Neden Kolay? – DVD No:6

Kenpo-X, zaten P90X’in en keyifli ve güç olmayan egzersizlerinden biri kabul edildiğinden, bu “Neden Kolay?” yazıdan sonra artık Kenpo gününüzde DVD’nizi daha da bir hevesle ve şevkle player’ınıza takabilirsiniz.

Kenpo, bir Uzak Doğu dövüş sanatı çeşidi. Ve büyük hoca Tony Horton, onu çok güzel ve hızlı ilerleyen bir cardio egzersizine dönüştürerek, P90X’in bir parçası olarak bizlere sunmuş. Bize ise, bu zaten keyifli DVD’nin kolay ve yapılabilir yanlarını ön plana çıkararak, sizi daha da motive etmek düşüyor.

06 Kenpo X – Neden Kolay?

1) Tony’nin her DVD öncesinde yer alan açılış konuşması bittiğinde, ekranınızın sağ alt köşesindeki sayaç 58 dakika 45 saniyeyi gösterecek. Sadece bu DVD’ye özel olarak ayrı ayrı ısınma ve esneme periyotları değil, hem ısınma hem esnemeyi içeren tek bir 11:54‘lük süre olacak. Bu da henüz ana egzersize başlamdan sürenizi 46 dakikalara indirecektir.

2) Ana egzersiz hareketlerine geçtiğinizde, yine diğer tüm DVD’lerden ve egzersizlerden farklı olarak, bu sefer ekranınızda herhangi bir süre sayacı değil (30 ya da 45 saniye gibi), attığınız tekme ve yumrukların sayısı kadar bir sayaç göreceksiniz. Örneğin, 25 adet yumruk atmanız istendiğinde, ekranınızdaki sayaç da bunu size gösterecektir. Eğer başlangıçta ekrandakilerden daha yavaşsanız, toplam rakamlarınız daha düşük olsa da, onlar hareketi bitirdiğinde sizin de bitirmeniz yeterlidir, ardından sıradaki harekete geçebilirsiniz.

3) Tony Horton, her zamanki gibi sizi zor bir yerden değil, çok kolay bir hareketten başlatarak, çıtayı giderek yükseltecektir. Örneğin ilk harekette, daha ne bir yumruk ne de bir tekme vardır, sadece kalçalarınızı bir sağa bir sola sallarsınız :-)

4) Egzersiz boyunca her 5-6 hareketten sonra size molalar verilecektir. Üstelik bu molalar diğer çoğu egzersizde olduğu gibi 30’ar saniyelik değil, 1 dakikayı aşkın, bazıları 2 dakikaya yaklaşan molalar olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken, molaların oturup dinleneceğiniz vs. molalar değil de, hareket halinde olmanız gereken molalar olduğudur. Bu şekilde, kalp ritminizi tekrardan çok yavaşlatmadan, hem biraz dinlenip hem de yağ yakımına devam etmiş olursunuz. Bu sebeple, kalp ritminizi yüksek tutmak adına Tony, bu molaların ardına 10’ar tane ayakları yerden kesecek “Jumping Jack” hareketi eklemiştir.

5) DVD’nin kolaydan zora doğru ilerlediğini söylemiştik (aslında hiçbir hareketi zor sayılmaz – P90X’in En Zor 10 Hareketi listesine Kenpo’dan bir hareket girmemiştir!), henüz daha ilk tekmenizi savuracağınızda, ekranınızdaki sayaç 32 dakika kaldığını gösterecektir.

6) Kenpo’nun sonlarına yaklaştığınızda (7 dakika 20 saniye kala), artık atacağınız tekme ve yumruklar bitmiştir. Bacaklarınızı açıp, dizlerinizden hafif bükerek dirseklerinizi savurma ve son bir hareket ile ana egzersiz sonlanacaktır. Bu bölümde, iyi bir final yapmak istiyorsanız, dizlerinizi mümkün olduğu kadar kırıp, yanmayı üst bacaklarınızda hissederek finish’i görmeyi deneyebilirsiniz.

7) DVD’nizde son 4 dakika 38 saniyeye geldiğinizde, soğuma hareketlerine gelerek egzersizi başarıyla sonlandırmışsınız demektir. Kenpo-X’in genel olarak zor olmadığından bahsettik ama unutmayın, eğer bu aşamada Kenpo’da hala terlemedi iseniz, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir! Bir dahaki sefere kendinizi daha iyi verin ve yumruk/tekmelerinizi savururken, karşınızda sevmediğiniz bir kişiyi hayal edin! Bu taktik işe yarayacaktır.

6 Yorum

 1. Metehan

  Hocam mail atmistim bakar misiniz :)

  Cevapla
 2. volvol6161

  Kenpoyu bende seviyorum elime 2.5 / 2.5 dambıllar alıp yardırıyorum düzgün yapılırsa en iyi ter attıran program

  Cevapla
 3. musess

  Bugün yaptım

  Cevapla
 4. Aykut hocam merhaba,mailime cevabınızı bekliyorum hocam .

  Cevapla
  • Merhabalar Mert,

   Biraz önce cevap verdim :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız