koyulanlar da saygın kişilerdir (abarttığımı ve fazla büyütmüş olduğumu düşünüyorsanız yanıldınız, hiç abartmadım).

Amacınız ne olursa olsun, eylemin amacınızın üstünde değişikliklere neden olduğunu düşünürüm. Bedenimle olan iletişimim de hep bu dürtü ön plana çıkar bu yüzden de. Spor yaparken organlarımla konuştuğum doğru :-) Bacaklarım, kollarım, iskelet sistemim, kaslarım, hatta yağlarım, hepsinin ne dediğini teker teker dinlemeye çalışırım :-) Parçadan bütüne ulaşır ve “biz bunu yapabiliriz” derim, “hadi harika gidiyorsunuz!” Bu arada insan bedeninin harika dizaynına şaşırır ve mutlulukla dolarım.

Spor konusunda, motivasyonumu sağladığım ve kesinlikle beden ile ilgili kısmına çok katıldığım bir kitaptan nefes ile ilgili bir alıntı paylaşmak istiyorum. Spor yapmak, nefes alışverişimize odaklandığım nadir anlardan, bir çok kişi için de böyle olduğunu düşünüyorum ne dersiniz?

Koşmak dikkatimi nefes alışıma daha fazla vermemi sağladı. Nefes almak hem bize en yakın, hem de an hayati bedensel işlev olmasına rağmen, genellikle bunun bilincine pek varmıyoruz. Nefes almak, düşüncelerimizin ritmini izleyerek, duyguların yoğunluğu ile fiziksel şiddetine bütünüyle kendini uyarlayıp, oluşun her lifini yaşam merkezlerimize bağlayarak, yaşantımızdaki her işleve eşlik eder. Ama nefes aldığımız için ne şükrediyoruz, ne de aldığımız ilk nefesten bu yana biriken borcumuzu kabulleniyoruz.

Dreamer; “Bir gün dünyayı düşün, araçlarıyla yani düşünüş ve nefes alışla nasıl şekillendireceğini bileceksin” dedi. “Nefes almak” ve “sorumluluk” sözcüklerinin aynı latin köke ve aynı etimolojiye sahip olmaları kazara değildi.

Dünya, bulunduğun sorumluluk basamağına göre biçimlenir. Bir kişinin nefes alış genişliği, bulunduğu sorumluluk derecesine karşılık gelir ve yapabilecekleri ile sahip olabileceklerinin tümünü belirler…

Tanrılar Okulu

Stefano Elio D’ANNA

3 Yorum

 1. Nefes çok önemli gerçekten de sadece sporla ilgili değil hayatın genelinde ama çoğumuz dikkat etmiyoruz.Herkes nefes alıyor ama kaç kişi bilinçli nefes alıyor ki.
  A.Robbins’in bir seminerinde nefes ile ilgili 2-8-4 kuralını dinlediğimden beri uygularım.2 birim nefes alıp-içimizde 8 birim tutup-4 birim ağzımızdan nefes verme…ve bunu 10 kere tekrar etmemiz durumunda hem daha rahatlamış oluruzu hem de kandaki alyuvar sayısında artış meydana gelir.
  Benim de kitap listemde Mustafa Kartal’ın kitapları var nefes konusu ile ilgili ,senin kitabı da listeme ekliyeyeim :)

  Cevapla
 2. Bu güzel Blog için teşekkürler Musess… Bendeniz de “nefes”in önemini kavramış olanlardanım…

  Cevapla
  • musess

   ben teşekkür ederim aykut hocam…..

   Cevapla

Yorum Paylaşınız