Kurban Bayramı’nda da Devam…

Herkese Merhabalar,

Öncelikle P90X-Türk Ailesi olarak herkesin Kurban Bayramını kutlarız. Şimdi… herkesten günlerdir duyduğumuz sorunun cevabını buradan verelim. 1 haftalık Kurban Bayramı tatilinde programınıza (P90X, Insanity ya da Hybrid) ara verseniz olur mu? Cevap: Olur!

Her fırsatta programların fazlasıyla modifiye edilebilir olduklarını zaten söylüyoruz. Aslında popüleritesini bir bakıma da buna borçlu; ve tabii ki %100 başarısına. Evet, bunlar “ekstrem” programlar, ama burada Nazi Subayları yetiştirmiyoruz; ve Kurban Bayramı’nın uzun denk gelen tatilinde de programınız modifiye edilebilir.

Öncelikli önerimiz, eğer yapabiliyorsanız programınızı bayramda da yapmanız. Ama seyahatinizden dolayı normal programınızı takip edemediğiniz durumlarda başka opsiyonlarınız da var.

Bir tanesi, 1 haftalık süreçte programınızın Recovery Haftası’nı yapmak. Yani tatile ya da diyelim memlekete de gidiyor olsanız, setinizin 4-8-6-7 no’lu DVD’lerinizi yanınıza alıp, başka hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan, sadece vücudunuzu kullanarak programınıza devam edebilirsiniz.

Eğer bu bir haftalık tatil, normal programınız gereği de Recovery Haftası’na denk geldiyse, zaten şanslılardansınız. Hiçbir modifikasyona gerek kalmadan, programınızı aksatmadan devam ettirebilirsiniz. Ama diyelim Recovery Haftanız yeni bitti, o zaman yeni haftanıza başlamadan önce yine aletsiz gerçekleştirebileceğiniz bir Recovery Haftası’nı daha bonus’tan yapabilirsiniz. Bunun zararı değil, faydası olacaktır.

Ve son opsiyon… Tatilde ya da memleketinizde 4 adet DVD’yi yanınıza almak problem değil ama ardı arkası kesilmeyecek misafirler ve kesinlikle egzersiz yapacak ortamınızın olmaması problem. O zaman, bir hafta da yapmayıverin! Dünyanın sonu değil. Sadece, düzeninize geri döndüğünüzde, tamamen programdan kopmamanız adına iyi bir iradeye ve devam etme arzusuna ihtiyacınız olacağını hatırlayın. Onu başarırsanız, tek kaybınız programınızdan sadece 1 hafta rötarla mezun olacak olmanızdır ama alacağınız sonuçların tüm hayatınızı pozitif etkilediğini düşündüğünüzde bunun çok da önemi olmayacaktır.

Son olarak, zaman ve mekan açısından egzersiz programınıza bir hafta ara vermenin bahanesi olabilir ama “beslenme”nizi komple çöpe atmanın bir bahanesi olamaz! Yani taze et (protein kaynağı) ve her ziyarette önünüze getirilen tatlılar güzel ama iradeli ve ölçülü olmak kaydıyla. Bu bir maraton, bir sprint koşusu değil ve yapacağınız küçük kaçamaklar uzun dönem sonuçlarınızı kökten etkilemeyecektir ama yeter ki o maratonu sonuçlandırın. O zaman kazanan yine siz olacaksınız.

Herkese tekrar iyi bayramlar…

3 Yorum

 1. crazyhero

  eyvallah. aykut hocam ilginize tesekkürler

  Cevapla
 2. crazyhero

  evet aykut bey . bende mesaj attım.16 eylülde bende cevap bekliyorum.

  Cevapla
 3. Enesakgl

  Hocam ben bi e posta yollamıştım , müsait oldugunuzda ilgilenirseniz cok sevinirim. İyi bayramlar.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız