Neden Kolay? – DVD No:7

“Neden Kolay” serisi, zaten belki de tartışmasız P90X’in en kolay DVD’si sayılan “Esneme / X-Stretch” ile devam ediyor…

Evet, P90X’in 7 no’lu DVD’si olan “Esneme” egzersizi, ne bir hoplama-zıplama, ne de herhangi bir ağırlık kaldırma içermediğinden, P90X’in en kolay egzersizi olarak kabul edilir.

Şimdi isterseniz gelin, bu “kolay” egzersiz rutininin, “neden kolay” olduğuna biraz daha yakından bakalım…

07 Esneme / X-Stretch – Neden Kolay?

1) X-Stretch / Esneme, 57 dakika 31 saniye ile zamansal olarak kısa sayılmaz; ama başta da söylediğimiz gibi diğer tüm DVD’lerin aksine, hoplamalı-zıplamalı bir kardiyo ya da ağırlık antrenmanı içermediğinden, muhtemelen sizi terletmeyecek (yine de biraz terleyebilirsiniz) tek P90X egzersizidir.

2) Bazıları, egzersizlerin başındaki ısınma periyotlarını sevmez ve hemen aksiyona geçme ister! Eğer siz de onlardan biriyseniz, bu DVD (Karın Parçalayıcı DVD’si ile birlikte) başlangıçta ısınma hareketleri içermeyen tek DVD’dir.

3) Yine benzer şekilde, diğer tüm DVD’lerin sonundaki “cool-down” yani soğuma periyotlarından hoşlanmayıp, hemen duşa koşmak isteyenlerden iseniz (ki hiçbir DVD’deki soğuma periyotlarını atlamanız önerilmez), bu egzersizde “soğuma” bölümü de yoktur.

4) Gördüğünüz gibi, zaten P90X’in en kolay DVD’si kabul edildiğinden, bu konu başlığı altında, hakkında yazılabilecek çok bir madde yok. Ama gelelim en en en önemlisine… Esneme DVD’si, 90 günlük program takviminizin her haftasında yer alır ANCAK, her 4 haftada bir gelen “Recovery – Dinlenme/Toparlanma” haftası dışında, onu yapıp yapmamak tamamen opsiyoneldir; yani sizin paşa keyfinize kalmıştır. Hatta biz diyoruz ki, eğer programınızdaki Yoga’yı hakkıyla yapmaya çalışan ve atlamayan biriyseniz, her haftanın son gününe yerleştirilen “Esneme” DVD’sini yapmanıza gerek yoktur, o günü komple tatil ilan edebilirsiniz!

İşte bu madde, 7 no’lu DVD’nizi “Neden Kolay” serisinin zirvesine taşır! Neden Kolay? Çünkü yapmak zorunda değilsiniz!…

4 Yorum

 1. Hocam, bu seri sanırım sıradaki Core Synergistics’ten sonra da devam etsin. 9 ve 10. dvdler hakkında bir bilgim yok, henüz oraya gelmeyi başaramadım, yazacaklarınızı merak ediyorum.

  Cevapla
  • Tabii ki devam edecek Metehan. ARX’e kadar…

   Cevapla
 2. Ben de bu yazı dizisinde bu DVD’yi özellikle merak ediyordum :-)

  Tahmin ettiğim gibi bu sefer fazla madde çıkmamış. Ama 4 madde zaten güzel özetlemiş.

  Cevapla
  • Aynen, bu DVD’nin “neden kolay”larının diğerlerinden kısa olması doğal sanırım.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız