Kötü Alışkanlıkları İyisi İle Yer Değiştirmek

P90X-TR Blog yazarlarından Göktuğ’un “Vazgeçilmeyen Alışkanlıklar” yazısını çok anlamlı buldum ve kendim de bir devam yazısı yazmak istedim. Olaya biraz tersten yaklaşacağım…

Hayatınızı kötü etkileyen herhangi bir kötü alışkanlığı düşünün. Mesela, kumar. Tamam, pek çok kimse belki Türk filmlerindeki gibi yeşil kumaş kaplı yer altı gazinolarında gidip kumar oynamıyor ama aslında “İddaa” bile, kumarın en sinsi formlarından. Kötü alışkanlıkları (hatta kötü ya da iyi tüm alışkanlıkları) körükleyen bir etken, “kolay erişilebilirlik“tir. Yanlış olduğunu, hatta belki hayatını çöpe attığını bile bile kendini İddaa oynamaktan alıkoyamayan birinin elinden, tüm erişimleri alınsa (bayiiler ve internet), kişi bir süre sonra bu alışkanlığı bırakmaya mahkumdur. Ekstrem ama, aynı şey bir sigara bağımlısı için de, bir mastürbasyon bağımlısı için de, hatta bir uyuşturucu bağımlısı için de böyledir. Eğer erişim yok ise, krize bile girilse, o alışkanlık bitmeye mahkumdur.

Şimdi buradan nereye geleceğiz… Aynı yargıyı 180 derece tersine çevirerek, P90X ya da genel olarak fitness / sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmak için lehinize kullanmanız mümkün. Bir türlü motive olamıyor musunuz, ya da hep yarım bırakmakla mı sonuçlanıyor? O zaman siz de erişebilirliği arttırın. Mesela nasıl mı?

– Baktığınız her yerde kendinize o günün egzersizini yapmanız gerektiğini hatırlatın. Henüz egzersize başlamanıza 15-20 dakika var, ortalarda başka bir şeyler için dolanıyorsanız da, yine de DVD Player’a o günün DVD’sini koyun, o arkada oynamaya başlasın. İşinizi bitirip hazır olduğunuzda, en başa alıp başlayabilirsiniz. Ama bilincinizde ya da bilinç altında, ekranda hareketlerin başlamış olması, sizi bir şekilde yapmaya itecektir.

– Buzdolabınızın üzerine mutlaka hatırlatıcı bir (ya da bir sürü) not bulundurun.

– İyi besinlere erişiminizi arttırırken, kötü besinlere erişiminizi azaltın. Market alışverişinizi ona göre yapın ya da yaptırın. O cips o mutfağa girerse, bir şekilde sizin boğazınızdan aşağı da inecek, o yüzden “kötü”lere erişiminizi baştan kesin. “İyi”lere erişimi arttırın.

– Göz önünde her zaman bir su şişesi bulundurmanın mantığı bile budur. Size devamlı olarak, iyi birşey yapmayı, su içmeyi hatırlatmak.

İşte bunların hepsi aslında ufak akıl oyunları ve çok çeşitlendirilebilir. Bugüne kadar belki bu tip benzer akıl oyunları genelde hep aleyhinize çalıştı ama artık işleri değiştirip lehinize çevirmenin vakti geldi. Psikologlara göre kötü bir alışkanlık en kolay yerine başka bir alışkanlığın konulması ile bitebilir. İşte size, hayatınızı değiştirecek mükemmel bir alternatif. Kötü alışkanlıkları kendi silahları ile vurun ve lehinize çevirin. İnanın bir daha arkanıza bile bakmayacaksınız…

5 Yorum

 1. hkn23slr

  hocam hangi e mail e atayım

  Cevapla
 2. hkn23slr

  aykut hocam 1 ay bitti istersen yolluya bilirim fotoları bakmak isterseniz.

  Cevapla
  • Tabii ki, gönderebilirsin :-)

   Cevapla
 3. Metehan

  Hocam bi şöyle gaza gelcek motivasyon videosu veya yazısı paylaşır mısınız gerçekten bugün İnsanity yaparken motivasyonum çok düşüktü motivasyona ihtiyacım var :)

  Cevapla
 4. İşte bu siteyi bu yüzden çok seviyorum. Ya mevsimsel ya başka birşey, P90X’e henüz 2. haftasında motivasyonumu kaybetmek üzereydim ki, burası izin vermiyor :-) Yine çok güzel bir yazı ve güzel taktikler içeriyor. Özellikle ilk sıradakini deneyeceğim, başlamadan önce ortalıkta gezinirken ekranda Tony’i görmeyi. Düşüncesi bile yetti, ben P90X şimdi yapmaya kaçar ;-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız