Neden Kolay? – DVD No:4

P90X’in başlangıçta belki de en korkulanı, en ürküleni, en burun kıvrılanı, en zorlanılanı… Yoga-X hakkında “Neden Kolay” serisinde söyleyecek sözümüz yok zannediyorsanız, çok yanılıyorsunuz!

Yoga-X’in P90X’te başlangıçta genellikle “en nefret edilen” egzersiz iken, programı bitirenlerin büyük çoğunluğunun “en favori” egzersizi olması bir tesadüf değil. Yoga-X’in programa ve sonuçlarınıza faydaları burada saymakla bitmez. Ama biz şimdi, onu nasıl yapılabilir kılacak “neden kolay?”larını açıklayalım… Seri, belki de en beklenilen bölümü ile devam ediyor…

04 Yoga X – Neden Kolay?

1) Her P90X DVD’sinin başındaki, Tony’nin kısa girizgahı bitip de ışıklar açıldığında, ekranınızın sağ alt köşesinde 1:32:24 sayacını göreceksiniz! Türünün (programın) tek örneği olduğu için aklınız karışmasın, tam 1,5 saati biraz aşkın bir zaman diliminden bahsediyoruz. Ama “zaman dilimleri” diyelim ki, Yoga-X kendi içerisinde aslında birbirinden çok farklı kabul edilebilecek bölümlere ayrılmış olacaktır. İşte aslında bu 92 dakikanın yarısını “Power Yoga” diğer yarısını ise bir “X-Stretch (Esneme)” olarak düşünebilirsiniz. Aşağıdaki maddelerde buna biraz daha değineceğiz…

2) Yoga’nın başında, diğer tüm DVD’lerde göreceğiniz gibi “hoplamalı-zıplamalı” bir ısınma periyodu yoktur. 

3) Bu DVD de, hemen diğer tüm videolarda olduğu gibi sırasıyla, kolay-zor-kolay akışı içerisinde olacaktır. Örneğin yapacağınız ilk hareket (Dağ Pozu – Mountain Pose), sadece gözlerinizi kapatıp, 5 adet derin nefes almanızdan ibarettir.

4) Yine ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci hareketler de henüz “zorlayıcı” statüsünde değildir.

5) Asıl Yoga-X ise, sayacınız “1 saat 24 dakikayı” gösterdiğinde, “Güneş Selamlama” hareketleri ile başlayacaktır. İşte Yoga-X’in en-en-en zorlayıcı bölümü kabul edilen yaklaşık 40 dakika sürecek bu periyod, temelde bu hareket üzerine kurulacaktır. O yüzden Yoga’yı ilk kez canlı olarak denemeden önce, Güneş Selamlama hareketini önceden öğrenmenizi ve nizami(ye yakın) yapmayı denemenizi öneririz. Bu temel hareketin ayrıntılı açıklmasını Yoga-X’in Şifresi Çözülüyor… linkinde bulabilirsiniz.

ashtanga-vinyasa-yoga

6) İşte bizce, Yoga-X’in zorluğu aslında kendinde değil, daha çok “ne yapılacağını bilmeden debelenilmesindedir!” İşte bu sebeple, vazgeçmek ya da atlamak yerine üzerine gittiğinizde, her Yoga bitiminde kendinizi milyon dolarlık bebek gibi hissedeceksiniz :-)

7) Devam edelim… Geriye doğru bu 84. dakika ile 43. dakika arasındaki asıl “öldürücü” kabul edilen bölümde de, aslında Tony çoğu hareketin daha kolay şekilde modifiye edilebileceğini gösterecektir. Örneğin, herkes ellerini yere kadar değdirerek esnetirken, siz varsa Yoga Blok’u, ya da herhangi başka bir desteği kullanarak, esneme mesafelerini kısaltabilir ve bazı hareketleri daha kolay kılabilirsiniz. Ya da örneğin dizleriniz uzun süre bükük kaldığında, program size isterseniz dizlerinizi düzleştirerek rahat bir nefes alma esnekliğini gösterir. Yine Tony’nin ısrarla söylediği gibi, tüm bu Güneş Selamlama hareketindeki ara-şınav hareketinin “opsiyonel” olduğunu hatırlatalım. Eğer “şınav”da zorlanan biriyseniz, özellikle programınızın ilk haftalarında bu opsiyondan faydalanabilirsiniz.

8) İşte bu 43. dakikaya kadar geldiyseniz, aslında Yoga-X’in en zor bölümünü başarıya atlattınız demektir. Devam eden segmentte, bir dizi “denge” hareketi karşınıza çıkacak ve muhtemelen sizi o kadar da zorlamayacaktır. Tabii ki, “P90X’in En Zor 10 Hareketi’nin 2 numarası” (aslında gizli bir numarası) Crane hareketi de bu bölümde, ancak ekrandakiler bu pozisyonu 60 saniye tutarken (tutmaya çalışırken), sizin başlangıçta 1-2 saniyeliğine denemeniz bile yeterli olacaktır. Bu hareket aynı zamanda, P90X Mezunları’nın genellikle orda-burda “hava atma” hareketidir. Yani sizler de P90X’i başarıyla sonlandırdığınızda “Crane-Kepçe” duruşunda ustalaşarak çevrenizdekileri oldukça şaşırtabilirsiniz.

9) Denge bölümünün de ardından, kaslarınızı esnetecek, boylarını uzatacak ve P90X’e yeni başlayıp ilk haftasında olanların o kas ağrılarını giderecek, çok çeşitli esneme hareketleri segmenti gelecektir. Atlamadığınız takdirde özellikle bu bölüm, program süresince karşınıza çıkıp sizi programdan alıkoyabilecek tüm sakatlık risklerinin önüne geçecektir. Yine Tony Hoca’nın, daha zorlu esneme hareketlerinin, modifiye versiyonlarını göstereceğini de hatırlatalım.

10) Yoga-X’in sonlara doğru giderek kolaylaşacağını söylemiştik. Tam da bu bölümde karşınıza “Yoga Belly 7” adlı, 7 hareketten oluşan, Karın Parçalayıcı’nın kolaylaştırılmış versiyonu kıvamında bir segment daha çıkacaktır. Bu bölüm, artık bunca dakikadır iyice esnetilmiş ve uzatılmış kasların (karın kaslarının) aslında en iyi çalışacağı bölümdür. Sonucunda dümdüz bir karın için, atlamamanızı ve elinizden gelenin en iyisini denemenizi öneririz.

11) “Yoga Göbeği 7″yi atlatıp da, sayacınız daha 9 dakika 40 saniye kaldığını gösterse de, sizin için artık Yoga bitmiş demektir. Bu kesinlikle demek değildir ki, bu aşamada DVD’yi kapatıp duşa gidebilirsiniz. Devam ettiğinizde hayatınızın en rahatlatıcı ve “relax” 9 dakika 40 saniyelerinden biri olacaktır. Bu bölümdeki hareketlerden örnek mi? Ayaklarınızı havaya kaldırıp, mutlu bir bebek gibi sırtınızın üzerinde bir sağa – bir sola sallanmak… Veya adeta ölü gibi 1 dakika boyunca hiçbir şey yapmadan uzanmak!… Ya da bizdeki klişeleşmiş Yoga Pozu (bağdaş) ile “Hmmm”lamak… İşte bu “çerez” hareketler de zorlu Yoga-X’in birer parçaları.

* P90X’e ilk kez başlıyorsanız, Yoga-X’in sizi ilk başta biraz “dumur” edebileceğinin farkındayız. Ama (aslında hayatta hemen her konuda) alışık olmadığınız şeylerden kaçmayın, tam tersi üzerine gidin. Biz burada sadece size Yoga-X’in “yapılabilirliğini” gösterdik. Her ne olursa olsun, daha önce “kesinlikle yapamam” dediğiniz bir şeyi “başardığınızda” bunun hazzı tarifsiz olacaktır. Yoga-X bunun en güzel ve yakın örneği…

10 Yorum

 1. merhaba ben 102 kiloyum ilk 3 günde ort 3 kilo verdim diyebilirim şimdi admın abi diyim bu yoga dvdsindekine yarısına kadar dayanabildim git gide artırsam olurmu ?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   İlk başta yarısına kadar geldiyseniz bile büyük başarı. Aslında devam da edebilirdiniz çünkü yazıda da bahsettiğim gibi, Yoga’nın en zor kısmı zaten ilk yarısıdır. Devam ettiğinizde, performansınız her geçen gün artacaktır.

   Cevapla
   • teşekkür ederim işallah başaracağım gün araları hafif tatlı ağrılar oluyor ama mani olmuyor bir şeye

    Cevapla
 2. valla ne yalan soylıyım hocam ben nefret edıyorum bu yogadan :D:D 1 ayı bitirdim oda beni bitirdi

  Cevapla
 3. ziinal

  bende dün akşam 1 saniye kadar ayaklarımı yerden kesebildim :) her hafta arttırmayı planlıyorum
  çalışmaya devam

  Cevapla
 4. Artık ben de bir p90x mezunu olarak diyebilirim ki yoga favori egzersizim :)) hatta hocamın dediği gibi hava atma aracı olarak kullanmışlığım da oldu :)))

  Cevapla
  • Evet :-) İşte Crane’i yapabilmenin yan etkilerinden biri, gündüz-gece, içerisi-dışarısı demeden, onu her yerde böyle yapma isteğidir! :-)

   Cevapla
  • icten

   Harikasın,
   Kesinlikle ben de bu hareketi hava atmak için kullanıyorum. Hele ki küçük çocukları parende atarken gördüğüm de peki bunu yapabiliyor musunuz deyip şaşkın bakışlarını izlemek çok hoşuma gidiyor :)

   Cevapla
 5. Bu sitedeki her yazıyı biraz da pasif olarak takip ediyorum ama bu kesinlikle gördüğüm en güzel yazılardan biri olmuş. Buna pasif kalamadım artık.

  Emeklerinize sağlık Aykut Hocam.

  Cevapla
  • Rica ederim Aziz Bey… Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız