Güzellik Görecelidir :-)

Bayan olarak en çok karşı çıktığım şeylerden biri kadınların ideal ölçülere sıkıştırılmış olmaları, 90 60 90 gibi mesela… Bu ölçüler zamana ve modaya göre değişti. Bence, sahip olduğumuz şey idealdir. İdealin üzerinde değişiklik yapmak tamamen kişinin kendi seçimi olmalıdır. İdeal vücut ölçüleri dayatmak insanları psikolojik hastalıklara kadar götürebiliyor. Medyanın en iyi yaptığı şeylerden biri de bu. Neden önce dış görünüşe bakıp yargılar üretiyoruz ki. Diyelim ki siz 100 kilosunuz ve 160 kilo olan birine bakıp “ayyy ne şişman, ben iyi ki öyle değilim, çok şükür” demek gibi bir kültürümüz var sanırım. Şişman diye tabir ettiğimiz insanlar hantal olmak zorunda değiller. Şişmanlık ile hantallık neden yan yana yapıştırılıyor. Ben hantalım ve yapamam diye spor programlarına başlamayan o kadar çok tanıdığım kişi var ki. Bu algıdan neden vazgeçmiyoruz. İnsanların başkalarının dış görünüşü hakkındaki düşünceleri ve ön yargıları gerçekten rahatsız edici. Modaya göre ölçülere sokulmaya çalışmak da,başkalarının ideallerinin hepimizin ideali gibi gösterilmeye çalışılması. Bütün bunları reddediyorum kendi adıma, erkekler için de geçerli aynı şeyler… Şişman bir adam da gayet karizmatik ve mükemmel olabilir.

Benim için bu kadın 90 60 90 bir çok bayandan daha güzel ve daha çekici mesela. Yapmış olduğu hareketler ve bedenini taşıyabilme gücü taktire şayan! Malum markanın melekleri gibi olmak isteyeceğine, kadınlar neden önce yapabilme yetisini istemiyorlar. Hem, kilolardan utanıp zayıflayıncaya kadar eve tıkılıp kalmaktan ve bol giyinmekten iyi değil mi? Bakışlardaki alay siz yapmaya çalıştıkça kendini hayranlığa bırakır bu videoda olduğu gibi. Özgürlüklerimizi kendi seçimlerimizle kazanabiliriz. Bedenimizin nasıl olması gerektiği de dahil buna.

Bugün Plyometrics’imi tamamlamış bulunuyorum :-) Günlük görev başarı ile yerine getirilmiştir. Ölçüler mi? Onlar umurumda değil! :-)

9 Yorum

 1. icten

  Şişman olmak utanılacak bir şey değil elbette, insan sağlıklı olmak için çaba sarf etmeli güzel görünmek ikinci planda olmalı.
  Ama ben bu videodaki durumu da hiç estetik bulmuyorum. Evet hareketleri yapabilmesi harika ama görsellik üzerine kurulu olan bir bütünlük için güzel bir görüntü değil benim düşüncelerime göre

  Cevapla
  • musess

   evet içten hanım tam da burada başlığa geri dönmüş oluyoruz güzellik gerçekten göreceli:):)şişman biri bacaklarını sıfır açabilir dayanıklı ve çevik olabilir ama estetik algısına söyleyecek sözüm yok gerçekten bu öyle görece öyle değişken ki…mesela ben kaslı kadınları güzel buluyorum:)…sanırım genellikle yorumlardan anladığım kadarıyla zayıflamak isteyenlerin kas pek sevilmiyor bayanlar tarafından.bu arada 15.günümden selamlar saygılar hepbirlikte güzel sonuçları görmek dileği ile sağlıklı kalın..

   Cevapla
   • icten

    Açıkcası ben de kadında kas seviyorum:-) tabii yine abartı olmamalı.

    Pes etmezsen istediğin vücuda ulaşabileceğine eminim. Ama dikkat etmen gereken hareketleri gerçekten doğru yapmak. Eğer ki hareketleri doğru yapamazsanız 90 gün değil 120 gün geçse bir sonuca ulaşamazsınız (sadece zaýıflayabilirsiniz).
    Size tavsiyem dvdye yetişmek için çaba harcamayın , dvdyi dondurun geri alın ama her hareketi düzgün yapın. Düzgün yapmak onlar kadar çok tekrar ya da başarılı yapmak değil hareketin amacına uygun yapılması.

    Sevgiler ve başarılar.

    Cevapla
    • musess

     Tavsiyeleriniz beni çok mutlu etti içten hanım çok teşekkürler..evet haftalar ilerledikçe yalnışlarımı fark ettim ve geçen hafta yaptığım hareketler zorlaşmış gibi gelmeye başladı…demek ki tam anlamıyla yapmamışım ilk haftalar :)yaparken en çok hata yaptığım dvd nın kenpo x olduğunu düşünüyorum arada doğru bir yumruk atınca öncekilerin yalnış olduğunu görüyorum en komik olduğumda kenpox harhalde:) alakanız için teşekkür ederim sevgi ile kalın ….

     Cevapla
 2. nctby

  selam. kiloya farklı bir bakış açısı ama bence her şeyden önce sağlıklı olmak önemli. kişi 120 kiloda özgüveni yüksek ve bahsettiğin gibi eve tıkılıp kalmasa bile zayıflaması lazım sağlığı ve geleceği açısından. konudan uzak ama daha bugün arkadaşımla bi konuyu konuştuk. ikimizde 33 yaşındayız ve ilk fast fooduo da mcdonalds liseden mezun olduğumuzda yani 17 yaşlarında yemiştik ve ayda 1 kezi geçmiyordu. şimdi anneler 5-6 yaşında çocuklarını bunlarla besliyor. konuya döncek olursak bence ideal kilo bir moda akımı ya da medya, çevre vs tarafından bir dayatma değil olması gereken birşeydir.

  not: ideal kiloda değilim:)

  Cevapla
  • musess

   yorumunuz için teşekkür ederim söyledikleriniz de çok haklısınız ,ideal kilo sağlık açısından çok çok önemli ve şu fast food konusunda da oldukça haklısınız .ben de çocukken sık sık yedim malesef(hamburger çocuğu) önemli olan da kesinlikle sağlıklı olmak .belirli bir ölçüde belirli bir kiloda olma öncelik olmamalı günümüzde bir de gayet sağlıklı olduğu halde bu dayatmalarla şok diyetler yapıp,zayıflama haplarına dadanan insanlar var,kadınlar için 90 60 90 diye bir ölçü var mesela:)ezberlenmiş artık neredeyse ideal olarak gösterilmiş:)
   .ben bu hareketleri yapamam .şişmanım ,bunlar çok zor vs vs gibi söylemlerle böyle olmaya mahkum ediliyor gibi geliyor insanlar,,bu videoyu çok sevdim çünkü kilolu bir kişinin ne esnek ve ne güçlü olabileceğini bir çok kişinin yapmaya cesaret edemediği hareketleri yaptığını görmek çok güzel o yapabiliyorsa bizde yapabiliriz. sağlıklı olmak için tek yapmamız gereken harekete geçmek …kilolar arkasından elveda der zaten
   P90X İLE HEP BİRLİKTE BİREYSEL İDEALLERİMİZE KAVUŞMAMIZ DİLEĞİYLE

   Cevapla
 3. musess

  Teşekkürler koç aykut

  Cevapla
 4. Selam Müge, çok doğru bir bakış açısı. Bana da bir yazım için ilham kaynağı oldun :-)

  Paylaşım için teşekkürler…

  Aykut

  Cevapla
  • musess

   Yazınızı merakla bekliyorum hocam.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız